Pajūrio naujienos
Help
2018 Lapkritis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną7°C debesuotumas 4 %
Naktį6°C debesuotumas 93 %
Apklausa

Ar reikėtų išrauti daugiamečius gėlynus Rotušės aikštėje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iš medžio iškirsti stebuklai – knygoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2017-11-10
Albumo viršelis. Leidinio dizaineris – Gedas Čiuželis.

„Išsipildė sena svajonė“, – laikydami rankose neseniai iš leidyklos parvežtą meninį albumą „Iš medžio iškirsti stebuklai“, džiaugėsi medžio skulptorius dievdirbys iš Kiauleikių Virgilijus Vaičiūnas ir jo žmona Rūta. Savo knygą menininkas lapkričio 16-ąją pristatys Palangos miesto bibliotekoje, kur šiuo metu eksponuojama dalis jo darbų, o lapkričio 30-ąją – Kretingos muziejuje.

„Per trumpą laiką – tam aukojau praėjusią vasarą – teko apvažinėti visą Lietuvą: išbraidžioti kapines, aplankyti parkus, miestų viešąsias erdves, mokyklas, susirasti privačius kolekcionierius bei asmenis, kuriems kūriau skulptūras, kad nufotografuočiau jas būsimam leidiniui. Tarsi įvykdžiau visą savo, kaip menininko, gyvenimo inventorizaciją“, – juokaudamas kalbėjo 63-jų V. Vaičiūnas.

Jo žodžiais, tik gegužę sužinojus, kad leidiniui gauta lėšų, spalį albumas jau turėjo būti išleistas ir pristatytas Klaipėdos knygų mugėje, surengtoje Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Albumas jau spėjo pabuvoti ir garsiojoje Frankfurto knygų mugėje. O dabar atėjo metas šį menišką leidinį, kuriam, neslėpė skulptorius, paaukota daug laiko ir energijos, pristatyti ir savojo krašto žmonėms.

Šis gausiai iliustruotas albumas – jame patalpinti 155 svarbiausi, menininko įvairius kūrybinius gyvenimo tarpsnius atspindintys darbai, pradedant rakandais ir baldais, baigiant kryžiais ir meninėmis skulptūromis – išleistas 600 egzempliorių tiražu.

Sutuoktiniai Rūta ir Virgilijus Vaičiūnai džiaugėsi, kad albumas apie Virgilijaus kūrybą, dedikuotas atkurtos Lietuvos 100-mečiui, yra kelių dešimtmečių jo kūrybinio darbo įvertinimas.

Jo leidybą rėmė Kretingos rajono savivaldybė, skyrusi 1 tūkst. eurų, verslininkai bei pavieniai geradariai, o tai pat – ištikimiausi draugai.

„Turtingesni kolegos atsisakė, o „biednesni“ parėmė, kas kiek galėjo“, – apie vieną iš sudėtingiausių knygos leidybos etapų – lėšų paieškas – sodriai žemaitiškai kalbėjo meno kūrėjas.

Todėl, V. Vaičiūno žodžiais, šis leidinys yra ne vien jo, bet ir kitų žmonių nuopelnas: „Tai – puiki dovana Kretingos miestui ir visai šaliai. Manau, kad albumas prezentuos ne vien mano kūrybą, – pernai man buvo paskirta Kretingos rajono meno ir kultūros premija už etnokultūros vystymą Lietuvoje, todėl skaitytojai galės susipažinti ir su visos šalies šiuolaikinėmis medžio skulptūros, dievdirbystės bei kryždirbystės tendencijomis.“

Albumo krikštamote sutuoktiniai R. ir V. Vaičiūnai vadina leidyklos „Charibdė“ redaktorę Ritą Kubilienę, su kuria likimas suvedė užpraėjusią vasarą. „Ji atvyko pas mus į sodybą Kiauleikiuose, liko sužavėta mano darbų ir pasakė, kad trūks plyš norėtų išleisti leidinį“, – tvirtino pašnekovas.

Iš pradžių R. Kubilienė parengė projektą, norėdama pristatyti V. Vaičiūną kaip kryždirbį, nes praėję metai Nacionalinio kultūros centro buvo paskelbti Kryždirbystės metais, tačiau lėšų leidiniui negavo. „Tačiau ji nenuleido rankų, pasitelkėme etnokultūros puoselėtoją Libertą Klimką, kuris parašė įvadinę apybraižą apie Virgilijų, o vėliau su juo ir susibičiuliavome. Ir pagaliau Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija skyrė dalį lėšų, nes knyga skirta atkurtos Lietuvos 100-mečiui“, – kalbėjo R. Vaičiūnienė.

V. Vaičiūnas pasidžiaugė, kad didžiausia talkininkė leidžiant knygą buvusi jo žmona ir bendražygė Rūta Vaičiūnienė: „Ji žemaitiškai užrašė tekstus prie mano darbų, sudarė darbų katalogą, parengė anotaciją anglų kalba, o ir šiaip lydėjo mane visose kelionėse ir yra šalia kasdienybėje“.

---

FAKTAI

1. Iš Plungės kilusiam savito braižo medžio skulptoriui, dievdirbiui, kryždirbiui, pagal specialybę – architektui, V. Vaičiūnui 2007 m. buvo suteiktas meno kūrėjo statusas. Jis taip pat yra sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistras.

2. 2017 m. Kretingos rajono savivaldybė skyrė Meno ir kultūros premiją, kuri iškilmingai buvo įteikta per Kretingos miesto šventę.

3. Menininkas yra dalyvavęs įvairiose mugėse bei parodose, iš jų svarbiausios – paroda Klaipėdos parodų rūmuose, mugė „Tu ir tavo pasaulis“ Hamburge, paroda LR Seime, Pasaulio žemaičių dailės paroda Plungėje.

4. Kūrėjas tikina, kad jo darbus įkvepia kraštiečio skulptoriaus Antano Mončio abstrakcijos. V. Vaičiūno savitos monumentalios skulptūros – kryžiai, angelai, kiti stilizuoti darbai – puošia įvairias Lietuvos erdves, iškeliavę į JAV, Kanadą. Pagoniškoji žemaičių alka Šventojoje – taip pat V. Vaičiūno kūrinys.

5. Pernai medžio skulptorius, siekdamas rekordo, Kaziuko mugėje, Vilniuje, drožė 12 m ilgio šaukštą iš drebulės, o šiemet rekordinio dydžio – 229 cm – klumpes.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas