Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ant Naujųjų slenksčio – su problemų maišu

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemės ūkis
  • 2017-12-29

Atsakydamas į klausimą, su kokiomis mintimis išlydi senuosius, su kokiomis pasitinka naujuosius metus, Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus nedaugžodžiavo: nieko gero, bet vilties reikia turėti.

Šiemet parėmė, kitąmet – nežinia

„Daugelis ūkininkų šnekame kaip susitarę – kiek po liūčių besistengėme gelbėti, javai išgedo, atsėti bus sudėtinga, prognozuojama, kad vasarinių kultūrų kainos didės“, – sakė jis.

Kretingos rajone dėl nuniokotų pasėlių buvo paskelbta ekstremali situacija. Oficialiai pranešta, kad Europos Sąjunga Lietuvai skirs 9 milijonus eurų paramos. Tačiau tai tėra lašas jūroje, kai suskaičiuota, kad visoje respublikoje liūtys pridarė žalos už 40 milijonų eurų. „Ir ta žala dar tebedaroma – laukai šlapi, iš rudens neparuošti, neapdoroti reikalingais preparatais, kad greičiau supūtų šiaudai“, – sakė A. Stonkus. Niekas nežino, koks bus kitų metų pavasaris, koks ruduo, galbūt – analogiški. O Europos Sąjungos biudžetas – ne guminis: jei šiemet skyrė paramą, nereiškia, kad skirs ir kitąmet.

Pieno supirkimo kainos taip pat nežada kilti. „Kai dabartinis žemės ūkio ministras susitikime su kretingiškiais žemdirbiais ragino į šoną mesti augalininkystę ir užsiimti gyvulininkyste, auginti kiaules, gerokai suglumau. Ministras žemdirbius ragina imti kreditus, statytis kompleksus ir auginti kiaules, kai aplink siaučia kiaulių maras!“ – stebėjosi pašnekovas. Jo nuomone, daug ūkių atsisakė melžiamų karvių ir pradėjo užsiimti augalininkyste ne be tų pačių aukščiausios valdžios politikų įtakos.

Atveža kaip maistinius, priima kaip pašarinius

A. Stonkus atviravo ne per dažniausiai žiūrintis televiziją, tačiau pasitaikė pamatyti laidą, kurioje buvo iškeltas klausimas apie grūdus superkančio vieno koncerno neva neteisingą elgesį, kai rudenį iš žemdirbių superka grūdus kaip pašarinius, o parduoda kaip maistinius.

„Bet juk taip daro dauguma supirkėjų. Ūkininkas atveža grūdus, tiesiai šviesiai jam pasako, jog grūdai yra maistiniai, bet, kadangi drėgni, priima kaip pašarinius, už toną sumoka 30 eurų mažiau, o patys paskui parduoda kaip maistinius. Ar kam nors valdžioje rūpi apgavystė vidury baltos dienos?“, – kalbėjo A. Stonkus.

Anot pašnekovo, nuo 1991 metų niekas netiria trąšų kokybės. Žemdirbiai užsisako trąšų, tačiau neaišku, ar jose tikrai tiek yra kalio, fosforo. „Galima tikėti firmų išduodamais sertifikatais, bet kodėl nepakontroliavus?“ – klausė jis.

Europos Sąjunga 5-eriems metams pratęsė leidimą pasėliams naudoti herbicidą glifosatą. Ar tai gerai, ar blogai, Ūkininkų sąjungos pirmininkas tvirtos nuomonės neturi, o viešojoje erdvėje esą gali sklisti ir daug netikrų faktų. Be to, vieną preparatą labai greitai galima pakeisti kitu panašiu, ir efektas bus tas pats. A. Stonkus įsitikinęs, kad Lietuvos žemdirbiai šį herbicidą naudoja negausiai ir dėl finansinių galimybių.

Nario mokesčiai – iš visų

Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriuje yra 70 narių, kurie pagal turimos žemės plotus moka nario mokestį ir išlaiko savo organizacijoje Kaune dirbančius samdomus žmones.

„Skleidžiama propaganda, kad mūsų sąjungoje vien tik stambieji ūkininkai. Tai netiesa. Yra ir po 5, ir po 30, kaip Algis Mačiukas iš Baublių, hektarų žemės turinčių“, – sakė pirmininkas. Jis teigė nesuprantantis abejingų žemdirbių, į sąjungą nestojančių dėl nario mokesčio. Tačiau gal ateis metas, kai kiekvienas žemės naudmenas deklaruojantis asmuo vienokį ar kitokį mokestį privalės mokėti – bus nuskaičiuota. Dėl to su dabartiniu žemės ūkio ministru Broniumi Markausku tartasi, kai šis dar buvo Žemės ūkio rūmų pirmininkas. „Sakė, nėra įstatyminės bazės. Dabar bazė jau yra“, – įsitikinęs A. Stonkus.

Jo nuomone, Žemės ūkio rūmai neturi būti išlaikomi iš biudžeto ir tarnauti Žemės ūkio ministerijai.

Žemdirbių visuomenė dabar tarsi specialiai suskaldyta. Rūmai vienija apie 50 mažų organizacijų, tarp jų tokių keistų, kaip, pavyzdžiui, Jaunųjų ūkininkių (moterų). „Kur ji veikia, ką veikia, pasakykit? Yra ir Pienininkų asociacija, kurioje nariais automatiškai buvo įrašyti ir Juozas Butkevičius, ir Nijolė Pielikienė, nors jie priklauso ir mūsų Ūkininkų sąjungai“, – vardijo pirmininkas. Jo nuomone, žemdirbių organizacijų skaičių reikėtų sumažini penkiskart. A. Stonkus rajono ūkininkams linkėjo būti vieningiems, siekiant bendrų tikslų, ir neprarasti vilties, nes kiekvienas išbandymas žmogų daro stipresnį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas