Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Klaipėdos universitetinės ligoninės Dienos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjas Gintaras Gelžinis paaiškino, jog šioje medicinos įstaigoje gydant krūties vėžį ir nusprendus atlikti atkuriamąją krūties operaciją geresniam gydymo rezultatui pasiekti pasitelkiama multidisciplininė gydytojų komanda, kurios dalis – ir plastikos chirurgai.

Kitais metais Klaipėdos universitetinės ligoninės Dienos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrius, vadovaujamas gydytojo Gintaro Gelžinio, paminės 15 metų veiklos sukaktį. Per tą laiką skyrius tapo ne tik neabejotinu šios medicinos srities lyderiu Vakarų Lietuvos regione – svarbiausia, kad skyriaus medikų teikiamos gydymo paslaugos, pasitelkiant naujausias žinias ir technologijas, savo kokybe prilygsta Vakarų šalyse teikiamoms paslaugoms, o šios ligoninės plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai siekia maksimaliai estetiško rezultato, kuris lemia ne tik fizinę, bet ir psichologinę paciento sveikatą.

Kokybę patvirtina skaičiai

Dienos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrius turi dar ir sporto traumų poskyrį bei krūties chirurgijos sektorių. Per metus skyriaus medikai atlieka beveik 5 tūkst. operacijų, iš kurių sporto traumų – 1,5 tūkst., krūtų chirurginių operacijų – 900, estetinių, arba grožio, operacijų – per 100.

Be krūtų ir sporto traumų, estetinių chirurginių operacijų, skyriuje atliekamos odos, paodžio ir minkštųjų audinių operacijos, operuojami visi odos piktybiniai susirgimai, dideli apgamai, melanoma – skyriuje per metus odos vėžio operacijų atliekama iki 300, melanomos – apie 60. Plastinės chirurgijos specialistų pagalbos prireikia ir tuomet, kai, po nudegimų atsiradus įvairioms kontraktūroms, suaugimams, kurie trukdo judesio funkcijai, būtina gydyti randus ar randėjimo procesus.

Kokia tvarka galioja, norint patekti pas Klaipėdos universitetinės ligoninės Dienos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistus?

Visų pirma, šeimos gydytojui įtarus piktybinį naviką, būtinas siuntimas ambulatorinei konsultacijai. Abejojant dėl darinio gerybiškumo-piktybiškumo, dažnai prireikia ir odos gydytojo konsultacijos – atlikus dermatoskopinį tyrimą, odos gydytojui priėmus sprendimą, operuoti ar ne, pacientas toliau nukreipiamas į skyrių, kur jam bus suteiktos visos su nustatytos diagnozės gydymu susijusios paslaugos.

Pacientai, pageidaujantys estetinės chirurginės operacijos, taip pat gali kreiptis į Klaipėdos universitetinės ligoninės ambulatorinį-konsultacinį skyrių, tačiau ir už operaciją jis turės susimokėti pats – teritorinės ligonių kasos estetinės, arba grožio, operacijos kaštų nekompensuoja. „Yra viena išimtis – jeigu vokas dengia daugiau kaip pusę akies vyzdžio, tokia operacija pripažįstama kaip medicininė regėjimą gerinanti, ir už ją pacientui mokėti nereikia“, – paaiškino skyriaus vedėjas plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas G. Gelžinis.

Daugėja rekonstrukcinių krūtų operacijų

Klaipėdos universitetinė ligoninė – vienas šalies medicinos centrų, kur teikiamos operacijų dėl krūties ligų paslaugos ir kur maksimaliai taikomas krūtį tausojantis chirurginis gydymas, o prireikus pasitelkiami ir onkoplastinės chirurgijos pasiekimai.

Krūties vėžio statistika negailestinga: kasmet pasaulyje diagnozuojama per 1 mln. naujų krūties vėžio susirgimų, Europoje – beveik puspenkto šimto tūkstančių, ir krūties vėžys yra pats dažniausias piktybinis moterų navikas. Ši neganda neaplenkia ir Lietuvos – kasmet mūsų šalyje diagnozuojama apie 1,4 tūkst. naujų krūties vėžio susirgimų. Statistiniais duomenimis, 100 tūkst. gyventojų pasaulyje vidutiniškai tenka 14 šios ligos atvejų, Europos – 61, Lietuvoje – 44.

Gydant krūties vėžį Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pasitelkiama multidisciplininė gydytojų komanda, kurios tikslas – sudaryti optimalų gydymo planą, eiliškumą, į kurį patenka ir krūties atkūrimo operacija – dėl paciento sveikatos ir paties geriausio gydymo rezultato komandoje dirba chemoterapeutai, radioterapeutai, patologai-histologai, krūtų chirurgai ir plastikos chirurgai.

Gydytojo G. Gelžinio teigimu, prieš 15 metų Klaipėdos universitetinės ligoninės Dienos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus medikai atlikdavo apie 10 krūtį atkuriančių operacijų per metus, turint mintyje, kad šioje gydymo įstaigoje gydomi ir operuojami pacientai iš viso Vakarų Lietuvos regiono. Dabar tokių operacijų per metus atliekama iki 30. Jų Klaipėdos universitetinės ligoninės plastikos ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai galėtų atlikti ir daugiau – tam šioje gydymo įstaigoje yra visos sąlygos, tačiau ne visos moterys, kurioms dėl vėžio pašalinama krūtis arba abi krūtys, pageidauja ir atkuriamosios operacijos. To priežastis – operacijos, trunkančios nuo 3 iki 6 val., sudėtingumas, kraujingumas, kas yra papildomas išbandymas vėžio nualintam organizmui, be to, dažnai pacientės tokios operacijos atsisako ir dėl amžiaus, tai yra tokių operacijų nepageidauja vyresnės moterys: statistiniais duomenimis, iki 64 metų krūties vėžiu suserga 42 proc., iki 50 metų – 25 proc., 50–64 metų – 33 proc. pacienčių.

Populiarėja grožio chirurgija

Plastinės estetinės chirurgijos operacijų poreikis Lietuvoje didėja, šią tendenciją įvardino ir Klaipėdos universitetinės ligoninės plastikos ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai Gintaras Gelžinis ir jo kolegė Marija Sakalauskaitė.

Iš esmės, žmonės darosi drąsesni, jie linkę ieškoti problemų sprendimo kelių, nebijo keistis. Ir psichologai pripažįsta, kad, pakoregavus išvaizdą, dažnai išsprendžiami įsisenėję vidiniai kompleksai, trukdę žmogui normaliai gyventi. „Korekcija leidžia geriau jaustis, labiau pasitikėti savimi“, – įsitikinę G. Gelžinis ir M. Sakalauskaitė, kurių pastebėjimu, nors lietuviai yra gana konservatyvūs, požiūris į kūną yra pasikeitęs – tai nebėra tuštybė, o, atvirkščiai – pasirūpinti gera išvaizda yra būtinybė.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekamos tokios grožio operacijos, kaip antai: krūtų didinimo, krūtų mažinimo, krūtų pakėlimo, sudribusios pilvo sienos plastika, taip pat – vokų pakėlimo, atlėpusių ausų korekcija.

Krūtų didinimo operacijos, palyginti su kitomis, atliekamos dažniausiai, siekiant krūtis padidinti, atstatyti pasikeitusią jų formą, norint ištaisyti dydžio ar formos asimetriją. Tokia operacija trunka 1–2 valandas, o stacionare pacientės praleidžia 1–2 paras.

Kai krūtys nukara po gimdymo ar netekus svorio, senstant, šią deformaciją galima koreguoti atliekant krūtų pakėlimo operaciją, kuri užtrunka 2–3 valandas, pacientės operuojamos bendrinėje nejautroje. Kai kuriais atvejais kartu su krūtų pakėlimu galima ir padidinti krūtis implantais.

Kai vienos moterys krūtis didinasi, kitos, turinčias dideles krūtis, siekia jas susimažinti. Plastinė krūtų mažinimo operacija tokioms moterims yra vienintelė išeitis, norint išvengti skausmų ir nepatogumų. Turint dideles, sunkias krūtis, moterys kenčia dėl nugaros, kaklo, krūtų skausmo, liemenėlės įveržimų ant pečių, iššutimo po krūtimis ar jų asimetrijos. Kai kurios jaučia ir didelį psichologinį diskomfortą.

Kaipgi atliekama krūtų mažinimo operacija?

Per tokią operaciją pašalinamas odos, krūtų audinio perteklius ir suformuojamos mažesnės, pacientei patrauklesnės krūtys. Operacija atliekama klinikoje bendrinėje anestezijoje. Randas lieka aplink areolę, vertikaliai žemyn nuo jos ir raukšlėje po krūtimi. Šie randai nematomi dėvint liemenėlę, o bėgant laikui tampa vis mažiau pastebimi. Po operacijos gali būti paliekamas drenas, kuris pašalinamas po 1–2 dienų, stacionare pacientėms tenka praleisti 1–2 paras. Tačiau dėl krūtų mažinimo operacijos yra keletas niuansų: tokia operacija nerekomenduojama moterims, kurios nori maitinti krūtimi. Sunku numatyti, ar moteris po plastinės operacijos galės maitinti kūdikį, nes mažinant krūtis gali tekti perpjauti pieno latakus, einančius spenelių link ir išeinančius iš jų.

Po nėštumo ir gimdymo, operacinių pjūvių pasikeičia priekinė pilvo siena. Ypač pilvo sienos laisvumas pastebimas po akušerinių-ginekologinių operacijų, priaugus ar netekus svorio. Šią problemą išsprendžia sudribusio pilvo sienos plastika, kuri atliekama bendrinėje nejautroje, operacija trunka apie 2 valandas, stacionare reikia praleisti 2–3 paras. Jeigu moterį vargina kontūro deformacija tik pilvo apačioje, joms pasiūloma atlikti dalinę pilvo plastiką. Pašalinant odos-paodžio perteklių panaikinama dalis strijų pažeistos odos, o likusioje odoje dėl patempimo strijos pasidaro mažiau pastebimos. Kartais kartu su pilvo sienos plastika taikomas ir paodės riebalų nusiurbimas. Po tokios operacijos užgijęs randas yra vos pastebimas, o pilvo sienos kontūras galutinai susiformuoja po 2–3 mėnesių.

Klaipėdos universitetinės ligoninės plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojų pastebėjimu, ateityje grožio, arba estetinių, operacijų turėtų daugėti, o joms atlikti šioje ligoninėje yra sudarytos visos sąlygos, medikai nuolat tobulina savo žinias, kelia kvalifikaciją šalies ir užsienio lygiu, ir patys naujausi kūno tobulinimo metodai pritaikomi ir mūsų krašto pacientams.

---

Klaipėdos universitetinės ligoninės Dienos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjas Gintaras Gelžinis šioje ligoninėje dirba nuo 1985 m. Turi plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo ir gydytojo chirurgo licencijas.

1990 m. dalyvavo Paryžiuje įvykusiame I Europos chirurgų kongrese.

1991 m. dalyvavo Briuselyje įvykusiame Europos ambulatorinių chirurgų kongrese.

Dalyvavo daugelyje kongresų Prancūzijoje, Belgijoje, Švedijoje, Italijoje. Atliko kelių mėnesių plastinės chirurgijos stažuotę Lilio ir Strasbūro klinikose. Yra tikrasis tikrasis Lietuvos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos draugijos narys..


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas