Pajūrio naujienos
Help
2018 Gruodis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną2°C debesuotumas 1 %
Naktį-2°C debesuotumas 100 %
Apklausa

„Pajūrio naujienos“ kviečia išrinkti 2018-ųjų Metų žmogų

Edita GLIOŽERIENĖ
Gintautas POGOŽELSKAS
Paulius VANIUCHINAS
Ričardas JOVAIŠA
Arvydas BALSEVIČIUS
Eugenija DANIUK
Nerijus GEDMINAS
Antanas BLUŽAS
Janina LUKAUSKIENĖ
Apklausa

Ar pritartumėte, kad Kretingos turgus būtų iškeltas prie vandens bokšto?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Alkoholio prašo ir gražbyliaudami, ir keikdami

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-01-12
Sutrumpinus alkoholio pardavimo laiką, nereta parduotuvė rytais būna tuščia – dauguma pirkėjų užplūsta tik po 10 val.

Jau dvi savaites galioja Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis sutrumpintas alkoholio pardavimo laikas, tačiau pradavėjoms vis dar tenka sulaukti įvairių pirkėjų reakcijų. „Kiek staiga visokių mano draugų ir pažįstamų atsirado, kurie užsuka nešini neperšviečiamais maišais“, – juokėsi vienoje Kretingos parduotuvių dirbanti Kristina Kontrimienė, kuriai tenka pirkėjus įtikinėti, jog naujiesiems įstatymams nenusižengs – darbo vieta ir įmonės licencija prekiauti alkoholiu yra brangiau.

Nuo šių metų sausio 1-osios mažmeninės prekybos vietose alkoholinius gėrimus pardavinėti leidžiama darbo dienomis ir šeštadieniais – nuo 10 iki 20 valandos, o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos.

Nors tokia tvarka galioja jau dvi savaites, tačiau, panašu, kad su ja dar ne visi spėjo susitaikyti, o daugiausiai nesusipratimų kyla sekmadieniais. Dalis verslininkų, siekdami išvengti konfliktų su pirkėjais, trumpina savo darbo laiką ir vakarais dirba trumpiau.

Atvėrė kelią nelegaliai prekybai

„Nusikeikia ir išeina“, – paklausta, kaip į naują tvarką reaguoja pirkėjai, sakė Zita Klovienė, dirbanti maisto prekių parduotuvėje, esančioje Kretingoje, Geležinkelio g.

Pasak jos, rytais iki 10 val. dabar parduotuvėje būna ramu, o tik paskui pradeda rinktis pirkėjai. „Kitas taip ir pravažiuoja pro šalį, nors be alaus tą rytą būtų pirkęs ir dar ko nors kita. Netenkame pirkėjų“, – pripažino Z. Klovienė. Ji abejojo, kad įsigaliojus naujiesiems draudimams visuomenė išties taps blaivesnė. „Per gyvenimą visokių variantų esame matę. Pamenu, kad tada, kai visoje Kretingoje alkoholis buvo pardavinėjamas tik vienintelėje parduotuvėje, o ir pardavimo laikas buvo ribojamas, vien Kretingoje būčiau galėjusi suskaičiuoti 10 „taškų“, kur vyko nelegali prekyba“, – prisiminė Z. Klovienė, neabejojanti, kad ir naujieji draudimai atvers kelią šešėliniam alkoholio verslui.

Pasak Z. Klovienės, ne paslaptis ir tai, kad vyrai alkoholio dideliais kiekiais vežasi iš Latvijos ir Lenkijos. Kas gali paneigti, kad jiems nekils pagunda alkoholio perpardavinėti kitiems.

Karteniškis Kęstutis Jaškūnas palaiko sprendimą riboti alkoholio pardavimą.

Paskatins emigraciją

„Baikite, rytą čia „bambalinių“ nesutiksite – jie 10 val. nelaukia, savo „pusrytėlį“ jau yra padarę, dabar miega. Juk tie, kas be alkoholio negali gyventi, atsikelia apie 7 val., o prieš 8 val. čia jau trypdavo. Dabar, matyt, alkoholio gauna kažkur kitur ir pas save jų sulauksime nebent popiet“, – teigė verslininkas Arvydas Rutkevičius, pakalbintas jo maisto prekių parduotuvėje Kretingoje, J. Basanavičiaus g.

A. Rutkevičius neabejojo, kad dėl naujųjų draudimų išaugs šešėlinė prekyba, o įstatymų besilaikantys verslininkai nukentės. „Matyt, taip norima paskutinius žmones iš Lietuvos išguiti. Jei sumažėjus pirkėjų, aš būsiu priverstas trumpinti darbo laiką nors 1 valanda per dieną, vadinasi, mano pardavėja nebeužsidirbs viso etato. Manote, ji liks čia, jei pasiūlysiu 0,75 ar 0,5 etato? Juk jai reikia vaikus auginti – susikraus lagaminus ir bėgs iš šalies. Visi esame susiję grandine – to Seime, matyt, nesupranta, jie kitokiame pasaulyje gyvena, – kalbėjo A. Rutkevičius. – Jei išties norima alkoholio vartojimą mažinti, reiktų daryti kitaip: kaip yra etikos, tikybos pamokos, taip turėtų būti vedamos pamokos apie alkoholio žalą, kitas priklausomybes. Nuo mažens reikia šviesti. Ar aš neteisus?“

A. Rutkevičiaus įmonėje pardavėja dirbanti K. Kontrimienė taip pat įsitikinusi, kad naujieji draudimai tautos nepadarys blaivesne. „Kartojasi tokia pati situacija kaip ir prieš Rugsėjo 1-ąją, per kurią uždraudė pardavinėti alkoholį. Jaunimas iš vakaro prekybos centruose prisideda pilną vežimą alkoholio, apsidrausdami, kad tik jo nepritrūktų kitą dieną. Ir kas darosi Rugsėjo 1 dieną? Avarijos, visokie nelaimingi įvykiai, nutikę dėl to, kad vartota alkoholio“, – įsitikinusi K. Kontrimienė.

Ji pasakojo dabar turinti atlaikyti pirkėjų nuotaikas, kuomet, negavus alkoholio, jie lieja pyktį arba atvirkščiai – bando susitarti gražiuoju. „Tuomet parodau į videokamerą, kad parduotuvė yra filmuojama ir nusižengti įstatymams negaliu“, – tvirtino K. Kontrimienė.

Verslininkas Romas Valinskis teigė esąs optimistas ir kol kas neskuba trumpinti darbo laiko, tikisi, kad nesumažės ir pirkėjų.

Apsirūpins iš anksto

Kretingoje esančioje parduotuvėje „Liepa“ dirbanti Kristina Drungilienė teigė, kad kol kas dėl naujosios tvarkos kokių nors incidentų nebuvę – žmonės, sužinoję apie pardavimo laiko ribojimą, savitarnoje pasiimtą alų be ginčų grąžina į lentyną.

„Kitose parduotuvėse – Rūdaičiuose ir Kurmaičiuose – esame nustatę ir aparatus, kad draudžiamomis valandomis alkoholinių gėrimų tiesiog nebūtų galima nuskenuoti“, – teigė parduotuvės vadovas Romas Valinskis.

Ir jo, ir pardavėjos K. Drungilienės pastebėjimu, dėl naujųjų draudimų nukenčia ne tik tie, kurie savo gyvenimo be alkoholio neįsivaizduoja, bet ir kultūringi žmonės, kurie nebegali nusipirkti šampano ar vyno butelio, netikėtai užklupus svečiams.

„Teks keisti savo įpročius. Kas norės, nusipirks iš anksto, kad turėtų atsargai. Ir pirks didesniais kiekiais – vietoj vieno butelio, ims tris, kad tik nepritrūktų. Tai ar iš noro blaivinti tautą nebus atvirkštinis rezultatas?“, – svarstė R. Valinskis.

Verslininkas neabejojo, kad naujieji draudimai paskatins išaugti šešėlinę prekybą, bet vis tiek teigė esąs optimistas ir tikisi, kad didelių nuostolių nepatirs. „Juk alkoholio pardavimas ribojamas ne man vienam, o visiems prekybininkams“, – sakė R. Valinskis, kuris neskuba trumpinti ir parduotuvės darbo laiko – kol kas teigė stebįs situaciją ir tik vėliau priimsiąs sprendimą.

Laima Frolova mano, kad didesnis efektas būtų pasiektas uždraudžiant pardavinėti patį stipriausią alų.

Masiškai trumpinamas darbo laikas

Tačiau savo darbo laiką jau sutrumpino parduotuvė, esanti Kartenoje. „Dirbome iki 22 val., o dabar – iki 20 val. – nenorime ginčytis su pirkėjais, kurie prašytų parduoti alkoholį. Vėlinti savo darbo laiko negalime, nes rytais atvyksta tiekėjai. Šie pasakojo, kad darbo laikas trumpinamas daugelyje parduotuvių“, – pasakojo verslininkė Ingrida Stonkuvienė. Kartenoje parduotuvėje sutikta pirkėja Laima Frolova, paprašyta išsakyti nuomonę dėl alkoholio pardavimo ribojimo, abejojo, kad dėl to šalyje sumažės alkoholizmas. „Man atrodo, geresnis sprendimas būtų uždrausti pardavinėti „bambalius“ – patį stiprausią alų“, – sakė L.Frolova.

Kad draudimai pasieks valdžios laukiamą efektą, netiki ir karteniškė Edita Samulionienė, įsitikinusi, jog taip tik atvertas kelias nelegaliai alkoholio gamybai.

„O aš galvoju, kad labai gerai – pats negeriu 10 metų ir palaikau idėją riboti alkoholio pardavimą“, – savo požiūrį išsakė kitas karteniškis Kęstutis Jaškūnas.

Prie parduotuvės Raguviškiuose sutikti pusbroliai Liudas ir Algis Mažoniai apie naująjį įstatymą turėjo priešingas nuomones. A. Mažonis palaikė draudimus ir stebėjosi, kam gali prireikti alkoholio nuo pat labo ryto, o L. Mažonis buvo įsitikinęs, kad žmonės vis tiek ras būdų, kaip draudimus apeiti – ir ne tik gaminant alkoholį nelegaliai.

„Aptarnauju keltus ir ko tik ten nematau – žmonės alkoholį gabena tiesiog dėžėmis“, – sakė L. Mažonis.

---

Kretingos psichikos sveikatos centro direktorės Innos Viršilienės komentaras:

– Atliktos ne vienos mokslinės studijos, kurios patvirtina, kad alkoholio reklamos draudimas ir alkoholio pardavimą ribojančios taisyklės turi efektą, tik jis pajaučiamas ne iš karto, o ilgalaikėje perspektyvoje. Tuo remiantis alkoholio pardavimas ribojamas ir Skandinavijos šalyse.

Natūralu, kad pirmoji reakcija, atsiradus naujiems draudimams yra nepasitenkinimas, tačiau tiems žmonėms, kurie neturi priklausomybės, nėra ko piktintis – juk tam tikromis valandomis galima alkoholio įsigyti. O jei negaus alkoholio kitu laiku, tiesiog numos ranka: „Nėra ir nereikia“.

Tikiu, kad po kurio laiko pasimatys šių naujų draudimų teigiami rezultatai.

Kretingos rajono policijos komisariato Arūno Pužausko komentaras:

– Nenorėčiau spėlioti, ar dėl alkoholio pardavimo laiko ribojimo padaugės vadinamųjų „taškų“. Jei tokia tendencija bus, tada policija imsis priemonių. O gal visi pripras prie naujos tvarkos ir jos laikysis, o grėsmės, dėl kurių dabar baiminamasi, pasirodys buvusios be pagrindo?

O kol kas stebime, kaip verslininkai laikosi prekybos alkoholiu įstatymų – šį mėnesį tam policija skiria ypač didelį dėmesį visoje Klaipėdos apskrityje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas