Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nauja mada – dviračiai be stabdžių

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Kuprinė
  • 2007-08-31

Šią vasarą Kretingoje paplito nauja mada – vis daugiau jaunimo važinėja dviračiais, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo jiems per maži. Tačiau būtent mažo dviračio, vadinamo BMX, svoris ir suteikia galimybę atlikti įvairius triukus. Šio ekstremalaus sporto mėgėjai sakė susitaikę, kad važinėjant BMX dviračiais be stabdžių, traumų išvengti nepavyks.

BMX dviračių sporto mėgėjai ir entuziastai: (iš kairės) Julius Gliaubertas, Justas Urbonas, Valentas Juknevičius, Aleksas Poškus, Modestas Rimkus, Martynas Naidyšinas, Mantas Gražulis, Giedrius Budrikis-BMX ir Aurelijus Senkus-Ruonis.

Rotušės aikštė, teritorija prie Darbo biržos ir Kultūros centras – vietos, kur kretingiškiai – BMX mėgėjai – kasdien nuo ryto iki vakaro mokosi vis sudėtingesnių triukų. Jie važiuoja turėklais, suoliukais, kalneliais, laiptais, važiuoja ant galinio rato, su dviračiu ne tik pašoka į aukštį, bet ir 180 ar 360 laipsnių kampu apsuka vairą arba visą dviratį.

Šį sąrašą būtų galima dar tęsti. Tačiau būtent dėl tokio važiavimo stiliaus jaunuoliai dažnai žmonių yra išprašomi važiuoti kitur, jiems grasinama iškviesti policiją. Dviračiais lakiojantys jaunuoliai priprato aplinkinių būti vadinami aplinkos niokotojais ir chuliganais.

Tačiau BMX sporto mėgėjai Julius Gliaubertas, Justas Urbonas, Valentas Juknevičius, Aleksas Poškus, Modestas Rimkus, Martynas Naidyšinas, Mantas Gražulis, Giedrius Budrikis-BMX, Aurelijus Senkus-Ruonis ir Karolis Dolgalios-Blade sakė, kad jiems Kretingoje nėra vietos, kur galėtų važinėti. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra įkurti „skateparkai“ – asfaltuotos aikštės su triukams atlikti skirtais įrenginiais. Kretingiškiai svajoja tokį „skateparką“ turėti ir mūsų mieste.

„Ten galėtume važinėtis ne tik mes, bet ir riedutininkai, riedlentininkai. Tuomet netrukdytume praeiviams, turėtume kur treniruotis. Patys „skateparką“ ir padėtume įrengti“, - tvirtino vaikinai. Jiems skaudu, kad jaunimui dažnai priekaištaujama dėl rūkymo, gėrimo, netinkamo elgesio. BMX dviratininkai turi pomėgį, bet jiems mieste nėra vietos.

BMX dviračiai yra skirti triukams atlikti. Giedrius Budrikis-BMX demonstruoja važiavimą turėklais.

Nors BMX dviračiai gali būti su stabdžiais, bet kretingiškiai juos nusiėmė. „Daugiau adrenalino“, - sakė jie, dviračius stabdantys kojomis. Išskirtinė šio mažo dviračio detalė – „pegas“. Tai metalinis atsikišimas, pritaisytas prie priekinio rato. „Pegai“ praverčia atliekant triukus ant turėklų – jais užsikabinęs dviratis tolygiau slysta.

Šio ekstremalaus sporto mėgėjai naujų triukų mokosi iš interneto ar draugų. Jaunuoliai pasakojo, kad jų gretos nuolat plečiasi: pamatę BMX dviratininką, draugai jį pakviečia prisijungti prie savo būrio. Šiuo metu mūsų mieste yra apie dešimt 14-18 metų BMX sporto mėgėjų. Jie tikino: išbandę BMX, daugiau ant paprasto dviračio nesėdantys.

Jausmas, padarius triuką, yra neapsakomas. Išmokus vieną triuką, mokinamasi kito. Tuomet jie jungiami į kompoziciją. Aplink nuolat susiburia žiūrovų, tarp kurių būna ir merginų. Tačiau vaikinai tvirtino, kad jiems svarbiausia yra dviračiai, o su panelėmis bendrauja tik poilsio metu. Daugiausiai triukų Kretingoje moka Ruonis, kuris BMX važinėja antrą vasarą.

BMX dviratininkai varžosi neoficialiuose mūsų šalyje vykstančiuose turnyruose. Kretingiškiai dar juose nedalyvavo, nes jiems trūksta patirties. Profesionalu tampama ne mažiau kaip po šešerių metų treniruočių.

Dauguma paauglių BMX dviračiu susižavi, vos kartą juo pavažiavę. Tada patys taupo pinigus savam dviračiui, kainuojančiam nuo 700 iki 4 tūkstančių litų, įsigyti. Vaikinai tvirtino dviračius pagal skelbimus internete nusipirkę iš savo sutaupytų pinigų. Kai kuriems pinigų davė ir tėvai, bet iš anksto nežinoję, kad būtent BMX dviratį sūnus žada pirkti.

Pašnekovai sakė: įsigyjant BMX svarbiausia, kad būtų kuo tvirtesnis dviračio rėmas ir kuo mažesnis svoris. Paprastai BMX dviratis sveria apie 13-14 kg. Apie dešimt kilogramų sveriantis dviratis yra lengvas. Ant kiekvienos detalės būna rašomas svoris. Tai – lemiamas veiksnys, jas renkantis. Kuo siauresnis dviračio vairas, tuo jį lengviau apsukti darant triuką.

BMX mėgėjai, atlikdami triukus, dažnai virsdami nuo dviračių, patiria traumas: kūno sumušimus, galūnių lūžius, patempiami raiščiai. Todėl kai kurie dviratininkai įsigyja daugiau negu šimtą litų kainuojančias apsaugas.

BMX dviračių mėgėjų tėvai pasiskirstė į dvi stovyklas: džiaugiasi, kad jų vaikai sportuoja, turi pomėgį ir mažiau laiko praleidžia prie kompiuterio, bet jaudinasi dėl patiriamų traumų ir pavojaus kelyje.

Pašnekovai pasakojo, jog viena versijų, iš kur kilo BMX dviračiai, siejama su cirku. Ten triukams naudojami specialios konstrukcijos dviračiai buvo tobulinami ir pritaikyti ekstremaliam sportui.

Lietuvoje BMX nėra tokie populiarūs kaip užsienyje. Ten šių dviračių detalėmis prekiaujančios bendrovės BMX mėgėjams siūlo naudoti jų detales ir už tai atsilygina. Taip reklamuojamas jų produkcijos prekinis ženklas.

Kretingiškiai sakė, kad mūsų rajone yra daugiau BMX sporto mėgėjų negu Klaipėdoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas