Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną18°C debesuotumas 51 %
Naktį11°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Auginti bulves – ir verslas, ir pomėgis

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2017-08-25

Kodėl pastaraisiais metais Lietuvoje mažėja auginamų bulvių plotai, o ir valgytojų belieka vis mažiau? Į šį klausimą kretingsodiškis Antanas Grišmanauskas turi tiesų atsakymą: kalta nebent emigracija. Ūkininko manymu, bulvė buvo, yra ir bus antroji duona.

Antanas Grišmanauskas nesigaili prieš 20 metų pradėjęs bulvių verslą. Jo nuomone, ši daržovė lietuviams buvo, yra ir bus tarsi antroji duona.

Geriausia paragauti ir įsidėmėti

Pirmąsias bulves A. Grišmanauskas pasisodino maždaug prieš 20 metų, kai iš Klaipėdos, kur dirbo prekybos uoste, sugrįžo į tėviškę. „O ką daugiau kaime veikti? Sėji ir pjauni. Mama dviejuose laukuose davė hektarą žemės, pradėjau auginti bulves, plotus pamažu didinau“, – šypsojosi jis.

Tiesa, žemė palei Ankštakius – ne auksinė: yra čia ir priesmėlio, ir priemolio. Tačiau, anot pašnekovo, jei sugebi gerai įdirbti, tinkamai išpurenti, vis tiek derliaus sulauksi. Pernai jis prikasė apie 60 t bulvių.

Daug metų trečiadieniais ir šeštadieniais Antaną galima pamatyti didžiajame Kretingos turguje. Neatsitiktinai ir jo pažįstamas Raguviškių ūkininkas Antanas Mačernis anądien juokavo – esą vienas stambesnių rajono bulvininkų prie turgaus vartų tomis dienomis stovi kaip prilipęs. Švarios jo bulvės boluoja iš tolo, surūšiuotos į maišiukus – kas didesnių, kas mažesnių prašys. Vienos parduodamos po 20 ar 30 centų, kitos, žiūrėk, – bus ir po 40, pačios stambiausios, savaime suprantama, – brangesnės.

Tai, kad buvo pavadintas vienu stambesnių bulvių augintojų, A. Grišmanauskui sukėlė šypsnį.

„Mano plotai ties Ankštakiais teužima 5 hektarus, o štai Rimanto Uosio – oho – gerokai pranoksta“, – kuklinosi jis.

Paklaustas, kokias bulvių veisles sodina, išvardijo: krakmolingas, geltonu minkštimu „Vinetą“, ankstyvąsias „Belugą“, mažai krakmolo turinčią, irgi gero skonio „Laurą“, anksti bręstančias, verdant nesukrentančias ir nepajuoduojančias „Presto“, derlingą, naują gerą veislę „Veroną“. Pats ūkininkas pirmenybę vis dėlto atiduotų „Vinetai“, nes iš šių bulvių, sakė, galima išvirti skaniausius cepelinus.

„Yra tik vienas būdas suprasti, kurios bulvės kam skaniausios – paragauti ir įsidėmėti veislę“, – paaiškino ūkininkas.

Geriausia pagalbininkė –„Anna“

Šiemet kretingsodiškis prisipažino patyręs ir vieną nesėkmę, bet prasta nuotaika jau – praeity.

Ankstyvąsias sudygusias bulves pasisodino balandžio 10-ąją, apklojo agroplėvele, o po to, kai ją nuėmė, praėjus savaitei, užpyškino šalčiai.

„Patyriau šiokį tokį nuostolį“, – atviravo Antanas. Balandžio pabaigoje bulviasodį pradėjo iš naujo. Iki šios dienos yra nukasęs apie 70 arų, tad didysis bulviakasis dar bus.

„Artėjant rudeniui, jau nebe maišiukais, o maišais žmonės bulves perka“, – iš patirties porino pašnekovas. Jo žodžiais, šiais laikais auginti ir didelius plotus bulvių yra vienas malonumas. Reikalui esant, prie bulviasodžio darbų prikimba visa šeima – žmona Janina, dukra Gintarė su vyru Ignu. Bet derliaus surinkti jiems nereikia – šeimos galva turi lenkišką gerą kombainą „Anna“. Ši „protinga“ technika bulves pati ir iškasa, ir į bunkerį surenka. Belieka tik supilti į traktoriaus priekabą ir nugabenti į tam pritaikytą Rūdaičiuose išsinuomotą tarybinių laikų sandėlį.

Į turgų su derliumi A. Grišmanauskas atrieda baltu savo mikroautobusu, kurio salone įrengta dujinė šildymo įranga, praverčianti šaltomis žiemomis. Šalia ūkininko prekystalio, ant kurio jis susidėjęs bulves, stypso ir keletas maišų su grūdais.

„O avižų ar turit?“ – pasiteiravo priėjęs pirkėjas. Avižų šįkart neturėjo, tačiau rugių, miežių – prašom. Grūdines kultūras 15 ha plote A. Grišmanauskas teigė auginantis dėl sėjomainos.

Įdomu, koks šiųmetis javų derlius? Žiemines kultūras savo kombainu „Claas“ jau nukūlęs, dabar pradėjęs kulti vasarines. Po 3-4 tonas iš hektaro tebyra. „Bet per daug aš ir nesistengiau – brangių trąšų, galima sakyti, nepyliau“, – paaiškino Antanas.

Anksčiau A. Grišmanauskas augino ir daugiau kopūstų, tačiau šie lūkesčių nepateisino, mažai kas domėjosi, retas kuris pirko, tad plotus teko sumažinti.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, palyginus su praėjusiais metais, deklaruojamų bulvių plotai Lietuvoje sumažėjo, ne išimtis Kretingos bei kaimyniniai rajonai. Kretingos r. – nuo 179,28 iki 133,02 ha; Plungės r. – nuo 243,24 iki 200,77 ha; Telšių r. – nuo 237,32 iki 204,83; Skuodo r. – nuo 240,24 iki 208,75; Klaipėdos r. – nuo 518,78 iki 517,68.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas