Pajūrio naujienos
Help
2018 Gruodis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną2°C debesuotumas 1 %
Naktį-2°C debesuotumas 100 %
Apklausa

„Pajūrio naujienos“ kviečia išrinkti 2018-ųjų Metų žmogų

Edita GLIOŽERIENĖ
Gintautas POGOŽELSKAS
Paulius VANIUCHINAS
Ričardas JOVAIŠA
Arvydas BALSEVIČIUS
Eugenija DANIUK
Nerijus GEDMINAS
Antanas BLUŽAS
Janina LUKAUSKIENĖ
Apklausa

Ar pritartumėte, kad Kretingos turgus būtų iškeltas prie vandens bokšto?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gintaro šokis žalvaryje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-01-12
Plataus profilio kūrėjas Tadas Šorys šiuo metu paniro į juvelyrikos gelmę.

Ilgą laiką skaptavęs medį, vėliau išbandęs medžio ir gintaro dermę, kretingiškis tautodailininkas 38-erių Tadas Šorys savo ieškojimuose stabtelėjo ties juvelyrika – atrodytų, jog jo sukurtuose papuošaluose Baltijos gintaras šoka subtilų šokį su lietuvių nuo seno pamėgtu žalvariu.

Idėjos – iš turnė po Europą

„Atėjo laikas, kai medžiaga kūrybiniame procese man nebėra esminis dalykas, – pabrėžė T. Šorys. – Nors gintaro-žalvario papuošalų idėją brandinau jau anksčiau, tačiau konkretūs darbai gimė po mano prieškalėdinio turnė į Europą, aplankant mineralų bei juvelyrikos dirbinių parodas Veronoje ir Hamburge.“

Jis neslėpė, jog parodose pamatęs tūkstančius mineralų, iš kurių kuriami papuošalai, – daugumos jų nė pavadinimų nežinąs. „Vežiau ir aš savo gintaro-medžio dirbinius. Bet jie – natūralių spalvų ir jų tarp daugybės blizgesio ten nė nesimatė. Supratau, kad kultūriniai skirtumai yra didžiuliai. Mums Baltijos gintaras yra išskirtinis savo natūraliu raštu, inkliuzais, gamtos suneštais prieš milijonus metų, o užsieniečiams patraukliausias lygut lygutėlis gintaras – be jokio burbuliuko ar įspaudo. Kuo skaidresnis ir švaresnis, tuo jie labiau jį vertina. Todėl grįžęs ir aš sumaniau įnešti į savo kūrybą šviesos ir spindesio“, – kalbėjo menininkas.

Tam ir tinkąs žalvaris, kuriuo jis meniškai apjuosiąs gintaro gabalus. Kūrėjas pasidžiaugė, jog juvelyriškos subtilybių išmokęs gana greitai – vos per 2 savaites, nes turėjęs puikų mokytoją – juvelyrą Žydrūną Einars iš Kartenos. Ir Kalėdų mugei kretingiškiams jau parodęs savo naujus dirbinius – sages, pakabukus, auskarus, apyrankes.

Tado Šorio sukurti gintaro ir žalvario papuošalai.

Siekia kurti tai, kas pačiam patinka

Tačiau T. Šorys neslėpė, jog tai – tik pirmieji jo bandymai juvelyrikoje. „Įveiktas tik pirmas etapas – savęs paieškos ir suprastos techninės galimybės. Laikau save japoniškos estetikos gerbėju, ir manau, kad sulauksiu gerokai įdomesnio antrojo etapo, kai galėsiu kurti tai, kas pačiam tikrai patinka“, – sakė jis, primindamas, jog kūrėjo duona niekuomet nebuvo itin skalsi – žmonėms visuomet pirmiau rūpi buitis, o menas – kažkur už jos.

O užsidirbti pragyvenimui taip pat pirmiausia rūpi ir menininkui. Ir, pašnekovo žodžiais, ne į muges ateina pagrindiniai pirkėjai, o gyvena internetinėje erdvėje. „Greitai visi persikraustysime į internetą, kuris dirba 24 val. per parą. Pagrindiniai mano darbų užsakovai yra iš JAV, Kanados, Australijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos. Bet lietuviai taip pat nėra prasčiausi pirkėjai“, – neslėpė jis.

Kuriant papuošalus, T. Šorys sakė, jog jam pravertė ir įgyta medžio skulptoriaus patirtis, per kartas susiklosčiusi jo šeimoje – medį drožė jo senelis Feliksas bei prosenelis Juozas Lukauskai. Kalant medį, iš didelės formos einama į mažesnę, o juvelyrikoje – atvirkščiai, iš mažos – į didelę.

Medžio drožybos, jis sakė, neužmirštąs, vėl ilgisi plastinės skulptūros. „Tik jau žinau, kad nebekalsiu veidų, kurie atspindi paties kūrėjo emocijas. Tarkim, išdrožiu angelą, o jis – piktas, linksmas, susimąstęs, nelygu, kokia mano nuotaika. Sykį pažiūrėjus – patinka, o kitąsyk jau nervina. Vaizdavimas su veidais tampa nebe menu, o yra įprastos idėjos, aplinkos atspindys“, – samprotavo T. Šorys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas