Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną18°C debesuotumas 51 %
Naktį11°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šukėje kyla džiovyklų bokštai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2017-07-28

Įprastą Šukės kaimo, Darbėnų seniūnijoje, kraštovaizdį keičia stambiųjų ūkininkų statomos grūdų džiovyklos – balti jų bokštai iškyla viršum pastatų lyg švytintys milžinai. Kintant infrastruktūrai, kaimui ėmė trūkti elektros, todėl bendrovė ESO šiuo metu vykdo elektros tinklų atnaujinimo darbus.

Ūkininkas Albertas Martinkus komplekso statybą skuba užbaigti ligi šiųmetinės rugiapjūtės.

Gyventojai patiria nepatogumų

Praėjusį savaitgalį Šukėje buvo išjungta elektra, ir tai papiktino kai kuriuos šio kaimo gyventojus. „Ūkininkas Albertas Martinkus statosi džiovyklą, ir dėl to visam kaimui net dviem dienoms išjungė elektrą. Visą savaitgalį per patį vidurvasarį neveikė nei šaldytuvai, nei skalbyklės. Ūkininkai siekia sau naudos, bet kodėl mes, paprasti kaimo žmonės, turime patirti nepatogumų“, – piktinosi šukiškė, prašiusi neskelbti pavardės.

Ji taip pat sakė girdėjusi, kad ūkininkai negavę leidimo statyti džiovyklų ir norėtų žinoti, kaip yra iš tikrųjų – ar tie galingi bokštai jų kaime statomi teisėtai. „Bokštai burzgs dieną-naktį, o mes, gyvenantys aplinkui, turėsime dėl to kentėti“, – mano skaitytoja.

Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys patikino, jog ūkininkas A. Martinkus džiovyklą stato savo žemės sklype ir su seniūnija šios statybos nederino. „Tačiau gali būti, kad leidimo džiovykloms kaip įrenginiui nė nereikia. O šukiškiai yra teisūs, kad tokie gigantai, įkurdinti šalia gyvenamųjų namų, sukels nepatogumų ir dėl savo dydžio, ir dėl skleidžiamo garso“, – svarstė seniūnas, patvirtindamas, jog pranešimus apie būsimus elektros išjungimus bendrovė ESO atsiunčia iš anksto ir seniūnijai, ir gyventojams.

Jo žiniomis, rugpjūčio 1-ąją ESO ir vėl yra numačiusi Šukėje išjungti elektrą.

Atnaujina elektros tinklus

Bendrovės ESO Komunikacijos skyriaus vadovas Martynas Burba patikino, jog Šukės kaime liepos 20-21 dienomis buvo atlikti elektros tinklo atnaujinimo ir plėtros projekto darbai.

Šukiškių Artūro ir Povilo Turauskių sklype – modernūs JAV gamybos grūdų kompleksai.

„Vykdydami šį projektą, įrengėme modernią transformatorinę, kuri padidino elektros tiekimo patikimumą gyventojams. Taip pat buvo padidinta transformatorinės galia ir atlikti tinklo plėtros darbai, prijungiant naują objektą – saugyklų kompleksą. O tam, kad darbai būtų atlikti saugiai, turėjome laikinai nutraukti elektros tiekimą. Tačiau apie tai iš anksto informavome kontaktinius duomenis pateikusius gyventojus, kad jie galėtų pasirengti būsimiems nepatogumams ir apie tai informuoti kaimynus“, – „Pajūrio naujienoms“ atsiųstame rašte atsakė M. Burba.

Jis taip pat akcentavo, jog meistrai darbus Šukėje stengėsi atlikti kuo greičiau, ir elektros tiekimą liepos 20-ąją pajungė pusantros valandos, o liepos 21-ąją – pustrečios valandos anksčiau negu planavo.

Bokštams nereikalauja leidimų

Kretingos rajono savivaldybės Statybos skyriaus vyriausias specialistas Antanas Tamošauskas paaiškino, jog grūdų džiovyklų bokštai nėra pastatai, o – įrenginiai, kuriuos ūkininkui statant savo žemėje ir savo poreikiams, nei projekto, nei statybos leidimo nereikia.

„Kas gali uždrausti džiovyklas statyti nuosavoje, juolab žemės ūkio paskirties žemėje. Pastatai turi pamatus, sienas, o šitie įrenginiai yra laikini, juos panorėjus galima išmontuoti“, – tvirtino A. Tamošauskas.

O į pamąstymą apie tai, kad bokštai gigantai nedera prie tankiai apgyvendinto kaimo kraštovaizdžio, Savivaldybės atstovas atsakė, jog ūkininkams nėra privalu derinti šių įrenginių su architektais.

„Jei džiovyklų agregatai kels triukšmą, tam yra Visuomenės sveikatos centras, kuris reglamentuoja triukšmo normas. Manau, kad tie kaimo gyventojai, kuriems trukdo džiovyklos, patys nebelaiko gyvulių. O ką daryti tam ūkininkui, kuris pats sėja, pjauna ir nori pasirūpinti savo derliumi bei pašarais gyvuliams“, – svarstė A. Tamošauskas.

Laikmečio paradoksai: toje pačioje Šukėje kylant moderniems grūdų kompleksams, prie įvažiavimo lyg sovietinių laikų reliktas likusi senoji grūdų saugykla.

Grūdus valys, džiovins ir saugos

Ūkininkas Albertas Martinkus paaiškino statąs grūdų saugyklų kompleksą, kuris talpins per 1 tūkst. tonų grūdų – 4 bokštus po 260 t. „Statau jas vien savo poreikiams: turiu per 300 ha žemės. Šiemet iš 1 ha galvojame nuimti vidutiniškai po 6 tonas žieminių kviečių, o kur dar – vasariniai. Visų ir taip nesutalpinsiu“, – svarstė jis, aprodydamas įsibėgėjusią komplekso statybą, kurią pradėjo šią gegužę ir skuba užbaigti ligi rugiapjūtės.

Jis teigė, kad jo talpyklų aukštis yra 16,5 m ir neviršija įrenginiui leidžiamų normų. Konstrukcijos pagamintos Lenkijoje, gamintojai buvo atvykę į Šukę surinkti pirmąjį bokštą: „Konstravo ant žemės, o po to patys kranu jas pakėlėme“, – tvirtino pašnekovas.

A.Martinkus, paklaustas, kaip manąs, ar džiovyklų garsas netrukdys kaimo žmonėms, atsakė: „Darbas jose tik laikinas – rugpjūtį, kol suvešime grūdus džiovinti. Grūdai išdžius per kelias dienas“.

Ūkininkas sakė, jog saugyklose grūdus laikys iki Naujųjų metų, o po to juos parduos, nes tuomet gerokai šokteli kainos. Jis neslėpė, jog viso komplekso – valyklos, džiovyklos bei saugyklų – įrengimas jam kainavo apie 300 tūkst. eurų, ir tikisi, jog statyba atsipirks per 5-erius metus.

„Viską statome iš savo lėšų, nes Europa finansiškai remia tuos ūkininkus, kurie augina gyvulius, bet ne žemdirbius. Ūkininkai suskato įsirengti savas džiovyklas, nes nusibodo, priduodant grūdus į kombinatą, stovėti paromis kilometrinėse eilėse. Be to, – per didelė prabanga ūkininkui, kai per patį darbymetį sustoja jo technika“, – tvirtino A. Martinkus.

Šukė – žemdirbių kraštas

Šukėje nuosavas grūdų saugyklas įsirengė 4 stambūs ūkininkai: be A. Martinkaus, prieš kelerius metus – Bronius Milius ir Stasys Paulikas, o šiemet Povilas ir Artūras Turauskiai, taip pat ketina statyti ir Stasys Lomsargis.

Savo žemėje modernų, JAV pagamintą, tribokštį kompleksą – kiekvienas bokštas talpina po 500 t grūdų – įsirengęs ūkininkas P. Turauskis pasakojo, jog tie statiniai esą lengvų konstrukcijų ir jiems projekto taip pat nereikėjo. „Panašiai kaip statant šiltnamį, argi jam rengiate projektą?“, – nusistebėjo jis.

Šukiškis įsitikinęs, jog dėl naujųjų modernių ūkininkų statinių renovuojami elektros įrenginiai – tik į naudą visam kaimui: „Anksčiau elektra namuose blykčiodavo, nes linijos – senos, dar iš sovietmečio, o dabar ir žmonės galės jungtis įvairius prietaisus“.

P. Turauskio žodžiais, šiemet šukiškiai ūkininkai vienu metu patys galės išsidžiovinti ir saugoti per 5 tūkst. t grūdų. „Vien Šukės ūkininkai visame kaime ir apylinkėse dirba per 4 tūkst. ha žemės, ir jeigu šiųmetinio derliaus vidurkis yra 6 t, o būna, kad prikulia ir po 7-8 t, tuomet vien stambiųjų kaimo ūkininkų derlius pasieks apie 24 tūkst. t, neįskaitant smulkiųjų“, – šiųmetiniais rezultatais pasidžiaugė P. Turauskis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas