Pajūrio naujienos
Help
2018 Gruodis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną0°C debesuotumas 99 %
Naktį-4°C debesuotumas 46 %
Apklausa

„Pajūrio naujienos“ kviečia išrinkti 2018-ųjų Metų žmogų

Edita GLIOŽERIENĖ
Gintautas POGOŽELSKAS
Paulius VANIUCHINAS
Ričardas JOVAIŠA
Arvydas BALSEVIČIUS
Eugenija DANIUK
Nerijus GEDMINAS
Antanas BLUŽAS
Janina LUKAUSKIENĖ
Apklausa

Ar pritartumėte, kad Kretingos turgus būtų iškeltas prie vandens bokšto?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškiai septyniolikmetis Valdas Benetis ir aštuoniolikmetis Matas Jeruševičius jau yra patyrę vairavimo kartėlį. Tiesa, Valdas – dar tik vairavimo mokyklos mokinys, o Matas jau pradėjo savarankiško vairuotojo gyvenimą. Nepaisant to, juos abu sieja bendras pomėgis – mašinos.

Matas Jeruševičius mėgsta pasivažinėjimus savo automobiliu „Passat“, tačiau pripažįsta, kad nesitikėjo, jog tai bus toks brangus malonumas.

Patirties įgijo važinėdamas motoroleriu

Valdas jau seniai svajojo išsilaikyti teises ir įsigyti nuosavą automobilį. Pasak paties Valdo, kol kas su dideliais iššūkiais vairavimo pamokose jis nesusidūrė. Viena iš priežasčių – jaunuolis jau nuo dvylikos metų gatvėmis važinėjasi motoroleriu, kuris taip pat reikalauja vairuotojo pažymėjimo.

„Daug žinių įgijau mokydamasis savarankiškai, taip pat praktikuodamasis“, – pasakojo jis. Tiesa, orams kiek atšalus, Valdui motorolerių sezoną teko uždaryti ir su nekantrumu laukti pavasario.

Nors lengvųjų automobilių, t.y. B kategorijos, kursų kainos daugelyje įstaigų viršija net 400 eurų, tačiau tai neliūdina Valdo. „Vairavimo pamokos nėra pigios, bet kadangi pagal mano automechaniko specialybę joms yra pritaikyta ganėtinai didelė nuolaida, didelių nuostolių tikrai nepatyriau“, – šypsodamasis sakė jis. Pašnekovo manymu, vairavimo pamokos yra labai svarbi investicija į save.

Teks keisti vairavimo įpročius

Vairuoti Valdas išmoko dar būdamas labai jaunas – septynerių metų. Kaip ir daugumai vaikų, jo pirmasis mokytojas buvo tėtis. Nuo to momento, kai pirmą kartą atsisėdo jam ant kelių, Valdas svajojo apie automobilius. Su amžiumi vairavimo įgūdžiai tik augo, o ir svajonės darėsi vis didesnės.

Vaikinas pripažino, kad išsirinkti sau tinkamą automobilį nėra taip ir lengva, juk šiais laikais mašinų pasiūla yra milžiniška. Internetas pilnut pilnutėlis skelbimų, o ir seilė varva ne dėl vieno automobilio. Bet visgi moksleivis žino, ko nori: jo „dievukas“ – BMW markės mašinos.

„Man svarbu, kad automobilis gerai atrodytų tiek išore, tiek vidumi, taip pat reikalingas geras variklis, ir, žinoma, kišenių neplėšianti kaina, – kokiais kriterijais vadovaujasi rinkdamasis automobilį, pasakojo Valdas. Valdui, kaip ir daugumai kitų vairavimo mokyklos mokinių, jaudulį kelia artėjantis vairavimo egzaminas, kuris ir parodys, ar žmogus pasiruošęs išvažiuoti į gatvę. Pasak jaunuolio, koją jam gali kišti įprotis važiuoti savaip. „Teks šiek tiek keisti savo vairavimo įpročius. Bet manau, kad greitai prie to priprasiu ir gal net egzaminas nebeatrodys bauginantis“, – vylėsi Valdas. Pasak vaikino, viena iš labiausiai akį rėžiančių jo klaidų yra vairavimas viena ranka, tuo tarpu kitą laikant ant pavarų svirties.

„Tokiu būdu aš galiu staigiau paspausti „gazą“ bei stabdyti, bet deja, taisyklės to neleidžia“, – pasakojo jis.

Egzaminą prisimena iki šiol

Tuo tarpu dvyliktokas Matas jau nuo vasaros mėgaujasi pasivažinėjimais nuosava mašina. Nors atrodo, kad vairavimo egzaminas vaikinui jau praeitis, bet tai įvykis, kurį jis prisimins visą likusį gyvenimą.

„Tas pusvalandis laukiant egzamino pradžios, atrodo, truko amžinybę. Kojos taip drebėjo, kad net buvo sunku pastovėti, todėl atsisėdau“, – juokdamasis prisiminimais dalinosi Matas.

Atėjus egzamino laikui, jis susipažino su savo egzaminuotoju. Įsėdęs į automobilį vaikinas labai susikaustė, jam atrodė, kad už vairo jis sėdo pirmą kartą, buvo sunku išlementi paprasčiausią sakinį. Nepaisant streso, šalia sėdinčio egzaminuotojo bei filmuojančios kameros, Matas stengėsi nusiraminti ir visą dėmesį sukoncentruoti į savo vienintelę užduotį – važiuojant laikytis visų Kelių eismo taisyklių. Ir tai jam pavyko.

„Maršruto pabaigoje išgirdau taip ilgai lauktą frazę „egzaminas išlaikytas“, kuri visiškai pakeitė mano gyvenimą“, – pasakojo pašnekovas.

Nesitikėjo, kad kurui išleis tiek daug

Prieš pirkdamas automobilį, Matas nesitikėjo, kad tai – toks nepigus malonumas.

„Įsigijęs automobilį ir su juo pasivažinėjęs, pastebėjau, kaip greitai kuro rodyklė leidžiasi žemyn, o kur dar mašinos dalių keitimas, draudimas“, – sakė jis. Pasak vaikino, per pirmus du mėnesius jo kišenė patuštėjo net 300 eurų, kuriuos jis išleido tik degalams. Nuo tada moksleivis į kuro sąnaudas pradėjo žiūrėti kur kas atidžiau ir stengiasi jas sumažinti, kiek įmanoma.

Nors automobilių savininkams iškyla rūpesčių, bet juos atperka vairavimo suteikti malonumai, visokiausi nuotykiai. Pačiam Matui šypseną veide sukelia prisiminimai iš situacijų su automobiliu laukiant prie šviesoforo. „Kai šalia tavęs privažiuoja kitas vairuotojas, tada užtenka tik vieno susižvalgymo ir abiem tampa aišku, kas vyksta. Užsidegus geltonam šviesoforo signalui jauti, kaip širdis ima plakti smarkiau, o pajudėjus iš vietos apima euforija“, – pasakojo vaikinas.

Būsimiems vairuotojams Matas pataria puikiai išmokti teoriją, atėjus egzamino laikui – nesijaudinti, nusiraminti, nes ten nėra taip baisu, kaip gali atrodyti. Perkant automobilį Matas siūlo pagalvoti apie draudimo mokestį ar neprognozuojamus gedimus, kurie neišvengiami turint padėvėtą transporto priemonę.

Rokas KIŠKYS

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas