Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškės paveiksluose – senovės baltų simboliai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2018-11-16
Siuvinėjimas Dianai Žukauskaitei – nuo jaunystės užsidegęs kūrybinis pomėgis.

Po rajono bibliotekas bei kultūros skyrius keliauja kretingiškės kultūros darbuotojos Dianos Žukauskaitės kryželiu siuvinėtų 16 darbų paroda „Senovės baltų ženklai: atminties skiautės“, kurią menininkė skyrė šiemet švenčiamų Lietuvos ir Latvijos valstybių atkūrimo 100-mečiui.

Juostose – simbolių lobynas

„Kartais manęs klausia, kodėl yra 16, o ne 12 ženklų – kiekvienam mėnesiui po vieną? Tačiau tai nėra Zodiako ženklai. Parodos gimimo priešistorė tokia: kai prieš 3-jus metus laukėm į Kretingos miesto šventę atvykstant kolektyvo iš Latvijos Rezeknės etnocentro, pagalvojau – reikėtų išsiuvinėti suvenyrų baltiškais motyvais. Norėjosi, kad būtų kažkas bendra ir simboliška abiem tautoms. Taip ir pradėjau domėtis senovės baltų ornamentika, atskirais simboliais, – kuo toliau, tuo giliau“, – pasakojo D. Žukauskaitė.

Vėliau jos pažįstama, pamačiusi pirmuosius siuvinėtus paveikslus, paskatino sukurti jų ciklą Lietuvos 100-mečiui. „Artėjant Vasario 16-ajai, parodai aš jau buvo paruošusi būtent 16 senovės baltų ženklų“, – teigė pašnekovės.

Į valstybės ištakas, jos etnokultūrą D. Žukauskaitė meniškai pažvelgusi prieš pat Lietuvos valstybės jubiliejų, ji taip pat siekė pagerbti ir kaimyninę Latviją, kuri savo nepriklausomybės jubiliejų švenčia lapkričio 18-ąją.

Menininkės žodžiais, abiejų baltų tautų pavelde simbolių daugiausiai yra išlikę tautiškose juostose. Nors ir neatsikartoja tas pats raštas, tačiau įvairaus dydžio simboliai išlieka tie patys: svastikos – ugnies ir saulės ženklai, žalčiai, aitvarai, žiogeliai, vėželiai, varlytės. Taip pat populiarūs mėnulio, Aušrinės, raganos, Maros ir Gajos – gamtos mirimo ir gimimo – ženklai. Latvių tautodailėje itin pamėgtas yra Laimos siūlas, iš pirmo žvilgsnio primenantis įmantrų raštą, tačiau iš tiesų – paprastas, keliaujantis ir nenutrūkstantis, tarsi gyvybės simbolis.

Pakerėjo dalmonų raštai

Tyrinėdama įvairius baltiškuosius simbolius D. Žukauskaitė įsitikino, jog latvių paveldas iš senų laikų yra išlikęs grynesnis, lyginat su lietuvių, nes mūsų tautoje pagoniški elementai labiau sumišę su krikščioniškomis tradicijomis. „Galvoju, o kur reikės dėti parodą po to, kai ji apkeliaus rajoną? Iš pradžių pamaniau – yra 16 kultūros skyrių, padovanosiu kiekvienam po vieną. Bet permąsčiau, kad po vieną išsiblaškys ir nebeliks visumos, ir apsisprendžiau visus padovanoti Kretingos ligoninei“, – užtikrino pašnekovė.

Senoviniais baltų simboliais siuvinėti Dianos Žukauskaitės paveikslai keliauja per rajoną.

Bičiulystė su latvių folkloro kolektyvu iš Aiskrauklės kretingiškę taip pat paskatino imtis siuvinėti meniškas kišenes prie tautinio kostiumo – dalmonus, kuriuos ji dovanojo šio kolektyvo narėms. Jos siuvinėtais dalmonais su Klaipėdos kraštui būdingais raštais puošiasi ir kretingiškių folkloro grupės „Kitep“ atlikėjos.

„Siuvinėjimo kryželiu technika yra ta pati, – skiriasi tik raštų motyvas ir stilius“, – patikino D. Žuakuskaitė, siuvinėjimo pradžią savo biografijoje atsekanti dar prieš 30 metų.

Siuvinėjimas – brangus pomėgis

„Kažkada, kaip ir dauguma moterų, siuvinėdavau persipiešusi schemas iš „Burdos“. Siuvinėdavau bendradarbių vaikams aplankalus pažymių knygelėms, o kolegei šilkiniu siūlu – užuolaidas. Po to nusibodo ir siuvinėjimą ilgam užmečiau. Bet kai prieš 5-erius metus pamokyti siuvinėti paprašė šviesaus atminimo mano tėvelis Vytautas Žukauskas, rankos prisiminė judesius, – tą malonumą, kurį šiandieną jau reikia tramdyti. Užsisėdi – ai, dar tą siūlą įveiksiu, po to – dar galiuką. Tik žvilgt į laikrodį – 05.30 val., už lango jau švinta, po valandos – keltis į darbą, ir supranti, kad ar beverta gulti“, – apie užvaldantį potraukį rankdarbiams atviravo kūrėja.

Dabar, ji sakė, besimokanti pažaboti šį potraukį: „Tramdau save, stiprinu charakterį, o ir naktis sulig metais labiau traukia poilsio.“

Paklausta, kokie nauji sumanymai sukasi jos galvoje, kūrėja sakė, jog visuomet reikia impulso, po to subręsta idėja, kuri ir atveda ten, kur reikia. Vis dėlto siuvinėjimas, neslėpė D. Žukauskaitė, yra brangus pomėgis, kainuojąs ne vien laiką: „Tai – ir iš kasdienio gyvenimo išbraukti pinigai. Nepigūs siuvinėjimo siūlai, kanva – specialus siuvinėjimo audinys, o ir darbus reikia pačiai įrėminti.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas