Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Užkirto kelią būsimoms kapinėms

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-09-18

Paviešinus žinią, kad Kretingos rajono taryba pritarė palikti du neprivatizuotinus 2 ha ploto sklypus kelio Kūlupėnai–Darbėnai prieigose Kūlupėnų seniūnijos kapinėms įrengti, pirmiausiai sukilo netoliese įsikūrusių sodybų gyventojai, vėliau – ir kiti gyventojai, todėl šio sumanymo buvo atsisakyta.

Negerai, jei „išmušta per kraują“

Šiandien Nacionalinės žemės tarnybos bei Kretingos rajono savivaldybės atstovai turėjo aptarti kapinėms paskirto žemės sklypo klausimus – būsimas ribas, paskirtį, įregistravimą. Tačiau susitikimas neįvyks, nes Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė pranešė, jog seniūnija atsisako tame valstybinės žemės sklype rengti kapines.

„Pajūrio naujienos“ teiravosi R. Lubienės, kodėl atsisakyta tikslo, kurio link jau buvo žengtas tvirtas žingsnis. „Tokia vieta turi būti įrengta, geranoriškai sutariant visai bendruomenei. Ji turi būti emociškai šviesi, juk kapinėse susitinkame ir su mirusiaisiais, ir su gyvaisiais. O dabar „išmušus per kraują“, nebus joje gera“, – atviravo seniūnė.

Ji sakė, jog kūlupėniškiai mintį apie savas kapines audė jau seniai, kai seniūnijai vadovavo Algirdas Macius, o dabar, kai pasistatė savo bažnyčią, ji tapo dar realesnė, – todėl ir buvo pradėta ieškoti laisvos valstybinės žemės aplink Kūlupėnus. Tačiau atsimušus į gyventojų abejingumą, seniūnė nuleido rankas: „Daugiau neberodysiu iniciatyvos, nes ne pirmąkart susiduriu su žmonių pasipriešinimu“, – R. Lubienė neslėpė, jog anksčiau siūliusi kapines įrengti už gyvenvietės ribų, Minijos slėnyje.

R. Lubienė neslėpė, jog tokį sprendimą lėmė tai, kad seniūnijai buvo pateiktas raštas su Pušyno, Giraitės ir dar keliais kitų gatvių gyventojų parašais, kad jie nepageidauja kapinių kelio Kūlupėnai–Darbėnai pamiškėje.

Sanitarinė zona – 100 m

Pirmieji dėl būsimos kapinių kaimynystės rugsėjo pradžioje subruzdo greta esančios Pušyno gatvės gyventojai Vilma ir Gintaras Gervinskiai. Jie kreipėsi į redakciją, norėdami, kad Savivaldybė viešai atsakytų į rūpimus klausimus: kokios būtinos procedūros įrengiant naujas kapines, kuriose laidojama tradiciniu būdu, taip pat – kokių privaloma laikytis sanitarinių normų?

Kretingos rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausioji specialistė žemės klausimais Kristina Žiaušienė paaiškino tvarką, kad, seniūnijai pateikus prašymą dėl valstybinės žemės skyrimo kapinėms ir rajono tarybai tam pritarus, pranešama Nacionalinei žemės tarnybai. O pastaroji kviečia susirinkimą, kuriame išvien su Savivaldybe apsvarsto pateiktą galimybę, po to vyksta kitos procedūros: atliekami žemės gelmių tyrimai, rengiami projektai ir pan.

K. Žiaušienės žodžiais, apsaugos zona nuo naujai rengiamų kapinių ligi gyvenamųjų, gamybinių, ūkinių bei kitokios paskirties pastatų yra 100 m, – šis plotas turi būti laisvas.

---

Kretingos rajono savivaldybės mero Juozo Mažeikos komentaras:

– Jei yra gyventojų skundas, privalome į jį reaguoti. Reikia pripažinti, kad įvyko nesusipratimas: nežinodami tikslios sklypo paskirties, paskelbėme iš anksto, kad jis skiriamas kapinėms įrengti. Kapinėms yra keliami itin aukšti reikalavimai – būtina atlikti brangiai kainuojančius geologinius tyrimus, privalomos sanitarinės zonos. Sprendimas turėjo būti priimtas tik po geologų išvadų. Mano žiniomis, žemė kapinėms numatytoje vietoje – šlapia ir per sunki.

Antra vertus, skubėjome baimindamiesi, kad neatsitiktų panaši situacija, kaip Kartenoje – kai aplink kapines visą žemę buvo leista privatizuoti, o po to, plečiant kapines, ją teko brangiai pirkti iš žmonių.

Kūlupėnų seniūnė R. Lubienė – gana įžvalgi, jos kaltinti dėl šios situacijos negalime. Esame nesyk kalbėję su seniūne ir apie kitokią vietą kapinėms – visa žemė aplink Kūlupėnus yra privati. Ieškant smėlingo grunto kapinėms, vėl teks tartis su privatininkais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas