Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gyvenimo namuose – gyvenimas be kaukių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2019-01-22
Apdovanojimą Prezidentūroje Rimantas Ramonas (ketvirtas iš dešinės) atsiėmė su visa savo šeima, kartu vyko neįgalieji Martynas ir Darius.

Iš Kretingos kilęs ir pranciškono pašaukimą gimtajame mieste pajutęs, bet broliu netapęs, šiandieną 4 vaikų tėvas 47-erių Rimantas Ramonas vadovauja prie Vilniaus, Čekoniškių kaime, įkurtai „Betzatos bendruomenei“, kur veikia Gyvenimo namai bei Lobių dirbtuvės – čia žmonės su intelekto negalia atranda savo namus ir mėgstamą veiklą. R. Ramono vykdomus misionieriškus darbus įvertino ir LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė – 2017 m. jis buvo apdovanotas ordinu už nuopelnus Lietuvai.

Apsikeičia vertybėmis

R. Ramono žodžiais, pernai „Betzatos bendruomenė“ tapo tarptautinės „Arkos“ bendruomenės, kurios įkūrėjas Žanas Vanjė iš Prancūzijos lankėsi ir pas juos, tikraisiais nariais ir įgyvendina misiją – kurti bendrystės santykį su proto negalią turinčiais asmenimis, mažinti jų šeimų kančią bei socialinę atskirtį.

„Mūsų bendruomenės prioritetas – bendrystė su tais negalią turinčiais asmenimis, kurie likę be tėvų ir neturi, kur gyventi, arba tie, kurių tėvai – jau senyvo amžiaus ir nebepajėgūs rūpintis savo suaugusiais vaikais. Dauguma žmonių su negalia – taip pat jau brandaus amžiaus, jiems po 40–50 metų, tačiau savarankiškai gyventi jie negali. Todėl pas mus jie atranda namus, kur po vienu stogu su jais gyvena asistentai, o Lobių dirbtuvėse jie suranda įdomių veiklų“, – „Betzatos bendruomenę“ apibūdino R. Ramonas.

Jis tikino, jog bendruomenės namuose vieni su kitais apsikeičia vertybėmis: čia dirbantys ir savanoriaujantys žmonės iš neįgaliųjų išmoksta nuoširdumo, tikrumo, tačiau sulaukia ir manipuliacijų, nes žmogus su negalia turi visą paletę tų pačių jausmų. „Jo jausmai yra tikri: šviesa-tamsa, šiluma-šaltis, bet santykyje nėra kaukių, – pabrėžė pašnekovas. – Antra vertus, tie žmonės taip pat yra Dievo apdovanoti: per juos galime giliau pamatyti ir pažinti save, kartais net – padėti sau sveikti.“

Bendruomenė kūrėsi etapais

„Betzatos bendruomenės“ pradžia – 2004-ieji, nors idėja įkurti „Arkos“ bendruomenę brandinta nuo nepriklausomybės pradžios, kai jaunimui atsirado galimybė išvykti į „Arkos“ bendruomenes, veikiančias ne tik Prancūzijoje, bet ir Airijoje, Kanadoje, JAV, Italijoje. „Taip daug jaunų žmonių surado savo tikrąjį pašaukimą ir sakė – kaip būtų gerai, jei tokia bendruomenė atsirastų Lietuvoje. Jie rinkdavosi, dalindavosi, ir vienądien iniciatyvinė grupė priėmė sprendimą – kuriam bendruomenę“, – prisiminė R. Ramonas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė „Betzatos bendruomenės“ įkurtuvėse.

Šios bendruomenės iniciatorius buvo klaipėdietis Ričardas Lygnugaris su žmona Inesa. Iš pradžių įsikūrė Jurgio Matulaičio socialiniame centre Vilniuje, tačiau, išsipirkę žemę Čekoniškių kaime, nusprendė atsiskirti. Tam, kad taptų lygiateisiais tarptautinės „Arkos“ bendruomenės nariais, reikėjo praeiti tam tikrus etapus – „Betzatos bendruomenei“ tai truko net 14 metų.

Iš pradžių senoje sodyboje atidarius Gyvenimo namus, juose pradėjo gyventi Martynas su intelekto negalia ir jo asistentė Daiva Ivanauskaitė. Pagrindinis principas – kad Gyvenimo namai būtų artimi šeimos aplinkai: asistentai čia dirba slenkančiu grafiku, tačiau asmuo su negalia jaučiasi turįs savo namus, o jei kuris turi šeimą, savaitgaliais gali sugrįžti jų aplankyti.

Atrado savąjį pašaukimą

„Arkoje“ galioja tvarka – 3 vadovo mandatai įprastai trunka po 5-erius metus, todėl R. Ramono, kaip vadovo, kadencija baigiasi kitąmet. „Suvokiau, kad reikia keistis ir man pačiam, ir bendruomenei – negalime užsisėdėti. Ateina laikas, kai suvoki – išsisėmei, laikas atsitraukti. Slapta mano svajonė – kad tokia bendruomenė atsirastų ir Kretingoje, gal laikas grįžti į gimtinę“, – atvirai svarstė pašnekovas.

Gyventi į Vilnių, jis sakė, išvykęs 2002-aisiais, ten gimė 2 iš 4 jo vaikų. Visuomet galvojęs apie gyvenimo prasmę ir savo pašaukimą: šios paieškos jį buvo atvedusios į pranciškonų broliją, kur 1992–1998 m. įvyko atsivertimas ir pranciškoniškoji formacija, tačiau amžinųjų įžadų nedavė. Susitikimas Pakutuvėnuose su diplominį darbą apie šio vienuolyno Kryžiaus kelio stotis rengusia Rima Čekėnaite jam tapo lemtingu – jiedu sukūrė šeimą.

Bendraudavo su Ričardo Lygnugario šeima, kuris taip pat, išėjęs iš pranciškonų brolijos, sukūrė šeimą. Jis baigė savo įsipareigojimą „Betzatos bendruomenėje“ ir kartu su šeima vieneriems metams išvyko savanoriauti į „Arkos“ bendruomenę Prancūzijoje. „Situacija buvo tokia: tapau bedarbiu, paskola slėgė pečius, bet žmona ramino, kad viską atiduočiau į Dievo rankas – po 3 dienų Ričardas pakvietė į „Betzatos bendruomenę“, – prisiminė pašnekovas.

Komunikavimas su kitokiu žmogumi, o per jį ir savęs pažinimas jam buvo visiškai neatrasta sritis. „Bet šiandieną drąsiai sau ir kitiems galiu pasakyti – ši misija ir yra mano pašaukimas, kur savo dovanas galiu panaudoti visų geriausiai“, – patikino R. Ramonas.

Rimanto Ramono ir jo bičiulių kasdienybė Gyvenimo namuose.

Į Lobių dirbtuves – su meile

Bendruomenė, 2015 m. gavusi ES finansinę paramą, pasistatė 500 kv. m dydžio dvigubą namą su galerija. Jame iš viso įrengta 13 gyvenamųjų kambarių, kuriuose nuolat gyvena 8 žmonės su intelekto negalia ir 7 jų asistentai – socialiniai darbuotojai bei jų padėjėjai, taip pat 2 savanoriai iš Prancūzijos ir Italijos.

Taip pat 5 nariams gali būti suteikiamos trumpalaikės, arba atokvėpio paslaugos, kai tėvams reikia išvykti ar gydytis, o jie neturi, kur palikti vaikų su negalia.

Prieš 5-erius metus šalia bendruomenės įsikūrė Lobių dirbtuvės, kur neįgalieji kartu su meistru R. Lygnugariu dirba medžio dirbtuvėse. „Užsiimame langų puošyba – darome ornamentus aplink langus, langines. Dar gaminame medinius kryželius, lenteles šeimininkėms, kėdutes, klauptus bažnyčiai. Iš tų darbų nelabai tepragyvename, bet saviraiškai toks užimtumas yra labai svarbus.“

„Betzatos bendruomenė“ išsilaiko iš paslaugų bei rengiamų projektų bei aukų, tačiau, R. Ramono žodžiais, jiems vis trūksta apyvartinių lėšų, jų žmonės labai norėtų atostogų, išvykų, tačiau tam turi susirasti papildomų lėšų. Todėl geros valios žmones jis prašo paremti aukomis jų bendruomenę, – rekvizitai pateikti tinklalapyje www.betzata.lt


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas