Pajūrio naujienos
Help
2018 Spalis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną18°C debesuotumas 51 %
Naktį11°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar politikų reitingai turi įtakos Jūsų apsisprendimui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lietuvos rekordininko dirbtuvėse dygsta kaktusai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2017-05-02
Vytautas Kusas stebina ne tik miniatiūriniais kūriniais, bet ir tuo, kad pats iš sėklų užsiaugina kaktusų savo kolekcijai.

Palangiškis menininkas kolekcininkas poetas bei 7 įregistruotų Lietuvos rekordų pasiekėjas 67-erių Vytautas Kusas dar yra ir didelis kaktusų mėgėjas bei jų augintojas. Savo dirbtuves jis pavertė kaktusų karalyste: įvairių rūšių ir dydžių kaktusai auga ant palangių, lentynų, stalo bei inkubatoriuje.

Pamėgo miniatiūrinius augalus

O įdomiausia yra tai, kad menininkas kaktusus užsiaugina pats iš sėklų. Jo manymu, kiekvienas gali nusipirkti kaktuso gumbelį gėlių parduotuvėje, kiekvienam jų gali padovanoti bet kokiomis progomis. Bet ne kiekvienam užtenka kantrybės pačiam sudaiginti ir lyg gyvą padarą puoselėti miniatiūrinį gumbelį, kol šis tik per kelerius metus pavirsta į monetos dydžio kamuoliuką.

Kaktusų mylėtojo įrengtas inkubatorius primena vaikystėje matytą dėžę, kurioje perindavo viščiukus, tik – mažesnę. Dėžė uždengta stiklu, viršuje pritvirtinta lempa, deganti dieną naktį, kad, kaip tvirtino V. Kusas, daigai nuolat jaustų šilumą – greta pritvirtintas termometras rodė plius 25-27 laipsnių.

„Sėkleles pasėjau vasario pabaigoje, praėjo jau kiek laiko, o tesimato ne ką už degtuko galvutę didesni 7 išlindę gumbiukai. Tik rudeniop jie paūgės ir jau bus galima persodinti į vazonėlius. O agavos daigas auga dar lėčiau, – šią persodinti gali tik po 2-3 metų. O didžiuosius kaktusus auginu jau kelerius metus“, – aprodydamas kolekciją, kalbėjo palangiškis menininkas.

“Man yra įdomus pats procesas, kai iš mikro sėklytės teišauga mikro daigelis. Jį šildai, lauki, kol ta gyvastis sutvirtės. Kodėl tai darau? Ogi tam, kad neičiau į gatvę apžiūrinėti svetimų žmonių – kas kaip apsirengęs, kas su kokia mašina nuvažiavo ir neskaičiuočiau jų pinigų“, – juokėsi miniatiūrinius darbus kurti pamėgęs ir tuo šalyje jau išgarsėjęs menininkas.

Rekordai Lietuvos tūkstantmečiui

V. Kuso kaktusų sodas, kaip ir dirbtuvės, sutelpa namo pusrūsyje įrengtoje galerijoje, kurios sienos išpuoštos paties dailininko nutapytais paveikslais. Ant vienos iš galerijos sienų kabo net 7 Lietuvos agentūros „Factum“, veikiančios prie Lietuvos kultūros fondo, užregistruotų Vytauto Kuso rekordų sertifikatai.

Lietuvos tūkstantmečio proga menininkas akvarele nutapė miniatiūrinį – 7,1 m ilgio, bet vos 2 cm aukščio – paveikslą. Tai – 7 dalių ciklas „Novelės“, kuriame pavaizduoti istoriniai įvykiai, geografinės vietovės, 2 tūkst. 555 žmonių figūrų bei 8 autentiški portretai.

Taip pat Lietuvos tūkstantmečio proga V. Kusas 2009-ųjų birželį Žemaičių dailės muziejuje, Plungėje, buvo surengęs gausiausią vieno menininko parodą „Tūkstantis viename“. Joje jis eksponavo 1 tūkstantį įvairia technika per 2008-2009 m. sukurtų savo paveikslų.

2013 m. palangiškis tapo Lietuvos rekordininku už tai, kad tuo pačiu metu 9 skirtinguose Žemaitijos miestuose atidarė savo darbų parodas.

Paskutiniai rankomis sukurti, bet dar neįregistruoti V. Kuso darbai – 71 mm gitara ir 40,7 mm smuikas.

Mažiausi muzikos instrumentai

Tačiau labiausiai kūrėjas išgarsėjo savo miniatiūriniais darbais. 2011-aisias jis sukūrė mažiausią –8x9 mm dydžio, 3 mm storio, 56 puslapių – knygą „Pojūtis“, kurioje patalpino savo paties sukurtus eilėraščius.

2015-aisias menininkas rankomis iš 9 beržo medienos detalių sukūrė mažiausią – 8,98 mm aukščio – stalą bei mažiausią – 6,23 mm aukščio – taburetę taip pat iš 9 beržo detalių.

Naujausias V. Kuso įregistruotas rekordas – 92 mm šešiastygė ir keturstygė rankomis sumeistrautos grojančios gitaros. Tačiau kūrėjas jau pranoko ir šiuos savo rekordus ir netrukus vėl ketina įregistruoti naujus: jis sukūrė dar dvi mažesnes – po 71 mm – gitaras bei 40,7 mm smuiką, ne ką didesnį už 1 euro monetą.

Draugams ir bičiuliams, juokėsi V. Kusas, nėra sudėtinga nustebinti jį lauktuvėmis iš kelionių, nes geriausia dovana – kaktusų sėklos arba šuns figūrėlė. Mat, be visos jo išvardintos veiklos palangiškis dar yra Šunų muziejaus, kuriame jau sukaupė kelis tūkstančius eksponatų, įkūrėjas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas