Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Komiteto pirmininkė pagrasino trenkti durimis

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2017-10-17

Kretingos rajono tarybos Švietimo komiteto posėdis, kuriame buvo aptariamos Švietimo centro funkcijų plėtros perspektyvos, pasisuko netikėta linkme: Jūratė Laučiūtė pareiškė atsistatydinanti iš komiteto pirmininkės pareigų. „Jeigu jau aš viena likau kvailio vietoje, tai kito varianto nematau“, – taip paaiškino ji.

Jūratės Laučiūtės (dešinėjė) vadovaujamame išplėstiniame Švietimo komiteto posėdyje, kuriame dalyvavo ir savo nuomonę išsakė kai kurių rajono ugdymo įstaigų vadovės, vienbalsiai buvo nutarta Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriuje įsteigti dar dvi psichologų pareigybes.

Pasišvaistė pažadais

Košė užvirė po to, kai J. Laučiūtė ėmė aiškintis, kodėl rajono Švietimo skyrius, Švietimo centrui delegavęs kai kurias lig šiol jam pačiam priklausiusias funkcijas ir už tai pažadėjęs etatą arba finansavimą, savo pažado nevykdo.

„Birželį, kai svarstėme etatus, atskirai kalbėjomės ir mes trise: Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila, Švietimo centro direktorė Adelė Mazeliauskienė ir aš. Vedėjas aiškiai pasakė, kad, jei Švietimo centras apsiims organizuoti mokinių olimpiadas bei konkursus, už šias papildomas funkcijas gaus etatą arba pinigų. Patikėjusi aš įkalbėjau direktorę tas funkcijas prisiimti“, – tvirtino ji.

Šie komiteto pirmininkės žodžiai kolegas gerokai nustebino: esą kaip Švietimo skyriaus vedėjas gali pažadėti duoti tai, ko pats neturi? „Švietimo skyriaus vedėjas neįgaliotas skirstyti nei pinigų, nei etatų“, – konstatavo meras Juozas Mažeika.

Pats A. Sungaila teigė apskritai nesuprantantis komiteto pirmininkės keliamos problemos. „Olimpiados vyksta, komisija sudaryta, mokiniai atrinkti, pinigų nusipirkti kavai gauname“, – sakė jis. Anot vedėjo, Švietimo skyrius nuo olimpiadų rengimo nenusišalino, su Švietimo centru dirba išvien.

„Taip juk nesitarėm, kad vaikas bus tarp dviejų auklių. Neapibrėžta, ką veikia Švietimo skyrius, ir ką – Švietimo centras. Gal aš sapnuoju? Tai už ką tada birželį balsavom?“ – neatlyžo J. Laučiūtė. Jos teigimu, biudžeto eilutėje Švietimo skyriui už olimpiadų bei konkursų organizavimą numatyti pinigai. „Man įdomu, kur jie?“ – teiravosi komiteto pirmininkė.

Triukšmas dėl 8 eurų

Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Tranizienė paaiškino, jog iš Švietimo programos pinigų olimpiadoms ir konkursams organizuoti skiriama po 8 eurus kavai ir cukrui nusipirkti, kad galėtų pavaišinti komisijos narius. „Tai – visi pinigai, kuriuos gauname“, – akcentavo pavaduotoja. Meras pridūrė, kad olimpiados organizuojamos darbo metu, „nuo caro maro“ laikų už šį darbą niekas niekam jokių pinigų nemoka. Esą nereikia be reikalo aušinti burnos, taip buvo ir bus, kol šiems dalykams nebus skiriama lėšų mokinio krepšelyje.

Kokios iškilo problemos, vedėjas teiravosi pačios Švietimo centro direktorės A. Mazeliauskienės.

„Aš irgi galvoju – Švietimo komitetas diskutuoja, posėdyje dalyvauja pati asignavimų valdytoja Švietimo centro direktorė, bet ji tyli. O gal čia kokie nors direktorės ir komiteto pirmininkės susitarimai?“ – įtarė J. Mažeika.

„Kol kas dar nebuvo olimpiadų. Bet darbo mūsų centrui tikrai prisidėjo, tai pareikalaus daugiau ir žmonių, ir laiko sąnaudų“, – taip atsakė A. Mazeliauskienė.

Komiteto narys Darius Petreikis papasakojo, kaip organizuojamos olimpiados ir kiek darbo reikia įdėti. „Suprasčiau, kad tai būtų didesnis vargas, jei tokių olimpiadų per dieną būtų koks 30“, – savo nuomonę išdėstė jis.

„Ir vis dėlto aš buvau teisi: jei iš biudžeto už kiekvieną olimpiadą skiriama po 8 eurus, tai per metus, surengus apie 40 olimpiadų, susidaro per 200 eurų. Ar tai nėra pinigai?“ – retoriškai klausė kitą dieną į „Pajūrio naujienų“ redakciją paskambinusi J. Laučiūtė. Merui pasiūlius kompromisą, komiteto pirmininkės posto ji teigė nepalikusi, tačiau iš Švietimo skyriaus vedėjo lauksianti atsiprašymo. „Man, Švietimo komiteto pirmininkei, ir toliau su juo reikės dirbti. Ką mažų mažiausiai jis gali padaryti – tai atsiprašyti“, – atviravo ji.

Su turimais resursais nepajėgia

Švietimo skyriaus vedėjas A. Sungaila pareiškė, kad psichologinę pagalbą mokiniams ir mokytojams teikiančio Švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus darbas dėl specialistų pajėgų trūkumo tenkina iš dalies. Šiuo metu rajone yra 605 vaikai, turintys įvairių specialiųjų ugdymosi poreikių.

Psichologo etatas steigiamas ne nuo specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų, bet nuo bendro vaikų skaičiaus (nuo rugsėjo 1 d. iki 400 vaikų). Skyriuje šiuo metu įsteigtos 3,75 psichologo pareigybės. Iš jų 1,5 pareigybės skirta 8 ikimokyklinių įstaigų vaikams konsultuoti. Viena psichologė konsultacijas teikia 4 darželiuose – „Žilvityje“, „Ąžuoliuke“, „Žibutėje“ ir Salantų „Rasoje“. Iš viso čia ugdomi 756 vaikai. Viena psichologė, turinti 0,5 etato, konsultacijas teikia „Voveraitėje“, „Eglutėje“, „Pasakoje“ ir Vydmantų „Pasagėlėje“. Šiose ugdymo įstaigose ugdoma 319 vaikų. Viena psichologė teikia paslaugas tose ugdymo įstaigose, kuriose nėra psichologo – iš viso 885-iems vaikams.

Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus vadovė Vaidota Vaišienė bei psichologė Eglė Deksnienė Švietimo komitetą informavo, kad, esant dideliam psichologų poreikiui, sunku reaguoti „čia ir dabar“, o pagalba nedelsiant turi būti suteikta ir smurtą patyrusiam vaikui, ir dažniausiai dėl psichologinio smurto nukentėjusiam mokytojui. „Su turimais resursais mes tikrai esame nepajėgios“, – sakė V. Vaišienė.

Be to, anot jos, problema yra ir logistika, psichologai į ugdymo įstaigas važiuoja savo transportu. Už kurą apmokama, tačiau kartais būna sudėtingos eismo sąlygos, automobiliai genda.

Rankas tiesia į biudžetą

Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko nuomone, vienas būdų logistikai pagerinti – skelbti konkursą taksi paslaugoms pirkti. Tačiau bus ieškoma dar ir kitų variantų. „Štai, kiek dabar turime problemų. Dar kartą įsitikinau, kad nereikėjo Pedagoginės psichologinės tarnybos prijungti prie Švietimo centro“, – atkreipė dėmesį komiteto narys Vilius Adomaitis. Jis teigė suprantąs 9 ugdymo įstaigas aptarnaujantį psichologą, kuris „ant savo galvos“ iš viso turi 10 direktorių ir priverstas taikytis prie kiekvieno jų reikalavimų. „Aš nesu, kaip siūloma, prieš dviejų papildomų etatų įsteigimą, bet kaip atrodysim prieš žmones – sakys, nespėjo įstaigas sujungti, o jau „pučia“ etatus Švietimo centrui“, – kalbėjo V. Adomaitis.

Tačiau komiteto pirmininkės nuomone, svarbu, kaip visuomenei tai bus pateikta – juk norima stiprinti vaikų ir pedagogų psichologinę pagalbą.

D. Petreikis teiravosi, iš kokių šaltinių šie etatai bus finansuojami. Buvo svarstoma, ar iš 7 proc. Savivaldybės mokinio krepšelio rezervo lėšų, o gal ir iš biudžeto.

„Varot mane į neviltį“, – kirto administracijos direktorius. Anot jo, švietimas ir taip „suvalgo“ didžiąją dalį rajono biudžeto. Dienos veiklos centras prašo 5 socialinių darbuotojų padėjėjų etatų, prieš tai Socialinių paslaugų centras kreipėsi dėl 3-5 etatų. „Suprantu, esat švietimui atstovaujantis komitetas, bet galvokim, kad žmonės nori dar ir kitko – asfaltuotų gatvių, naujo apšvietimo, laisvalaikio infrastruktūros“, – kalbėjo V. Domarkas.

„Nemoralizuodamas prašau pagalvoti, kad, prieš siūlydami steigti etatus, pagalvotume, ir kur galėtume pasispausti, pataupyti, kad turėtume daugiau pinigų“, – sakė jis.

Direktorius priminė bandymus į Salantų gimnaziją, kad nereikėtų šildyti atskiro apytuščio pastato, įkeldinti Salantų meno mokyklą, į Simono Daukanto progimnaziją – „Voveraitės“ darželį. Tuomet buvo sulaukta, anot jo, mitingų ir pasipriešinimo. „Nenoriu būti blogietis, mūsų reikalas bendras – pasibaigus kadencijai, žiūrėsim žmonėms į akis“, – kalbėjo direktorius.

Komiteto nariai vienbalsiai pritarė, kad Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriuje būtų įsteigtos 2 papildomos pareigybės, o finansavimo šaltinis bus įvardintas kitame Švietimo komiteto posėdyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas