Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nesaugiomis įvardintos ir naujos vaikų žaidimų aikštelės

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-01-19
Nors visos švietimo įstaigos įsigijo tik sertifikuotus įrengimus žaidimų aikštelėms, tačiau po privalomo patikrinimo paaiškėjo, jog dalis jų neatitinka higienos normos ir yra nesaugios.

Kretingos rajone nėra nė vienos švietimo įstaigos, kurioje esančios vaikų žaidimų aikštelės visiškai atitiktų higienos normoje numatytus sveikatos saugos reikalavimus. Tokia kontrolierių paskelbta išvada ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų vadovams buvo lyg šaltas dušas – paaiškėjo, kad perkant net ir sertifikuotą įrangą, ši ne visada atitinka tai, kas nurodyta jos dokumentuose.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus specialistė Lina Jadenkuvienė paaiškino, kad per vasario mėnesį ketinama susisteminti informaciją, kiek kainuotų pašalinti žaidimų aikštelėse rastus trūkumus, o jeigu esamų įrengimų pataisyti nebeįmanoma, kiek lėšų reiktų juos pakeisti naujais. Lėšų poreikis bus perduotas Savivaldybės administracijai.

Pasak L. Jadenkuvienės, tais atvejais, kai saugumo reikalavimų neatitinka neseniai įsigyti žaidimų aikštelės įrenginiai, švietimo įstaigų vadovai pagalbon pasitelkia jų gamintojus ar tiekėjus, kurie sutinka trūkumus pašalinti nemokamai.

Patikrinti – privalu

Vaikų žaidimų aikštelės švietimo įstaigose buvo patikrintos pirmą kartą, nes toks reikalavimas įsigaliojo tik nuo 2017 metų liepos 1 dienos. Tad, vadovaujantis naująja Lietuvos higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, dabar žaidimų aikštelių kontrolė bus vykdoma ne rečiau kaip kartą per metus.

L. Jadenkuvienė paaiškino, kad, siekiant racionalumo, visas 18 švietimo įstaigų Kretingos rajone buvo patikėta patikrinti vienai akredituotai kontrolės įstaigai – priimtiniausią kainą pasiūlė „Inspectum“.

Jai atlikus vertinimą, pastebėta, kad dalis žaidimų aikštelių įrenginių neatitinka reikalavimų, tad juos būtina pašalinti, o dalį trūkumų galima pakoreguoti. Tai padaryti teks iki lapkričio 1 dienos, kai žaidimų aikštelės ir vėl bus tikrinamos.

Gaminys ne visada atitinka dokumentus

„Labai gerai, kad buvome priversti atlikti patikrinimą, nes paaiškėjo, kad ne visi gamintojai paiso higienos normos reikalavimų. Didžiuliai neatitikimai pastebėti tikrinant įrangą, atvežtą iš kitų šalių, ir minimalūs neatitikimai rasti, tikrinant Lietuvos gamintojų produkciją“, – apibendrino L. Jadenkuvienė.

Pasak jos, visos švietimo įstaigos pirko tik sertifikuotą įrangą žaidimų aikštelėms, bet per patikrinimą paaiškėjo, kad ji ne visada atitinka tai, kas nurodyta jos dokumentuose, o tai pastebėti ir įvertinti gali tik specialistas.

„Svarbu yra tai, kad ne tik sužinojome trūkumus, bet „Inspectum“ paliko ir sąvadą su reikalavimais žaidimų aikštelių įrangai, kuriame viskas aiškiai išdėstyta, iliustruota, parašyta pastabų. Taigi ateityje įstaigų vadovai, užsakydami naujos įrangos žaidimų aikštelėms, turės pagalbininką ir galės pasitikrinti, ar gaminys tikrai atitinka reikalavimus“, – kalbėjo L. Jadenkuvienė.

Švietimo skyriaus specialistė Lina Jadenkuvienė teigė, kad vaikų žaidimų aikšteles patikrinę specialistai ne tik nurodė trūkumus, tačiau ir suteikė medžiagą, kuria vadovaujantis ateityje įsigyjant įrangos bus išvengta problemų.

Jautėsi saugiai

Lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė Judita Leščiauskienė „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad patikrinimo rezultatai labai nustebino. „Vaikų žaidimo aikštelės įrengimai buvo įsigyti tik prieš 2 metus ir pasirodo, kad jie neatitinka higienos normos, – sakė J. Leščiauskienė. – Pas mus jau buvo atvykęs žmogus, kuris ir pristatė šiuos įrengimus, parodėme jam išvadas – pažadėjo pataisyti trūkumus iš savų lėšų.“

Tačiau, anot J. Leščiauskienės, tiekėjas nusistebėjęs, kad tuomet, kai įrengimai buvo statomi, viskas buvo gerai, be to, jie kitose šalyse pripažįstami kaip tinkami naudoti.

Tokią pačią nuomonę iš vaikų žaidimų aikštelėms skirtos įrangos gamintojų teigė išgirdusi ir Kurmaičių pradinės mokyklos direktorė Loreta Jurgutienė. Pasak jos, apskritai kontrolieriai įstaigoje aptiko nedaug trūkumų – kaip ir daugeliui, teks įrenginius atitraukti nuo kelio, po jais įrengti smėlio pagrindą.

„Susisiekėme su gamintoju, kad pakeistų vienos lentos vietą ir ten negalėtų vaikas įkišti rankos“, – sakė L. Jurgutienė.

Lopšelio-darželio ,,Žilvitis“ direktorė Birutė Ėvaltienė sakė, kad įstaigos teritorijoje senų įrengimų jau ir taip nebebuvo, tad iki kontrolierių vizito manė, kad žaidimų aikštelės su šiuolaikine ir sertifikuota įranga yra saugios.

„Dabar žiemos metas, tai pats laikas susitvarkyti žaidimų aikštelę – teks įrenginius atitraukti toliau nuo gatvės, po jais įrengti smėlio padą, kuris yra saugesnis negu žolė, – laukiančius darbus įvardijo B. Ėvaltienė. – Labai gerai tai, kad dabar įsigyjant naujos įrangos, galėsime pasikonsultuoti su specialistais – šie pateiks išvadas, ar siūlomas gaminys tikrai atitinka higienos normą.“

Iki šiol niekas nekontroliavo

Kontrolės įstaigos „Inspectum“ technikos vadovas Sergejus Kazunko „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad reikalavimai žaidimų aikštelėms nesikeitė nuo 2008 metų, tačiau pagrindinė problema buvo tai, kad nebuvo, kas kontroliuoja, kaip jų yra laikomasi. O kartais, atrodytų, ir mažas neatitikimas gali tapti nelaimingo atsitikimo priežastimi.

„Visi žmonės, pakeliavę po užsienio šalis, džiaugiasi, kokios, pavyzdžiui, Vokietijoje, yra saugios ir tvarkingos vaikų žaidimų aikštelės, kaip ten viskas apgalvota. Taigi dabar imtasi tvarkos ir pas mus – ateityje ir Lietuvoje galėsime džiaugtis saugiomis žaidimų aikštelėmis“, – kalbėjo S. Kazunko, kurio žiniomis, į visuotinę kontrolę sureagavo ir žaidimų aikštelių įrenginių gamintojai ir tiekėjai – jie savo produkciją pritaiko teisės aktuose numatytiems reikalavimams.

Painiava dėl sertifikatų

Pasak S. Kazunko, vienas dažniausių trūkumų, kuris randamas švietimo įstaigose yra tai, kad įranga priskiriama prie higienos normos, skirtos žaislams, o turi būti – prie žaidimų aikštelių, nes jų standartai yra kitokie.

„Žaislų kategorijai priskirtą įrangą galima naudoti tik privačiame kieme, kur nėra didelės apkrovos, – paaiškino S. Kazunko, ir pateikė pavyzdį: – Dažnai gamintojai prie savo įrengimo pritvirtina plastikinę čiuožyklą, įsigytą iš prekybos centro. Jei čiuožykla buvo priskirta žaislų kategorijai, esant šaltukui, ji taps tarsi stiklas ir, jei ant jos sulips 2-3 vaikai, lūš. Taigi yra rizikos vaikų saugumui.“

Be to, pasak S. Kazunko, kartais gaminiai, nors ir yra pristatyti su sertifikatais, tačiau patys nėra tinkamai pažymėti, tarsi nesusieti su dokumentu, neaišku, kam jis priskirtas. Būna ir taip, kalbėjo S. Kazunko, kad viename sertifikate nurodoma, jog gaminys atitinka ir Europos Sąjungos, ir Rusijos, ir Ukrainos standartus, nors realiai jie visi yra skirtingi ir tarpusavyje nesuderinami.

„Noriu pasakyti, kad lygiai tokia pati metinė kontrolė privaloma visoms viešosiose erdvėse įrengtoms vaikų žaidimų aikštelėms, taigi, patikrintos turi būti ir tos, kurios yra miesto parkuose ar gyventojų bendrijai priklausančiame kieme,“ – teigė S. Kazunko.

---

Reikalavimai žaidimų aikštelei

• Žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 m nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių, elektros tinklo įrenginių ir ne arčiau kaip 15 m atstumu nuo automobilių saugyklų ištraukiamosios vėdinimo sistemos angų. Žaidimų aikštelė, kurios ribos nutolusios nuo gatvės važiuojamosios dalies mažiau nei 20 m, turi būti aptverta tvora ar gyvatvore.

• Kiekvienoje žaidimų aikštelėje turi būti pritvirtinta žymena. Joje turi būti pateikta ši informacija: bendrasis telefono numeris, kuriuo galima skambinti įvykus avarijai; telefono numeris, kuriuo galima skambinti techninės priežiūros personalui; žaidimų aikštelės pavadinimas, adresas, savininkas; kokio amžiaus vaikams žaidimų aikštelė skirta; kita reikalinga informacija.

• Naujai įrengiamų žaidimų aikštelių ar žaidimų patalpų įranga, smūgį silpninanti danga turi turėti atitikties sertifikatą ar gamintojo deklaraciją, liudijančią įrangos ir dangos atitiktį joms taikomų Lietuvos standartų reikalavimams bei surinkimo, naudojimo ir priežiūros instrukcijas valstybine kalba. Žaidimų aikštelių ar žaidimo patalpų įranga, smūgį silpninanti danga turi būti sumontuota pagal gamintojo instrukcijas.

• Žaidimų aikštelės turi būti prižiūrimos ir valomos (žolė turi būti nušienauta, o takeliai žiemą – neslidūs). Smėlis įrengtose smėlio dėžėse turi būti pakeičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes, taip pat esant užteršimui šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis. Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų echinokokų ir kitų helmintų kiaušinių. Smėlio dėžės turi būti apsaugotos nuo užteršimo jas uždengiant neslidžiu paviršiumi.

Šaltinis – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas