Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vakar, ketvirtadienį, įvykęs trečiasis pagal skaičių ir pirmasis rimtam darbui skirtas naujosios kadencijos Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdis parodė, jog politiniame Kretingos gyvenime tvenkiasi įtampa: ilgametis tarybos narys Valerijonas Kubilius posėdžiui besibaigiant replikavo: „Dabar opozicijoje esame septyniese. Bet nereikia mūsų visiškai nustumti, jeigu nenorite, kad pradėtume kaišioti pagalius į ratus.“

Pritarė 33 sprendimų projektams

Posėdis prasidėjo iškilminga gaida: naujosios kadencijos Kretingos rajono tarybą bei merą su naujų darbų pradžia laišku pasveikino Seimo narys Antanas Vinkus, palinkėjęs ištvermės ir stiprybės įgyvendinant jiems patikėtas funkcijas ir prisiimtas pareigas bei atsidavimo Kretingos krašto žmonėms. Laiške politikas akcentavo, jog ne partinis požiūris ar ideologija turi nulemti prioritetų pasirinkimą, o esminės sisteminės problemos ir jų sprendimo būdai.

Į tarybos posėdžio darbotvarkę buvo įtraukti 33 klausimai. Tiek jų liko ir ją patvirtinus. Vienas klausimas dėl Kretingos rajono savivaldybės, Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos ir Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos Kretingos Apreiškimo vienuolyno dėl nuosavybės teisių įregistravimo į inžinerinius statinius, J. Pabrėžos g. 4, buvo išbrauktas. Kitas klausimas – leisti Kretingos rajono savivaldybės administracijai paimti 777,7 tūkst. Eur ilgalaikę banko paskolą ne ilgesniam kaip 6 metų laikotarpiui ir ją panaudoti investiciniams projektams finansuoti – Kretingos sporto komplekso statybai, neformaliojo švietimo infrastruktūrai gerinti bei Vilniaus gatvei rekonstruoti – įtrauktas.

Patvirtino ataskaitas

Daugiausiai dėmesio politikai skyrė penkių savivaldybei pavaldžių įmonių veiklos ataskaitoms už praėjusius metus. Ir nors visoms joms buvo pritarta, kai kurių įmonių vadovai sulaukė kritikos.

Svarstant UAB „Kretingos turgus“ veiklos ataskaitą Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininkas Konstantinas Skierus priminė, jog visai neseniai vaizdas buvo liūdnas: bendrovė dirbo nuostolingai, darbuotojams keturis mėnesius nebuvo mokami atlyginimai. Dabar gi galima pasidžiaugti: direktorius deramai priėmė kritiką, nuostolių nebėra, atlyginimai mokami laiku, o turgaus rengiamos mugės tampa vis populiaresnės. Tiesa, būtų gražu pagal Laisvės g. einančią Kretingos miestui garbės nedarančią tvorą papuošti moksleivių piešiniais. Taip pat, tarybos narių nuomone, vertėtų rimčiau kovoti su turgaus prieigas aptūpusiais prekeiviais ir parengti tokią mugių organizavimo tvarką, kad norintiems jose dalyvauti prekybininkams sumažėtų popierizmo ir biurokratizmo.

Didesnių priekaištų ar pasiūlymų nesulaukta dėl UAB „Kretingos autobusų parkas“ 2018 metų veiklos ataskaitos. Pasidžiaugta, kad šioje įmonėje, palyginus su kitomis keturiomis, dirbantieji gauna aukščiausius – apie 1 tūkst. eurų „į rankas“ – siekiančius atlyginimus bei tuo, kad bendrovė iš savo vidinių resursų atnaujino nemenką dalį autobusų parko. Tiesa, neramina kasmet augančios dotacijos, tad tarybos nariams reikia į tai atkreipti dėmesį.

Užkliuvo automobilis

Teigiamai įvertinę UAB „Kretingos šilumos tinklai“ veiklos ataskaitą už praėjusius metus, politikai susikibo dėl vieno pirkinio: automobilio „Volvo“, kurį vairuoja įmonės direktorius. Tarybos nario Simo Končiaus teigimu, 22 tūkst. eurų kainavęs nebe naujas, benzinu varomas ir, kaip sako vairuotojai, „daužtas“ limuzino klasės automobilis yra perteklinė prabanga. Politikas suabejojo ir dėl to, ar teisinga ir teisėta yra tai, kad kai kurių įmonių vadovai prie valdiškų automobilių vairo sėda ir po darbo, ir savaitgaliais. O ir automobiliai nėra deramai pažymėti įmonių ženklais.

Tarybos narys Virginijus Domarkas replikavo, jog šis automobilis esąs ne limuzino, o verslo klasės, pirkinys buvo derintas su administracija, o „Kretingos šilumos tinklų“ veikla neapsiriboja vien Melioratorių gatve: vadovui bet kuriuo paros metu ir bet kurią savaitės dieną tenka važinėti po visą rajoną. Tarybos narys Vilius Adomaitis savo ruožtu pastebėjo, kad jam, paprastam „šilumos vartotojui“, nepatinka, kad įmonė išleidžia valdiškus pinigus prabangiam, o ne ekonominės klasės automobiliui.

Diskusijas nutraukė meras Antanas Kalnius, akcentavęs, jog tokių prabangių pirkinių ateityje nebus.

Teiravosi apie ateities planus

Pelningiausia, labai lanksčiai ir operatyviai reaguojančia į Savivaldybės administracijos bei seniūnijų prašymus – o to esą reikėtų pasimokyti kitų įmonių vadovams, – iš visų Savivaldybei pavaldžių įmonių buvo įvardinta UAB „Kretingos vandenys“.

Tačiau Švietimo komiteto pirmininkė Dalia Martišauskienė, sakiusi, kad tik nuo sausio pradėjusiam dirbti direktoriui niekas negali kelti klausimų dėl 2018 metų veiklos, pasidalino tuo, kas jai kėlė nerimo: įmonės prognozės ir planai, o ypač – organizacinė struktūros pertvarka, kurioje numatyta mažinti darbuotojų skaičių. Politikės teigimu, reiktų perkvalifikuoti darbuotojus, o ne juos atleisti, šitaip mažinant darbo vietas kretingiškiams. Jai nepatiko ir tai, kad įmonės vadovas sakė besivadovaujantis kitų rajonų panašių įmonių patirtimi: esą reiktų sukurti savo modelį.

„Kretingos vandenų“ direktorius Tomas Jurgutis pabrėžė, jog visi skaičiavimai dėl reorganizacijos ir restruktūrizacijos nėra laužti iš piršto: buvo stebėta įmonės veikla, rinkti duomenys, ir, be abejo, remtasi kitų patirtimi. Tarkim, „Plungės vandenų“: turėdami tokį pat ūkį jie apsieina su 67 darbuotojais, Kretingoje gi yra 84,5 etato. Pasak direktoriaus, jis orientuojasi ne į už minimalų atlyginimą dirbančių žmonių kiekį, o į tai, kad kvalifikuoti darbuotojai gautų deramą atlygį už darbą.

Dauguma į diskusiją įsijungusių tarybos narių sakė pritariantys bendrovės vadovo planams ir vieni kitiems linkėjo netrukdyti direktoriui dirbti: rezultatus bus galima analizuoti kitąmet.

Dirbo nuostolingai

„Vienintelė įmonė, kuri pernai dirbo nuostolingai“, „techniškai ir technologiškai atsilikusi“, „netenkina požiūris į miesto tvarkymą“, „netenkina įmonės komunikavimas su seniūnija“, „kyla abejonių dėl to, ar įmonės vadovė atitinka pareigas“ , – tokius nemalonius žodžius iš tarybos narių teko išgirsti SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorei Renatai Surblytei, kai buvo svarstoma įmonės 2018 metų veiklos ataskaita.

„Kretingos komunalininko“ adresu buvo išsakyta priekaištų ir dėl neva žiemą gatvių valymui nepagrįstai švaistytų lėšų, ir dėl investicijos į modernią atliekų surinkimo mašiną, kuri galėtų aptarnauti tiek būsimus moderniuosius požeminius, tiek pusiau požemines atliekų surinkimo konteinerius, tiek senuosius „varpelius“ – neva pigiau būtų samdytis tokią techniką iš ją turinčių kaimynų.

„Aiški žinia ir jau aiškėja politinis sprendimas, – pastebėjo V. Domarkas.– Juk patys stabdėme klausimą dėl tos investicijos, nes nežinojome, ar vidaus sandoriai bus pripažinti teisėti ir teisingi. Manau, kad čia kritika nėra gerai: turėtume apsispręsti, ar mes išlaikome tokią įmonę, kokia ji yra dabar, ar – ne. Juo labiau kad, būdama Savivaldybės įmonė, ji 80 proc. savo veiklos turi skirti Savivaldybės užsakymams vykdyti.“

Tarybos narys Juozas Mažeika priminė, jog „Kretingos komunalininko“ steigėjas – pati Savivaldybė, ir esą keista, kad, vos tik kas nors joje nepatinka, imama apie ją kalbėti trečiuoju asmeniu. Tad išties reikia apsispręsti dėl įmonės ateities.

Dauguma diskusijose dalyvavusių politikų išsakė nuomonę, jog, jeigu norima, kad įmonė dirbtų pelningai, ją derėtų pertvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę.

Diskusijų įkarštyje tarybos nariai, regis, net nebeišgirdo pačios direktorės Renatos Surblytės, pasakojusios, kaip atsinaujino technika bei pagerėjo komunalininkų darbo sąlygos per pastaruosius šešerius metus. Ir kad net didžiosios savivaldybės neturi kai kurių itin modernių paslaugų, kokiomis naudojasi kretingiškiai.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas