Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-8°C debesuotumas 6 %
Naktį-12°C debesuotumas 31 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Diena be poezijos – tarsi be prasmės

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-01-12
Linas Daugėla įvairiuose literatūriniuose konkursuose dalyvauja nuo V klasės. Jis tapo 43–46-ojo tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso rajoninių turų nugalėtojas. 2015 metais jo rašinys-laiškas pateko į geriausių šalies laiškų dešimtuką, o 2016 metais L. Daugėla šiame konkurse laimėjo I vietą ir buvo apdovanotas aukso medaliu – jo laiškas, išverstas į prancūzų kalbą, atstovavo Lietuvai pasauliniame konkurso etape. 2016 ir 2017 metais Linas Daugėla tapo konkurso-šventės ,,Poezijos ruduo Palangoje“ laureatu. Mokinys dalyvauja įvairiuose haiku konkursuose, rašo ir esė. Būdamas aštuntokas, buvo pakviestas į 49–ąjį Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso respublikinį etapą (Poezijos sekciją) ir apdovanotas Švietimo ir mokslo ministro Pagyrimo raštu už gerą poeziją.

„Negaliu gyventi be poezijos, tai yra mano gyvenimas“, – nuoširdžiai prispažino Pranciškonų gimnazijos I Ge klasės mokinys Linas Daugėla, kuris visuomet su savimi nešiojasi mažą užrašų knygutę – kad jį aplankiusi poetinė mintis neištirptų kasdienybėje ir būtų užfiksuota. Iš filosofinių apmąstymų ir gamtos inspiracijų gimstanti vaikino kūryba išsiskiria savo brandumu, ji nelieka nepastebėta ir šalies konkursuose.

L. Daugėla pasakojo savo užrašų knygutėje pasižymintis kilusias idėjas, mintis, frazes, kartais išsyk pavyksta parašyti ir visą eilėraštį ar trieilį, o vėliau namuose, dažniausiai – savaitgaliais, kūrybą redaguoja, tobulina.

„Kartais per dieną pavyksta parašyti keletą eilėraščių, o būna dienų, kai nepavyksta nė vieno. Tai – skausmingos dienos, tuomet jaučiuosi taip, tarsi nieko prasmingo nebūčiau nuveikęs“, – atviravo L. Daugėla.

Vienas svarbiausių jo įkvėpimo šaltinių – gamta. „Gal todėl daugiausiai eilėraščių parašau vasarą“, – svarstė L. Daugėla, pripažinęs, kad per mokslo metus atsirandantys rūpesčiai palieka mažiau erdvės kūrybinėms mintimis. Juolab kad vaikinui puikiai sekasi moksle, jis dalyvauja arba svarsto ateityje dalyvauti biologijos, chemijos, fizikos, istorijos, geografijos olimpiadose, konkursuose.

Impulsą naujam kūriniui L. Daugėlai suteikia ir perskaitytos knygos, o labiausiai jį žavintys autoriai – Justinas Marcinkevičius ir Aidas Marčėnas. „Jie savo poezijoje gerai atskleidžia įvairias gyvenimo sritis, kai kiti poetai yra stipresni, rašydami viena ar kita konkrečia tematika“, – mano L. Daugėla, kuris svajoja ateityje išleisti ir savo poezijos rinktinę.

Nors ir sėkmingai išbandęs prozą, bandęs rašyti detektyvus, tačiau L. Daugėla teigė tvirčiausiai visgi besijaučiąs rašydamas poeziją – eilėraščius, trieilius, sonetus, trioletus, haiku, o griežtesni reikalavimai formai visai nevaržo minties.

„Kitų žanrų nebeieškau. Mano savastis – poezija. Man kaip tik patinka tai, kad mintį reikia išsakyti nedaugžodžiaujant, pasitelkiant metaforas. Norisi, kad skaitytojas eilėraščio mintį tarsi išlukštentų“, – sakė L. Daugėla.

Šiuo metu L. Daugėla rengiasi Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursui ir prisipažino, kad maždaug iš 500 eilėraščių atrinkti 20 nėra lengva. „Vis tiek išeis jų daugiau“, – su šypsena prisipažino L. Daugėla, kuris brandžiausius kūrinius atrenka diskutuodamas ir tardamasis su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Daiva Ataite, jam dėstančia nuo V klasės.

„Mano akyse jis užaugo: ir tiesiogine, ir perkeltine prasme, – paprašyta pasidalinti savo mintimis apie L.Daugėlą ir jo kūrybą, sakė mokytoja D. Ataitė. – Linas rašo labai daug, o jo kūryba yra brandi. Linas yra labai atsakingas, itin darbštus ir smalsus mokinys. Jam viskas įdomu: jeigu rekomenduosi tam tikras knygas, pasiūlysi ne tik praeities, bet ir šiuolaikinės poezijos – jis viską perskaitys, ir galėsime diskutuoti apie įvairias formas, naujas temas. Be to, Linas ne tik daug skaito, bet netingi ir tobulinti savo tekstų. Taigi daugelyje konkursų, kuriuose dalyvavome, Liną lydėjo sėkmė.“

---

Iš trieilių ciklo „kodylai“

1

neverta pačiam ardyt gyvenimą

suirs ir pats o kol kas

reikia gyvent ir šerti jį metais

21

šiandienos žmogus

tiesą pasako

tik išeidamas

38

et kad galėtume

perrašyti ligas

kaip nekilnojamą turtą

96

tyla ne skandina

vienatvę

o ją užpildo

99 jei žvilgsnio žmogus nesupranta

kaip klaikiai jauties

kai neturi ką pasakyti

100

nesėkmės

arba sutvirtina

arba visiškai pribaigia

***

Pabūk, žalvarni, mano atspindy,

Atnešk snape tu vasarą sugavęs,

Kad spalvos vasaros tavy

Nulietų čia buvimą mano.

Kad žydėtų danguje aronija,

Kas rytą pražydinanti laukus,

Ir vakaro vėsos agonija

Rūstybę spanguolių tirpdytų nuolatos.

Dienų kometa

Sniego kriaukšlės žydi –

Ot eutrofikacija speigų!

Saulę ledo smilkinys išlydi,

Skyla kometa praėjusių dienų.

Piešia arogantiška žiema portretą

Pasibaigusios raugerškio planetos,

Dausų blakstienos tapo retą

Sustingusios žaros sustingusią kometą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas