Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 0 %
Naktį11°C debesuotumas 80 %
Apklausa

Ar sodininkų bendrijose reikėtų uždrausti komercinę veiklą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Palangos kurorto muziejaus ekspoziciją papuošęs atvirukas su Marijos Tiškevičiūtės parašu.

Palangos kurorto muziejui paskelbus įdomiausio eksponato konkursą „Palanga: istorijos atspindžiai“, tarp jų pateko ir autentiškas palangiškio fotografo Igno Stropaus 1927 m. išleistas atvirukas, kurio antrojoje pusėje – lenkų kalba grafaitės Marijos Tiškevičiūtės rašytas tekstas ir parašas. Šį eksponatą muziejui pateikė kretingiškė fotografė atvirukų kolekcionierė Rita Nagienė.

Muziejus, įvertinęs krašto praeitimi besidominčių žmonių pastangas praturtinti Palangos kurorto muziejaus erdves, už Marijos Tiškevičiūtės atviruką R. Nagienei skyrė trečią vietą. Palangiškės Jolantos Liutikienės batsiuvio įrankių kolekcija įvertinta antrąja vieta, pirmąja – vilniečio Dainiaus Raupelio išsaugotas Palangoje dirbusios pirmosios Lietuvoje moters fotografės Paulinos Mongirdaitės pirmasis Palangos vaizdų albumas.

Kad atvirukas su Palangos bažnyčios vaizdu yra tikrai pasirašytas grafaitės Marijos Tiškevičiūtės, įvertino Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas, o muziejaus Archeologijos-istorijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė išvertė grafaitės poniai Edmanovai rašytą laiškelį, kuriame išreiškiamas rūpestis ponios sveikata ir tuo, kad grafaitės nepasiekia iš jos jokia žinia. Dalies teksto įskaityti nepavyko.

R. Nagienė atvirukus, senas fotografijas kolekcionuoja nuo 2006 m. ir turi jų sukaupusi apie 3 tūkst. Tačiau pomėgis kolekcionuoti atėjęs iš seniau – dar iš paauglystės, kai su drauge tėvų skirtus pinigus pietums išleisdavo Kretingos pašte – į automatą sumetus kapeikų, buvo galima gauti naujų atvirukų. „Nesvarbu, kad jų niekam neparašydavome. Tiesiog buvo malonu liesti, turėti naują atviruką“, – prisiminė pašnekovė.

Kolekcijoje – atvirukai nuo praėjusio amžiaus 2-ojo dešimtmečio, I pasaulinio karo, tarpukario, II pasaulinio karo, pokario, nedidelė dalis – sovietinio laikotarpio atvirukai, išleisti įvairiomis progomis. „Sovietinio laikotarpio atvirukai turi mažesnę išliekamąją vertę, kadangi jų būdavo leidžiami dideli tiražai. Bet kadangi žmonės juos masiškai meta lauk, degina tuos atvirukus, ką gali žinoti, gal ateis laikas, ir jie įgis kitą vertę“, – pasvarstė R. Nagienė.

Į Palangos kurorto muziejaus surengto įdomiausio eksponato konkurso „Palanga: istorijos atspindžiai“ apdovanojimus gausiai susirinko tie, kuriems svarbi krašto praeitis.

Ją, prisipažino, labiausiai domina moterų fotografių palangiškės Paulinos Mongirdaitės ir darbėniškės Onos Vitkauskytės darbai – išleisti atvirukai ir fotografijos, kurių gauti nėra lengva, be to, jos gana nepigios. Parinkdama senus atvirukus savo kolekcijai, R. Nagienė kreipia dėmesį į tai, kad jie labiau atspindėtų mūsų krašto – Kretingos, Salantų, Darbėnų, kitų vietovių – istoriją, asmenybes.

Atviruką su grafaitės Marijos Tiškevičiūtės laišku ir autentišku parašu kolekcionierė surado visiškai atsitiktinai – apžiūrint jį dėmesį patraukė kaligrafiška rašysena bei parašas Marya Tiškevičiovna. Tai ir sukėlė minčių, jog atvirukas galėjo pabuvoti pas kažkurį iš grafų Tiškevičių šeimos.

„Negaliu praeiti pro sendaikčių pardavėjus, bendrauju su tokių pat pomėgių žmonėmis, prašau pažįstamų, kad, tvarkydami senas palėpes, mirusiųjų artimųjų namus, neišmestų senienų. Gaila būtų, jeigu vertingi, praeitį menantys daiktai, dokumentai dingtų ar būtų sudeginti. Nemažai būna ir beverčio šlamšto, tačiau kartais tarp išmesti skirtų daiktų slypi tokių dalykų, kurie yra unikalūs, neatrasti, slepiantys kad ir mažytę dalelę istorijos“, – kalbėjo fotografė.

Savo sukaupta kolekcija R. Nagienė dalinasi su „Pajūrio naujienomis“, muziejais, numatomų leisti leidinių, parodų sumanytojais, jeigu šie paprašo. Taip atvirukai, fotografijos „keliauja“ pas žmones, primindami įvairius krašto ir šalies istorijos tarpsnius, leidžia pažinti, kokiais rūpesčiais gyveno žmonės, kaip jie rengėsi, puošėsi, kokias šventes šventė ir kokius darbus dirbo. Be to, atvirukai bei fotografijos leidžia susipažinti ir su poligrafijos technikos pokyčiais, jos galimybėmis, dailininkų išmone ir kaligrafija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas