Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Žaliuojantis ir mėlynuojantis birželio turgus

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-06-22
Ant Aloyzos Čiunkienės prekystalio – pirmosios mėlynės.

Kretingos turguje ant prekystalių žaliuoja pirmosios lauko sąlygomis užaugintos daržovės – salotos, krapai, burokėlių lapai, petražolės, svogūnlaiškiai, kai kur krepšiuose sveiku raudoniu sublyksi braškės, tik nesuprasi: vienur skelbia, kad jos lietuviškos, kitur – kad lenkiškos, o kainą rašo vienodą.

Kam pirmųjų mėlynių, kam – žirnių?

„Mūsų braškės – pačių užaugintos, tikrai lietuviškos, skanios, saldžios, – tikino prisistatyti nepanorusi jauna prekeivė. – Trys eurai už kilogramą.“

O kretingiškį Rimantą Stonkų sutikome „prisimėlyniavusį“. „Antai ten, už kampo, moterėlė parduoda“, – mostelėjo jis. Tačiau pirmosiomis mėlynėmis prekiaujančiųjų turguje buvo ir daugiau. „Ankstus rytas, iš kitų, kurie arčiau, uogas išgraibstys, ir tada ateis mano eilė“, – juokėsi Aloyza Čiunkienė iš Juodupėnų kaimo. Už litrą šių sveikatai naudingų uogų, išvakarėse kruopščiai surinktų Daubėnų miške, kaip ir kiti prekeiviai, Aloyza prašė 5 Eur, o už puslitrį – 2,50 Eur. Pirkėjai galbūt kartais paniurna: „Et, brangoka“, tačiau tiems, kas kelias valandas per dieną nugarą lenkia, tokia kaina – į pigiąją pusę.

„Skabai po vieną uogą, dedi į saują, kad būtų švarios, išrenki lapelius ar šakeles. Uodai apie ausis zyzia, puola, kanda, erkės įsisiurbti grasina – toks darbas toli gražu ne pyragai“, – sakė A. Čiunkienė. Tris litrus uogų ji, sakė, prirenka per 4 valandas, ilgiau nesikankina.

Baltramiejaus Petkaus daržo gėrybės, tarp kurių – ir šimtapūriai svogūnai

Baltramiejus Petkus po 80 centų pardavinėjo ryšuliukus burokėlių su visais lapais, iš kurių galima išsivirti „lapynės“, taip pat – 30 centų kainuojančius pluoštelius svogūnų galvų su laiškais. Vieni jų – labai smulkūs. Anot Baltramiejaus, tai – senoviški, vadinamieji šimtapūriai. „Užtenka į žemę įdiegti vieną, o užauga 10 ar net 20 nedidelių galvučių, kai „geruliukai“ užaugina tik vieną svogūną“, – pasakojo kretingiškis. Anot jo, skonis nesiskiria, bet smulkūs „cibulių“ laiškai labai tinka įsipjaustyti į salotas. „Draugystės“ sodininkų bendrijoje sodą turintis kretingiškis Stanislovas Navickas su žmona Zita augina cukinijas, moliūgus, krapus, špinatus, turi pasisodinęs ir dvi lysves žirnių. Stiklinaitę šio ypač vaikų mėgstamo žalio skanėsto pardavinėjo po 60 centų. Autobusų parke vairuotoju kadais dirbęs, 40 metų sodininkaujantis pensininkas guodėsi daržus šiemet laistęs kaip niekad. „Sausra – neregėta. O juk visa, kas gyva, nori vandens“, – išmintimi dalijosi jis.

Bulvienojai ir šalo, ir kepė

Vienas žinomiausių rajone bulvių augintojų Antanas Grišmanauskas iš Kretingsodžio kaimo turguje kol kas dar – su praėjusių metų derliumi, prašė po 20 centų už kilogramą.

„O kuo tos bulvės blogos? Skanios, kai kurios – krakmolingos, kai kuriose krakmolo mažiau. Perka žmonės, šeštadieniais net po pusę tonos parduodu, o iš viso senų dar turiu apie 4 tonas“, – sakė Antanas.

Šių metų bulviakasio pradžią jis numatęs ateinančią savaitę.

„Bet nežinau, ar kas gero bus, dėl lietaus trūkumo ankstyvosios bulvės paaugo mažos, negana to, dalį balandžio 9-ąją apsodinto ploto nuvirino birželio šalna“, – guodėsi jis. Pernai iš savo turimo 5 ha ploto prikasė 100 tonų bulvių, o šiemet, svarstė, ar pusę tiek užauginti pavyks – nebent dangus pasigailėtų, mat laistymo sistemos neturi. Kokios bus naujojo derliaus kainos, Antanas taip pat dar nežino – kaip liaudyje sakoma, pažiūrės, kai dugną dės.

Antano Grišmanausko bulvienojai šiemet patyrė išbandymų ne tik sausra, bet ir šalčiu – kai kuriuos plotus kaip reikiant nuvirino birželio šalna.

Paklaustas, kaip lietuviams pavyksta konkuruoti su Egipto ar Graikijos bulvių augintojais, kurių produkcija seniai jau – prekybos centrų lentynose, pašnekovas numojo ranka – esą teisybės vis tiek nesuprasi.

„Gegužę atrado egiptietiškose bulvėse bacilą – sako, žmonėms nepavojinga, bulves valgyti galima. O kai atrado ligą mano pažįstamo kretingiškio bulvėse, tai nė gyvulių pašarui netiko, liepė sunaikinti“, – juokėsi jis.

Paklaustas, ar per karščius jo bitės dirbti netingėjo, bitininkas Antanas Ramonas juokavo – esą neplušo kaip pašėlusios.

Augalai, negaudami drėgmės, neišskiria nektaro. Bet, jei kelias dienas be perstojo lytų, – vanduo nektarą išplautų. Anot pašnekovo, medunešis reikalauja optimalių gamtos sąlygų.

„Medaus išsukau ne per daugiausia, bet užteks“, – sakė bitininkas. Apie 70 bičių šeimų jis laiko savo tėviškėje Narmontų kaime ir Mišučių dvare. Už puslitriuką šviesesnio ar tamsesnio medaus prašė 4,50 Eur.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas