Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Teisme – paauglių muštynių byla

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2018-06-08

Jau du kartus Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų teisėjui nepavyko pradėti nagrinėti baudžiamosios bylos, nes teisme nepasirodė nei 17 metų kaltinamoji, nei jos tėvai. Tad vis ilgėjantis laukimas, kol byla bus išspręsta teisme, vargina 16 metų nukentėjusiąją bei jos motiną, kurios negali atversti naujo gyvenimo puslapio ir pagaliau pamiršti pernai lapkritį paauglių merginų įvykdyto linčo teismo. Nukentėjusios mama „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad įvykis, kuomet paauglės merginos išliejo savo agresiją ant jos dukters, šią pakeitė – ji išgyveno depresiją, jautė nuolatinį nerimą, tapo uždaresnė, liūdnesnė, atsargesnė.

„Ji yra labai jautri ir patikli – greitai patiki naujais draugais“, – sakė mama.

Muštynes suvokė kaip neišvengiamą įvykį

Nukentėjusioji mergina „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad su kaltinamąja susipažino atviroje jaunimui erdvėje „Tavo erdvė“, įsikūrusioje Kretingos rajono švietimo centre. Nors iš pradžių merginos bendravo draugiškai, tačiau vėliau tarp jų perbėgo juoda katė.

Nukentėjusioji teigė, kad pyktį užsitraukė už savo žodžius, kurie, tikino ji, buvo pasakyti kitiems žmonėms ir kitame kontekste, negu buvo kaltinamosios suprasti – jie atsitiktinai sutapo su vieno liūdno įvykio aplinkybėmis, tad buvo priimti labai jautriai.

Mergina pasakojo, kad jau lapkričio 7-ąją apie 18 val., kai kaltinamoji ją paragino išeiti iš atviros jaunimui erdvės patalpų į lauką, ji numanė, kas laukia – jau buvo iš bendrų draugų girdėjusi kalbas apie grasinimus jai.

„Kai ėjome Kultūros centro link, telefonu rinkau policijos numerį, bet taip ir nepaskambinau – pritrūkau drąsos, nes kartu ėjo ne tik kaltinamoji, bet sekė ir dar keturios merginos. Pamaniau, kad policija vis tiek manęs neišgelbės – jei nesumuš šiandien, tai juk gali padaryti bet kurią kitą dieną“, – pasakojo nukentėjusioji.

Atsiprašymo nesulaukė

Užėjus už Kretingos rajono kultūros centro, pasakojo mergina, iš jos buvo atimtas mobiliojo ryšio telefonas. „Pasakė, kad per daug šneku, aš bandžiau aiškinti, kad mano žodžiai buvo ne taip suprasti – tada prasidėjo muštynės, kaltinamoji bandė mane klupdyti, bet tam nepasidaviau“, – sakė pašnekovė.

Ji pasakojo, kad po grumtynių, kuriose dalyvavo iš viso penkios merginos, išgirdo raginimą eiti namo, bet vos šiek tiek atitolus, užpuolikės vėl ją pasivijo ir dar aptalžė. Merginų agresiją, pasakojo nukentėjusioji, sustabdė įvykį matę pažįstami vaikinai, kurie paragino baigti muštynes ir paleisti auką.

Nors buvo prigrasinta niekam nesiskųsti ir apie muštynes neprasitarti tėvams, nepranešti policijai, tačiau nukentėjusioji nebegalėjo nutylėti apie įvykius, kai ją, grįžtančią namo pamatė mama. „Dukra visa drebėjo, kūkčiojo, jos plaukai buvo išsipešioję – prisiminė nukentėjusios mama. – Nebuvo net minčių apie tai nepranešti policijai – toks pasiutimas paėmė, kad kažkas gali kitą žmogų mušti. Supratau, kad jei tylėsime, mano dukros nepaliks ramybėje, grasinimai tęsis toliau. Negali būti jokios priežasties žaloti kitą žmogų, net ir dėl žodžių, jei jie buvo kažkam nepriimtini.“

Nors nukentėjusioji teigė, kad ją mušė visos penkios merginos, tačiau atsakomybėn dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo patraukta tik pagrindinė dalyvė, nes ji vienintelė įvykio metu jau turėjo 16 metų. Visos kitos paauglės buvo jaunesnio amžiaus, tad jų atžvilgiu baudžiamoji atsakomybė negalėjo būti taikoma.

Nukentėjusios mama prisipažino, kad nors ji negali pamiršti dukrai padarytos skriaudos, tačiau būtų linkusi bylą užbaigti susitaikant. „Juk ta kaltinamoji – irgi kažkieno vaikas, jaunas žmogus gali klysti. Tik kad iki šiol taip ir nesulaukėme atsiprašymo ar prašymo susitaikyti. Atvirkščiai – kaltinamoji į pirmą posėdį atvyko tada, kai jis jau buvo pasibaigęs, o antrajame net nepasirodė nei ji, nei jos mama“, – abejingu požiūriu į teismą stebėjosi moteris.

Kitas teismo posėdis numatytas rugpjūčio 6 dieną.

Valdyti agresiją reikia išmokti

Kretingos psichikos sveikatos centro direktorė Inna Viršilienė, paklausta, kodėl paauglystėje taip dažnai konfliktai perauga į muštynes, teigė, jog to atsakymas yra nepakankama impulsų kontrolė.

„Fiziologiškai kalbant apie paauglio psichinę sveikatą, dar nėra iki galo susiformavusi prieškaktinė skiltis, kuri yra atsakinga už sprendimų priėmimą ir priežasties-pasekmės ryšio suvokimą. Toks jau yra amžiaus nulemtas raidos ypatumas – impulsai ir jų įgyvendinimas eina pirmiau mąstymo apie pasekmes. Impulsų kontrolė sustiprėja tik su laiku ir tai – negalime pasakyti, kad visiems,“ – paaiškino I. Viršilienė.

Ji akcentavo: tai, kad paauglys sukėlė muštynes, dar nereiškia, kad jo laukia kriminalinė ateitis. „Nereikia uždėti „antspaudo“. Tai tėra ženklas, kad reikia dirbti, mokant impulsų kontrolės – kaip suvaldyti pyktį, agresiją. Reikia lavinti, kad atsirastų naujas elgesio būdas, kitaip sakant – plėsti reakcijų „meniu“, kad į kažkokį stimulą galima reaguoti ne tik iš karto paleidžiant į darbą kumščius, o galbūt pasitraukiant į šoną, kažkam paskambinant ar kaip nors kitaip“, – sakė I. Viršilienė.

Gana tipiška ir tai, kad paauglių muštynės dažniausiai įvyksta būryje, nes tuomet jaučiamasi drąsiau. „Tai yra dar nuo pirmykštės bendruomenės nulemti dalykai – medžiojame būriu“, – vaizdžiai bendraamžių palaikymo svarbą apibūdino I. Viršilienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas