Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pažangiais ūkiais garsinantys Kretingos rajoną

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2017-12-22
Kretingos rajono vadovai bei politikai vakar Savivaldybėje pagerbė geriausius 2017-ųjų Kretingos rajono ūkininkus: (iš kairės) Joną Drungilą, Antaną Duoblį ir Vincą Pudžmį.

Vakar Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu buvo pagerbti ir Ūkininkų sąjungos prizais už diegiamą pažangą apdovanoti respublikinio konkurso „Metų ūkis-2017“ nugalėtojai: pirmos vietos laimėtojas Jonas Drungilas iš Gintarų, antros vietos – Antanas Duoblys iš Kūlupėnų ir trečios vietos – grūšlaukiškis Vincas Pudžmys.

Bendruomeniški artojai

Tarybos vardu ūkininkus pasveikinęs Kretingos rajono meras Juozas Mažeika dėkojo jiems už tai, kad, diegdami naujoves, garsina Kretingos rajoną, puoselėja žemdirbystės tradicijas, o tuo pačiu – ir savo pasirinktą gyvenimo būdą.

„Nepaisant šiųmetinių gamtos negandų ir patirtų nuostolių, linkiu, kad kiti metai būtų sėkmingi ir gamta jūsų ūkiams bei šeimos iždui būtų palankesnė“, – linkėjo J. Mažeika.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stokus, įteikęs konkurso nugalėtojams vardinius prizus, pasinaudojo proga, besibaigiant metams, padėkoti rajono tarybai už priimtą sprendimą išvien su keliolika šalies savivaldybių kreiptis dėl Europos Sąjungos paramos ūkininkams, nukentėjusiems nuo liūčių sukeltos stichijos.

Ūkininkus taip pat pagerbė ir Kretingos rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė bei Lietuvos žemės ūkio Kosultavimo tarnybos Kretingos rajono biuro vedėja Gražina Poškienė. Jos abi pasidžiaugė, kad J. Drungilas, A. Duoblys, V. Pudžmys ir jų šeimos yra ne vien šaunūs ūkininkai, bet ir – aktyvūs bendruomeniški žmonės, patys dalyvaujantys artojų varžybose, leidžiantys savo dirvoje rengti varžybas ar lauko dienas.

Stebuklų nesitiki

Po apdovanojimų „Pajūrio naujienos“ pasiteiravo ūkininkų, kokie jiems buvo praėję metai ir ateinančiųjų įžvalgos. Stambų – 620 ha – augalininkystės ūkį prie Kartenos ir Plungės rajone valdantis 52-jų J. Drungilas buvo itin santūrus ir kalbėjo lakoniškai: metų derlius – vidutinis, o metai – vienodi, kaip ir praėję. „Ne visada atsiperka tiek, kiek įdedi į žemę, – sakė ir pajuokavo, jog stebuklų nebūna. – Vienais metais perki kostiumą, kitais – kaliošus.“

Ūkininkas sakė auginąs įprastas grūdines kultūras, kmynus, žirnius, grikius, o paklaustas apie šiųmetinį derlių, vėlgi santūriai nusišypsojo – nelinkęs girtis. Ūkio darbuose talkina visa šeima: žmona Renata, 25-erių duktė Reda bei 19-metis sūnus Lukas.

O rajono ūkininkus daugel metų pažįstantis A. Stonkus pridūrė, jog Jonas yra ne vien turtingą žemės ūkio techniką valdantis ūkininkas, bet ir auksinių rankų meistras, gebantis konstruoti žemės ūkio mašinas, o taip pat – stipri asmenybė, žodžio žmogus.

Gyvenimas pakeitė kryptį

Išvien su žmona Elyte du dešimtmečius ūkininkaujantis 45-erių Vincas Pudžmys neslėpė, jog pastarieji metai jiems atnešę ne tik pripažinimą, bet tapę ir savotišku gyvenimo slenksčiu, kai iš gyvulininkystės tekę pereiti į augalininkystę. Dėl politinės situacijos, užsidarius Rusijos rinkai ir kritus pieno kainoms, pernai jų šeimai tekę išparduoti gyvulius ir fermą, kurioje laikė per 40 melžiamų karvių. „Vien iš pienininkystės jau nebūtume išgyvenę“, – atviravo šiemet 222 ha plotą užsėjęs grūdais, rapsais, žirniais.

Ūkininkas pasidžiaugė, jog šie metai jam visgi buvę vieni iš geriausių, tačiau mano, jog ateinantys visiems būsią gerokai prastesni dėl drėgnų metų ir menko ankstyvų kultūrų derliaus.

„Su kilimais ir kritimais reikia susitaikyti. Gyvenimiška patirtis mus užgrūdino. Laikėm gyvulius, turėjom savo įdirbį, per tiek metų nenorom tapome tos srities specialistais. Ir staiga gyvenimas priverčia keisti kryptį. Bet keliesi ir vėl eini į priekį“, – kalbėjo optimistiškai nusiteikęs V. Pudžmys.

E. ir V. Pudžmiai užaugo dvi dukteris –22-jų Dovilę ir 12-metę Živilę, o ūkio darbuose šeimai talkina Vinco tėvas, taip pat Vincas Pudžmys.

Nebijo rizikuoti

Kūlupėniškio 44-erių A. Duoblio ūkis mišrus – jis verčiasi ir augalininkyste, ir gyvulininkyste. Šiemet apsėjo 214 ha plotą kviečiais, žirniais, kvietrugiais, rapsais. Nepaisant liūčių, sakė, jog šie metai jo ūkyje buvę gana derlingi, nors ir pražuvo 3 ha plote paskendęs derlius.

Dalį derliaus šeima skiria išmaitinti gausią galvijų bandą – ūkininkas sakė šiandien jų laikąs 60. Tačiau neslėpė, jog prieš kelerius metus bandoje jų buvę gerokai daugiau – iki 140.

A.Stonkus pastebėjo, jog A. Duoblys yra iš tų ūkininkų, kurie mėgsta riziką dėl didelių dalykų: paėmęs solidų kreditą, įsigijo modernios žemės ūkio technikos. „Kokia sveikata pasižymi žmogus, jei dirba vienas, išsiversdamas be samdytų žmonių, ir kokios mintys turi nuolat suktis galvoje, turint tokius įsipareigojimus“, – samprotavo jis.

A. Duoblys su šeima ūkininkauja 25-erius metus. Darbymečiu talkina žmona Nijolė ir sūnūs – 19-metis Eivydas bei 12-metis Donatas, o taip pat šiandien 8-ąjį gimtadienį švenčianti jaunėlė duktė Skaistė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas