Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paskelbus Geomokslų olimpiados antrojo turo laimėtojus, paaiškėjo, kad Lietuvai tarptautinėje Žemės mokslų olimpiadoje, kuri šiemet įvyks Pietų Korėjoje, atstovaus ir Pranciškonų gimnazijos mokinys trečiokas gimnazistas Simonas Baltūsis.

Nors Pranciškonų gimnazijos trečiokui gimnazistui Simonui Baltūsiui geomokslai ir sekasi gerai, vaikinas su jais savo ateities sieti nenorėtų. „Ketinu studijuoti informatiką. Galvoju, kad Lietuvoje“, – neslėpė jis.

Be jo, Lietuvos ir savo mokyklų garbę šioje olimpiadoje gins Simas Kontrimas (Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija), Goda Stirbytė (Kauno technologijos universiteto gimnazija) ir Mantas Žukauskas (Jonavos Senamiesčio gimnazija).

Geomokslų olimpiada – vienintelė Lietuvoje tarpdisciplininė olimpiada, kai moksleiviai privalo pademonstruoti žinias, kurių susistemintų nėra nė vienoje bendrojo ugdymo programoje.

Vienas olimpiados organizatorių, Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto klimatologas doktorantas Justinas Kilpys sakė, kad sunkiausiai dalyviams sekėsi atlikti meteorologijos ir geologijos užduotis. Jose maksimalaus galimo taškų skaičiaus nesurinko nė vienas dalyvis. Atliekant meteorologijos užduotį reikėjo pabaigti braižyti sinoptinį žemėlapį: sujungti linijomis vienodo slėgio taškus, pažymėti aukšto ir žemo slėgio sritis ir atmosferos frontus. Sunkiausiai sekėsi pažymėti atmosferos frontus – nė vienas dalyvis to nepadarė teisingai.

„Geologijos užduotis reikalavo ne tik žinių, bet ir greito mąstymo bei drąsos paeksperimentuoti. Užduotį sudarė 8 stotelės, kuriose buvo po uolieną ar mineralą, per 3 minutes reikėjo atsakyti į pateiktą klausimą ir judėti prie kitos stotelės. Reikėjo pasakyti, kokia tai uoliena, surūšiuoti uolienas pagal tankį ar kilmę, nustatyti mineralų kietumą ir pan. Uolienas, akmenis ar mineralus buvo galima liesti, lyginti tarpusavyje, pvz.: norint nustatyti, kuris mineralas yra kietesnis, reikėjo juos brėžti vieną į kitą. Moksleiviai sakė, kad ši užduotis buvo sudėtinga ir dėl riboto laiko, ir dėl to, kad kai kurias uolienas ar mineralus jie laikė savo rankose pirmą kartą gyvenime“, – pasakoja J. Kilpys.

Anot jaunojo mokslininko, kitos užduotys, susijusios su Baltijos jūros temperatūros ir druskingumo, vandens tankio nustatymu, olimpiados dalyviams pasirodė nesudėtingos. Taip pat sunkumų nesukėlė tikrųjų atstumų tarp miestų skaičiavimas žemėlapyje.

Pats S. Baltūsis prisipažino, kad jam sunkiausia užduoti buvusi akmenų kietumo nustatymas, nes užduotims parengti buvo per mažai laiko. Įdomus buvo olimpiados formatas – kad išspręstų užduotis, jos dalyviams reikėjo eiti iš vieno kabineto į kitą, kas leido išvengti nusisėdėjimo.

Pasirengti Geomokslų olimpiadai gimnazistui padėjo geografijos mokytojas Vilius Adomaitis. „Taip pat skaičiau daug jo rekomenduotos literatūros, ir apskritai, geografija, geomokslai man labiau yra pomėgis“, – teigė S. Baltūsis, kurį domina fizika, matematika, informatika. Vaikinas yra baigęs Kretingos meno Choreografijos skyrių, domisi orientaciniu sportu ir viską, kaip pats sakė, jam sekasi ir suderinti, ir suspėti.

Pietų Korėjoje Pranciškonų gimnazijos gimnazistas su kitais lietuvaičiais viešės rugpjūčio 28–rugsėjo 3 dienomis, ir į šią tolimą šalį olimpiados dalyviai išvyks po pasirengimo stovyklos.

Pranciškonų gimnazijos geografijos mokytojo Viliaus Adomaičio komentaras:

–Didelis laimėjimas vien tai, kad iš tokios nedidelės savivaldybės, kaip Kretinga, tarp 25-ių geriausiai šalyje geomokslus išmanančių mokinių, atrinktų zoninėse olimpiadose, pateko 4 Pranciškonų gimnazijos vaikinai: antrokai gimnazistai Edgaras Zaboras, Gediminas Mėčius ir trečiokai gimnazistai Simonas Baltūsis ir Linas Ragainis. Visi jie varžėsi vienoje grupėje ir visi jie – potencialūs laimėtojai. Simonas laimėjo, kaip turintis daugiau patirties: šiose olimpiadose jis pradėjo dalyvauti būdamas devintokas. Dar prieš olimpiadą Linas namuose parengė vieną geriausių mokslinių darbų – tokie pasiekimai irgi neateina per vieną dieną, o gatavo rezultato ant lėkštutės niekas nepadeda. Simonas ir Linas – abu ekspedicijos šviesaus atminimo brolio pranciškono Augustino Dirvelės likimo keliais dalyviai. Tai, manau, irgi buvo postūmis daugiau pasidomėti neatrastais kraštais.

Visi vaikinai – gabūs, ir gabūs visapusiškai, nesiorientuojantys į vieną sritį. Jeigu domisi – tai domisi viskuo, nuo Žemės mokslų iki politikos.

Antra, šie mokiniai yra be galo visuomeniški, jie aktyvūs ir bendruomenės gyvenime, ir jiems visiškai netinka moksliukų, užsidariusių namuose ir savyje, etiketės.

Dar mane labai džiugina tai, kad visi jie – siekiantys tikslo žmonės. Jeigu kas nors nepasisekė, jie analizuoja klaidas, eina į priekį.

***

Pranciškonų gimnazijos mokiniui trečiokui gimnazistui Linui Ragainiui buvo skirta speciali Geomokslų olimpiados nominacija už geriausią mokslinį pranešimą. Be kretingiškio, šią nominaciją pelnė dar 3 mokiniai iš skirtingų Lietuvos mokyklų.

***

Iš Geomokslų olimpiados dalyvių reikalaujama bendrųjų žinių – įgūdžių ir gebėjimų, kurie reikalingi mokiniui tam, kad jis galėtų nustatyti geologinių procesų seką stebimoje teritorijoje, suprastų stebėjimo rezultatų ir išvadų formulavimo principus, taip pat geosferos, hidrosferos, atmosferos, astronomijos žinių.

Geomokslų olimpiados vieni tikslų yra skatinti mokinių ir visuomenės domėjimąsi Žemės mokslais, plėsti ir stiprinti Žemės mokslų programas bei mokymą mokyklose, skatinti mokyklų bei universitetų bendradarbiavimą, dalinimąsi mokymo metodais ir medžiaga, suteikti galimybę mokiniams iš visų Lietuvos mokyklų susipažinti su geomokslų studijomis, mokslininkais ir jų veikla iš įvairių pasaulio šalių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas