Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Senstant visuomenei, daugėja slaugomų ligonių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-08-04
Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus patikino, jog, sunkiam ligoniui išnaudojus slaugos laiką ligoninėje, ieškoma kelių, kokią pagalbą jam suteikti toliau.

Iš viso – 95 slaugos lovos

Kretingos ligoninėje prieš kelerius metus tebuvo įkurta vos 10, po to – 12-13 slaugos lovų. „Tačiau pernai Sveikatos ministerija nurodė, kad būtina sumažinti aktyvaus gydymo lovų skaičių, jų vietoje įkurdinant slaugos lovas. Šių lovų skaičius Kretingos ligoninėje staiga šoktelėjo triskart – dabar veikia 38 slaugos ir 2 paliatyvios pagalbos lovos“, – kalbėjo Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus.

Jo žodžiais, pagal Vyriausybės vykdomą ketvirtąjį sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo planą buvo reikalaujama, kad 1 tūkst. šalies gyventojų tektų po 3 slaugos lovas.

Iš viso Kretingos rajone dabar veikia 95 slaugos lovos. Jos yra finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų pagal sutartį su Teritorine ligonių kasa.

Slaugos lovų taip pat padidėjo ir Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centro Katalikiškojoje palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje – dabar jų yra 30 – bei Salantų pirminės sveikatos priežiūros centro Salantų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje – 27 lovos.

A.Šalavėjus neabejojo, kad Kartenos bei Salantų ligoninėse dirba profesionalūs medikai, tačiau Kretingos ligoninės Slaugos poskyrio pranašumas yra tai, kad čia sutelkti įvairių sričių gydytojai specialistai, dirbantys su modernia medicinos įranga, galintys atlikti papildomus tyrimus ar skubias operacijas.

Į slaugos bei palaikomojo gydymo stacionarą ligonius siunčia jų šeimos gydytojai. Sveikatos priežiūros paslaugos pacientui teikiamos tik su jo sutikimu, išskyrus atvejus, kai žmogus pats negali pareikšti savo valios.

Slaugos ir palaikomosios globos poskyryje sunkūs ligoniai guli ligi 4 mėnesių. Jie susidraugauja su slaugytojomis ir jų padėjėjomis, nes šios juos kasdien maitina, išmaudo, aprengia.

Nemokamai – 4 mėnesius

Slaugos bei palaikomojo gydymo paslaugos, A. Šalavėjaus žodžiais, yra suteikiamos pagal griežtai apibrėžtas indikacijas, kurios nustatomos pagal Barthel metodą, pavadintą jo išradėjos Marijos Barthel vardu.

„Barthel indeksas – tai žmogaus galimybių matas, įvertinantis jo gebėjimą savarankiškai veikti bei apsitarnauti. Jo vertinimo skalė – nuo 0 iki 100, kai 0 reiškia visišką žmogaus bejėgiškumą, o 100 – kad žmogus yra sveikas ir darbingas. Šis indeksas nustatomas medikų apžiūros bei paciento ir jo artimųjų apklausos būdu, dalis klausimų gali būti subjektyvūs. Vertinimui įtakos turi ir aplinka, pavyzdžiui, plačios durys ligonio namuose, jam pritaikytas tualetas ir panašiai“, – apibūdino A. Šalavėjus.

Slaugos paslaugos ligoniui nemokamai gali būti suteiktos 120 dienų per kalendorinius metus.

Šios paslaugos yra skirtingos, todėl Kretingos ligoninė yra patvirtinusi taip pat skirtingus lovadienių įkainius. Daugiausiai yra suteikiama slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų, – šių lovadienis kainuoja 26 Eur.

Onkologinių ligonių, kuriems naudojami injekciniai narkotiniai analgetikai, ilgalaikis palaikomasis gydymas kainuoja 36 Eur per dieną, o itin sunkių vegetacinių ligonių palaikomasis gydymas – 34 Eur.

Stokoja sauskelnių

A. Šalavėjus pabrėžė, jog paslaugos kainą sudaro ne vien medikamentai, maistas ar atlygis darbuotojams, bet įskaičiuojamas visas ligoninės ūkis – elektra, patalynė, dezinfekavimas, vanduo, šildymas ir pan.

Tačiau medikas neslėpė, jog slaugomi ligoniai ne visais atvejais pakankamai aprūpinti reikalingomis priemonėmis: per dieną valstybė teskiria tik vienerias sauskelnes, nors dažnam jų tikrai pritrūksta. Arba gydytojas artimiesiems pataria pasirūpinti gerokai brangesniais vaistais, negu yra numatyta.

„Nors slaugomas ligonis gali nemokamai gauti paslaugas 4 mėnesius per metus, jo slauga dar gali būti pratęsta 4 mėn. tuo atveju, jei susimoka pats ar jo artimieji. Tačiau tai yra labai brangu, ir mes išvien su Savivaldybės Sveikatos ir socialinių reikalų skyriumi ieškome geriausių sprendimų ligoniams bei jų artimiesiems kiekvienu konkrečiu atveju. Jei ligonis labai sunkus, jis neribotam laikui perkeliamas į paliatyvios pagalbos palatą, lengvesniam pasiūloma apsigyventi globos namuose“, – pasakojo pašnekovas.

Slaugos poskyris, įsikūręs Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriaus gale, jame dirbantiems medikams neabejotinai emociškai yra pats sunkiausias: dažno sunkaus ligonio veidai atspindi išgyvenamą kūno, kas žino – gal ir dvasios, kančią.O artimieji jų skausmą gali palengvinti savo maldomis, nukreiptomis į Jėzų, kuriam skirtas maldos kampelis koridoriaus gale.

---

Išsamią informaciją apie hospitalizavimo į Slaugos bei Paliatyvios pagalbos poskyrius Kretingos ligoninė pateikia savo internetiniame portale www.kretingosligonine.lt


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas