Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ketvirtis amžiaus versle – iššūkių pilna kasdienybė

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2017-06-20
Bendrovės „Vara“ įkūrėjas ir direktorius Rimvydas Beniušis (centre) ilgus metus įmonėje dirba kartu su savo broliais Audriumi (kairėje) ir Giedriumi.

Kretingos r. Vydmantuose įsikūrusi ir jau ketvirtį amžiaus sėkmingai veikianti uždaroji akcinė bendrovė „Vara“ Vakarų Lietuvos regione ir šalyje yra žinoma kaip patikima durų ir laiptų gamintoja. Šios įmonės steigėjas ir direktorius Rimvydas Beniušis, apibendrindamas 25-erių metų veiklos patirtį, prisipažino: „Lengvų dienų nebuvo. Kiekviena diena – pilna iššūkių ir būtinybės priimti greitus, tikslius ir įmonei palankius sprendimus“.

Nuo paprastumo – prie kokybės

Pirmosios staklės bendrovėje „Vara“ sugaudė 1992 m. birželio 10 d. Įmonės pradžia – kaip ir daugelio šalies bendrovių, kurios statėsi, kūrėsi, pradėjus byrėti kolūkiams ir tarybiniams ūkiams.

„Turint vadinamuosius baltuosius čekius reikėjo suburti bendriją – mūsų buvo 22 akcininkai, – prisiminė R. Beniušis, kuriam Vydmantų agrotarybiniame-prekybiniame ūkyje buvo patikėta vadovauti stalių bei paminklų dirbtuvėms. – Dirbome, kad atsiskaitytume su akcininkais, ir mums tai pavyko – 1995-aisiais jau tapau bendrovės šeimininku.“

Nuo pat įmonės įsikūrimo pradžios „Vara“ gamino laiptus, duris, paprastus langus, ir tai buvo gana paklausi produkcija, kurios gamyba turėjo perspektyvą – juk tuo metu dar nebuvo taip išpopuliarėjusio plastiko. „Bėgant laikui, pamačiau, jog būtinos investicijos – pasistatėme medienos džiovyklą, po to investavome į lentpjūvę. Išsigrynino gamyba: atsisakėme langų – mačiau, kūrėsi įmonės, kurios labai stipriai kibo į langus, tad nebuvo prasmės su tokiomis konkuruoti, tad, be durų ir laiptų, pradėjome gaminti dailylentes, parketą, kurį dabar kuo puikiausiai keičia mūsų gaminamos grindų lentos. Konkurencija nuo pat pradžių buvo didžiulė – medienos apdirbimo įmonės pradėjo dygti kaip grybai po lietaus, daug gamintojų pradėjo pas mus pirkti medieną. Tačiau yra vienas niuansas – žmonės pradėjo reikalauti ir kokybės“, – pastebėjo R. Beniušis, kuris sėkmės metais pavadino 1997-uosius, kai pirmą kartą įmonė „Vara“ sudalyvavo parodoje ir ten sutikti potencialūs klientai surado „Varos“ produkciją.

„Varos“ direktorius tiek įmonės veiklos pradžioje, tiek ir dabar, praėjus 25-iems metams nuo įsikūrimo, sakė laikosi dviejų principų: kokybės ir duoto žodžio laikymosi. Tai, anot jo, ir yra verslo sėkmės garantas. „Ir kai man perdavė vieno rimto kliento įvertinimą, jog visame Vakarų regione esu gerbiamas būtent už tvirtą žodį, man tai buvo daugiau negu aukso puodą laimėti“, – tvirtino R. Beniušis.

Dirba 24 val. per parą

Sunkumai versle lydi nuolat: verslininkui-gamybininkui tenka kovoti už klientą, už išlikimą rinkoje, teisinėmis priemonėmis reikia gintis ir nuo įvairių tikrintojų. „Turi būti budrus, o tai reiškia, kad verslininkas dirba 24 val. per parą, ir tas valandas suryja rūpestis dėl žaliavų, mokesčių, atlyginimų žmonėms, investicijų, atsiskaitymų su tiekėjais, – teigė R. Beniušis, kurio pastebėjimu, valdžia per mažai domisi verslu, per mažai yra pasirengusi jam padėti. – Pavargstame dirbdami, tačiau dėl to ir esame žinomi.“

Įmonės direktorius prisiminė dieną, kai registravo įmonės pavadinimą: norėjęs, kad įmonė turėtų dukters Ramunės vardą, bet tuomet Kretingos rajono savivaldybės administracijoje dirbęs jau amžinatilsį Algimantas Jedenkus, pasidomėjęs įmonės veikla, pradėjo dėlioti lietuviškus žodžius „verti“, „varčia“, ir taip gimė „Vara“.

„Visada malonu prisiminti žmogų, kuris atsidavęs savo darbui, linkęs padėti, kuriuo galima pasitikėti. Man svarbu, kad šiandien aš galiu pasitikėti savo darbo profesionalais Kretingos PGT Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininku Rimantu Nagreckiu, įmonę suprojektavusiu architektu Sauliumi Daniumi, visada praversdavo statybų specialistės Genutės Kerpauskienės, dabartinės Kretingos rajono Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjos Rimos Lukauskienės patarimai“, – vardino įmonės direktorius.

Tačiau didžiausias iššūkis medienos perdirbėjams – gaisrai: „Vara“ degė dukart, ir abu sykius pavyko gaisrus likviduoti. „Jeigu ne žmonių pasiaukojimas, jų sąžiningumas, vargu ar šiandien bedirbtume“, – kalbėjo R. Beniušis, įmonės teritorijoje – ji, beje, visa išasfaltuota, – labai griežtai reikalaujantis tvarkos – kad gamybinės aikštelės būtų švarios, niekur nesikauptų pjuvenos.

Bendrovė „Vara“ Vakarų Lietuvoje ir šalyje žinoma kaip patikima medinių laiptų ir durų gamintoja.

Patikimas eksportas ir mažmena – vienodai svarbu

Apie 2000-uosius, per Rusijos krizę, „Vara“ pradėjo bendrauti su pirkėjais iš Japonijos – jie pirko klijuotas medienos detales. Po Anatolijaus uragano buvo pigios medienos, tad apsimokėjo, be to, pripažino R. Beniušis, japonai išmokė dirbti, įmonė įgijo neįkainojamos patirties. Po japonų atsirado norvegai – su Norvegijos rinka dirbama iki šios dienos, „Varos“ produkcija pasiekė ir Rusijos sostinę Maskvą, tačiau tiekimo į šį regioną teko atsisakyti dėl pabrangusių muitų. Įtiko „Varos“ gaminiai ir Izraelio rinkai.

„Iš esmės, kai 1998 m. nuvykome į parodą Kaliningrade, nuo to laiko iki šiol ir tebedirbame su dviem stambiais patikimais laiptų ir durų pirkėjais. Mums ši produkcijos eksporto kryptis yra labai svarbi, – neslėpė įmonės vadovas. – Šiandien mes puikiai bendradarbiaujame ir su SBA Šilutės baldai, džiovinta baldų mediena keliauja į Vietnamą“.

Tačiau ne mažiau „Varai“ svarbi ir mažmena, kurios apimtys bendroje apyvartoje sudaro apie 30 proc. – kasdienis pirkėjas „Varoje“ gali surasti nuo kuoliuko pomidorams pririšti iki laiptų ir durų, įmonės vadybininkai, gerbdami tiek jauną, tiek seną, su žmogumi pasikalbės ir dėl malkų, ir dėl pjuvenų bei patars dėl namo išorės ar vidaus apdailos.

Vertybė – ilgamečiai darbuotojai

R. Beniušis pripažino, jog šiuo metu situacija medienos versle yra ne kokia – šalies ekonomika pasilpusi, baldų fabrikai pusiau sustoję, turi perprodukcijos.

Šiuo metu bendrovėje „Vara“ dirba 80 darbuotojų. Simboliška – tai 10 kartų daugiau, negu 1992-ųjų birželį, pradėjus veiklą. Įmonės direktorius neabejojo – ilgamečiai įmonės darbuotojai yra vertybė, nes būtent savo darbą gerai išmanantys žmonės padeda siekti tikslų.

Ilgus metus bendrovėje „Vara“ dirba staliai Vilius Bertašius, Jonas Bertašius, Viktoras Tamošauskas, Bronius Petkus, Algimantas Andrijauskas, Darius Razmus, Saulius Sorkis, Algimantas Gurauskis, Arvydas Montrimas, Viktoras Butkus, Aurelijus Tarakanovas, tekintojas Vytautas Girskis bei kiti. Bendrovės direktorius neslėpė, jog labai vertina ir ilgametės vyriausiosios buhalterės Petrutės Rusienės profesionalumą, lojalumą įmonei. Jau 24-erius metus stalių gaminių cechui vadovauja įmonės steigėjo brolis Audrius Beniušis, apdailos cecho darbus rikiuoja jaunėlis Giedrius. Išbandęs darbą tarptautinėje kampanijoje sostinėje, į „Varą“ dirbti atėjo R. Beniušio sūnus taip pat Rimvydas.

„Kai pradėjome dirbti, žmonės norėjo greičio ir kiekio, dabar – greičio, kokybės ir palankios kainos, – pokyčius apibūdino A. Beniušis. – Žmonės „Varos“ gaminius lygina su atvežtine masine produkcija ir nesigilina, kaip ir per kiek laiko tu pagamini išskirtinės kokybės produkciją. Klientas tapo labai reiklus, išprusęs, ir mums tenka įsiklausyti į jo norus.“

A.Beniušis prisipažino, jog labiausiai jį, tiek metų išdirbusį įmonėje, džiugina tai, jog laiptų ar durų užsisakyti atvažiuoja trečia karta. Jaunėlis Giedrius į „Varą“ dirbti atėjo 1995-aisiais, iškart po mokslų. „Buvo daug sunkių dienų, bet niekada negalvojau pabėgti, emigruoti. Manau, jog save kai kada atrasti galima ir ten, kur dirbi. Dirbdamas „Varoje“ sutikau savo antrąją pusę, gyvename pas mano tėvus, padedame jiems – tokia atsakomybė įpareigoja nesiblaškyti, vertinti tai, kas jau yra sukurta“, – mintis dėstė G. Beniušis. Pradėjęs dirbti „Varoje“ katilinės operatoriumi, kaip šiandien prisimena 1996-ųjų sausio 1 d., kai po bemiegės nakties spaudžiant 20 laipsnių šalčiui ir nesant malkų teko improvizuoti. „Miego norėjau – nors mirk, o kūrenti – reikia. Brolis sako „salink“, kad nors rusentų, taip ir padariau“, – jaunystės nuotykį prisiminė Giedrius.

Paklaustas apie ateities planus R. Beniušis sakė, jog „Vara“ niekada ir nestovėjo vietoje, o šiais metais ketinama užbaigti įrengti automobilių aikštelę, už gautą kreditą – modernizuoti laiptų-durų cechą, įsigyti transportą produkcijai išvežioti. „Esu įsitikinęs – stiprinti ir plėsti reikia tą sritį, kuri geriausiai sekasi“, – neabejojo bendrovės „Vara“ vadovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas