Pajūrio naujienos
Help
2019 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 3 %
Naktį15°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar pasitikite skelbiamais reitingais?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1261) 2018-06-12

Kretingoje sausrą skelbs kaip pavojingą reiškinį

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
Paskutinįkart stichinė sausra Lietuvoje buvo paskelbta 2005 metais.

Penkios Lietuvos savivaldybės paskelbtos stichinės sausros zonomis. Kretingos rajonui iki tokio statuso toloka, tačiau, jeigu oro sąlygos nepasikeis, šį ketvirtadienį sausringas laikotarpis čia bus paskelbtas kaip pavojingas reiškinys.

Lemia matematiniai skaičiavimai

Tai „Pajūrio naujienoms“ patvirtino Hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių stebėjimų poskyrio vyriausioji specialistė Justina Kazlauskienė. Anot jos, paskelbus sausrą stichine nelaime, Žemės ūkio ministerija ūkininkams užtikrina paramą dėl patirtų nuostolių. O esant sausrai kaip pavojingam reiškiniui, ministerija nesikiša, nebent pačios savivaldybės randa resursų padėti žemdirbiams.

Lietuvoje sausra vertinama pagal hidroterminį koeficientą – kritulių kiekio ir oro temperatūros sumų santykį per 30 dienų, kai vidutinė paros oro temperatūra yra aukštesnė negu 10 laipsnių. Jeigu šis rodiklis 15–30 dienų nenutrūkstamai išsilaiko žemiau 0,5, pasiekiamas sausringas laikotarpis aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpiu. Jeigu sausringas laikotarpis trunka ilgiau negu 30 dienų, skelbiama stichinė sausra.

Pasak J. Kazlauskienės, pagal turimus duomenis, stichinė sausra Kretingos rajone galėtų būti paskelbta ne anksčiau, kaip birželio 31-ąją, tačiau per tas tris savaites gamtos sąlygos gali pasikeisti.

„Nuo birželio 18-os meteorologai lietaus žada vis dažniau“, – pridūrė rajono Savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė.


Kaip gelbės Kartenos piliakalnį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos

Po publikacijos „Ar neištiks Kartenos piliakalnio Gedimino kalno likimas“, išspausdintos birželio 5 dienos „Pajūrio naujienų“ numeryje, redakcijai skambinę skaitytojai teiravosi, ar žadama gelbėti griūvantį piliakalnį, jei taip – kaip ir kada.


Premija „Šviesos taku 2018“ šiemet įteikta abiturientui Gediminui Ruginiui.

Baigiantis mokslo metams Vydmantų gimnazijoje tradiciškai įvertinti olimpiadų prizininkai ir geriausiai besimokę vaikai. Tačiau per šventę sveikinimai ir padėkos skambėjo ne tik jiems. Kartu su moksleiviais apdovanojimus atsiėmė ir jų tėvai.

Šventė prasidėjo lietuvių kalbos mokytojos Ievos Latakienės režisuota poetine kompozicija „Laiko nesustabdysi“, kurią atliko gimnazijos mokinės. „Gyvename tokiu laikotarpiu, kai visur skubame, neturime laiko, kai kuriems nelieka laiko net ir namų darbams. O šie, mūsų gabūs mokiniai, atranda laiko ir mokslams, ir namų darbams, jie turi tikslą ir jo siekia“, – kalbėjo I. Latakienė.

Šiemet Vydmantų gimnazijoje iš viso apdovanoti 33 mokiniai. „Sako, viščiukus skaičiuoja rudenį, o mes viščiukus skaičiuojam pavasarį. Iš tiesų,tai yra gabiausių mokinių, mokytojų ir tėvų, kurie padėjo pasiekti puikių rezultatų, pagerbimas“, – sakė mokyklos direktorė Rasa Stonkuvienė.

Šiemet išskirtine premija apdovanotas ir pats gabiausias, aktyviausias mokyklos gimnazistas, dvyliktokas Gediminas Ruginis. „Trijų olimpiadų laimėtojas, „Tūkstantmečio vaikų“ dalyvis, puikiai besimokantis, tarptautinių mainų programoje dalyvavęs, ją pats susiradęs ir pats ieškojęs, besidomintis ekonominiu raštingumu, sportuojantis, aktyvus, mokykloje matomas žmogus“, – dvyliktoko pasiekimus vardijo direktorė. Abiturientui įteikta stiklinė statulėlė bei piniginė premija.


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOJE.

Birželio 8 dieną užregistruotas moters, gim. 1941 m., pareiškimas, kad apie 15 val., būnant namuose, laidiniu telefonu paskambino vyras, prisistatęs Kretingos ligoninės vyr. chirurgu. Pasakęs, kad yra sužalota brolienės mama ir reikalinga pinigų jos gydymui, išviliojo banko kortelę bei šios kortelės PIN kodą. Sąskaitoje buvo 2 tūkst. eurų. Įvykio aplinkybės tiriamos.

TERESIEČIŲ g. Gegužės 31 dieną apie 22.30 val. vaikinas, gimęs 2000 m., sumušė bendraamžį, gim. 2000 m., ir atėmė mobiliojo ryšio telefoną, kurio vertė – 260 eurų. Apie nusikaltimą policijai pranešė nepilnamečio močiutė.

KRETINGOS r.

Kelyje ŠIAULIAI–PALANGA. Birželio 10 dieną 18.35 val. pagal pranešimą dėl nesaugaus vairavimo kelio 134 km buvo sustabdytas automobilis „Ford Focus“, kurį vairavo vyras, gim. 1979 m. Jam buvo nustatytas 2,79 promilės girtumas. Vairuotojas nušalintas nuo vairavimo, Kretingos ligoninėje paimtas kraujas tyrimui. Automobilis nuvežtas į saugojimo aikštelę.

PALANGOJE.

J. JANONIO g. Birželio 9 dieną 1956 m. gimęs poilsiautojas, grįžęs iš miesto, pastebėjo, kad iš kambario kažkas pavogė jo daiktus ir dokumentus: pasą, piniginę, 370 eurų, radijo imtuvą, skaitymo akinius, dvejus akinius nuo saulės, peiliuką, skutimosi priemones, laikrodį, žirklutes, dildę. Namo savininkė pasakė, kad rado kambario duris atrakintas ir pati užrakino, pranešėjas teigė, kad jis išeidamas duris buvo užrakinęs.

J. BASANAVIČIAUS g. Birželio 8 dieną apie 12 val. į darbą restorane dviračiu atvykęs ir kieme neprirakintą jį palikęs savininkas apie 20.20 val. jo neberado. Nuostolis – 600 eurų.

ŠVENTOJOJE. Birželio 8 dieną apie 17.25 val. nuomojamų namelių teritorijoje rastas neaiškios lyties suiręs žmogaus kūnas, beveik vien skeletas. Aptiktos praviros šalia stovinčio namelio durys, jame rasta piniginė su 1965 m. gimusio vyro dokumentais.

„P. n.“ informacija


Varžybose netrūko dramatiškų momentų.

Pirmosiose šio sezono Centrinės Europos motobolo lygos rungtynėse Kretingos motobolo klubas namuose rezultatu 1:4 nusileido praėjusių metų čempionui Pinsko „Avtomobilist“.

Kretingiškiams vieną įvartį pelnė Lukas Šimkus, Pinsko komandoje net trimis įvarčiais pasižymėjo Nikolaj Bojko, vienu – Artiom Vlasovec. Po žalią kortelę prieš save išvydo abiejų komandų žaidėjai – Renatas Žiubrys ir Anton Vlasovec.

Kitos rungtynės laukia išvykoje – artimiausią savaitgalį Baltarusijoje įvyks kova su Pinsko „Avtomobilist“ ir Lunineco „Luninec“. Kretingoje vėl motobolo varžybos įvyks birželio 30 d. – atsakomosioms rungtynėms atvyks „Luninec“ komanda.

Kretingos motobolo klubo informacija


Stebint pusantro šimto žiūrovų, „Kretingos Minija“, praėjusį savaitgalį Lietuvos futbolo federacijos II lygos Vakarų zonos rungtynes žaidusi savoje aikštėje, 7:3 nugalėjo varžovę Šilutės „Šilutę“. Tai buvo pirmieji „Kretingos Minijos“ įvarčiai, pelnyti per rungtynes namuose.

Iki tol neįmušę nė vieno įvarčio ir tuo nuliūdinę savo ištikimuosius žiūrovus, „Kretingos Minijos“ futbolininkai siekė vieno – tik laimėti. Ir pirmosios rungtynių minutės parodė, jog šį tikslą pasiekti yra įmanoma: nuo pat pradžių kontroliavę kamuolį ir kūrę pavojingus momentus, per 20 min. minijiečiai sugebėjo pelnyti 4 įvarčius – 4-ą min. po tikslaus smūgio iš už baudos aikštelės pasižymėjo komandos naujokas čilietis Viktor Munoz, praėjus vos 5 min. rezultatą smūgiu galva padvigubino taip pat naujas žaidėjas Edgaras Drąsutis, už poros minučių taikliu smūgiu pelnęs ir savo antrąjį įvartį. Kiek vėliau, 18-ą minutę, po tikslaus perdavimo ir gražios kombinacijos smūgiu galva įvartį pelnė Evaldas Garbauskas, dar vieną jų įmušęs ir 38-ą min. Rezultatą I kėl. pabaigoje sušvelnino „Šilutės“ žaidėjas Arvydas Miklovis“, ir ilsėtis futbolininkai išėjo esant rezultatui 5:1.

Pakoregavus „Kretingos Minijos“ sudėtį II kėlinio pirmąsias 15 min. mūsiškiai nesustojo – išlaikius iniciatyvą savo rankose, komandai ir savo pirmuosius 2 įvarčius įmušė po keitimų pasirodęs puolėjas Mindaugas Grušauskas. O kadangi per paskutiniąsias 15 min. „Kretingos Minija“ stipriai atsipalaidavo, buvo nubausta: 83-ią min. 11 m baudinį realizavo Darius Paldauskas ir 86-ą min. smūgiu galva įvartį mūsiškiams įmušė Tomas Čeliauskas.

Komentuodamas „Kretingos Minijos“ pasirodymą, komandos vartininkas Martynas Viluckas sakė: „Iš pat pradžių tvyravo nedidelė įtampa – vis dėlto per kelias rungtynes įvarčių nepelnėme. Tad pirminis tikslas ir buvo kuo greičiau tai padaryti ir taip atidaryti savo įvarčių sąskaitą namuose. Jautėsi, kad per pastarąsias dvi savaites, per kurias nebuvo rungtynių, komanda tikrai padirbėjo, o jos naujokai įnešė šviežumo, taip būtino aštrumo atakose. Mūsų nusiteikimą šioms rungtynėms atspindi rezultatas, tik paskutinės 15 min. įnešė nerimo. Tačiau suprantama, jog galimybę atsipalaiduoti suteikė turėtas didelis pranašumas.“

Vyriausiojo trenerio Arvydo Balsevičiaus pastebėjimu, komandai ne tik kad pavyko įmušti pirmą įvartį namuose, bet ir laimėti dideliu skirtumu: „Tikrai jautėsi, kad vyrai 100 proc. nusiteikę pergalingoms rungtynėms. Ypač patiko pirmasis kėlinys, per kurį išnaudojome visus turimus momentus. Buvo ir daugiau progų, bet juk visų įvarčių neįmuši. Tikimės, kad šios rungtynės komandai padės sugrįžti į pergalių kelią, juolab kad laukia įtemptas tvarkaraštis – vien šią savaitę turėsime 2 rungtynės išvykose Akmenėje ir Joniškyje.“

Sudėtis: Martynas Viluckas, Aidas Capas, Evaldas Garbauskas, Donatas Surblys, Džiugas Narkus, Nerijus Jurkaitis, Edgaras Drąsutis, Jurijus Kurbangalijevas, Anton Solovyov, Ainis Vilavičius, Victor Munoz. Po keitimo: Vakaris Jeruševčius, Marius Stonkus, Mindaugas Grušauskas, Gražvydas Steckys, Karolis Inta.

„P. n.“ informacija


(Iš kairės) Akušerijos ginekologijos departamento vyriausioji slaugos administratorė Salomėja Gustienė, Neonatologijos centro vadovė Albina Bulaukienė, slaugytojos Natalija Piliavceca ir Ramutė Urbonienė.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje jau 11 metų sėkmingai veikia Mažos rizikos gimdymų poskyris, kuriame naujagimius priima akušerės, nedalyvaujant gydytojui – moterys vis drąsiau atsiliepia į kvietimą pasitikėti savo prigimtinėmis galiomis. Tačiau jei kyla bent mažiausia abejonė dėl gimdyvės ar vaisiaus, naujagimio būklės – gydytojai pasitelkia pažangią diagnostikos ir gydymo aparatūrą. Kaip naujagimiui palankios ligoninės principai derinami su medicinos technologijomis, informaciją suteikė Gimdymo skyriaus vedėjas Leonas Janušas bei Neonatologijos centro vadovė Albina Bulaukienė.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje kasmet pasaulį išvysta apie 3 tūkst. 200–3 tūkst. 500 naujagimių, tačiau ligoninė būtų pajėgi priimti ir dar 500–600 gimdymų. Du trečdaliai gimdyvių yra klaipėdietės, tačiau čia gimdyti atvyksta ir moterų iš Palangos, Kretingos, Plungės, Šilutės, netgi – Kaliningrado.

Mažiau negu prieš 2 metus užbaigus Akušerijos-ginekologijos departamento remontą, kuris buvo finansuojamas Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos lėšomis, aplinka pasikeitė neatpažįstamai – visur šviesu, jauku šilta, palatos aprūpintos naujausia įranga ir priemonėmis, palengvinančiomis personalo darbą. Pavyzdžiui, gimdyklose, kurių ligoninėje yra devynios, lovos turi keičiamas padėtis, taip padedant nėščiajai rasti patogiausią pozą sąrėmių metu, o vėliau ta pati lova performuojama į gimdymo stalą.

Kiekvienai pacientei yra užtikrinamas privatumas – visos 40 palatų Pogimdyminiame skyriuje yra vienvietės ir jaukiai įrengtos. Sudaryta galimybė ir kartu su motina bei kūdikiu pernakt likti tėvui ar kitam artimam žmogui – ligoninėje yra 10 šeiminių palatų, iš kurių septyniose yra įrengtas ne tik tualetas, bet ir dušas.


Salantų miestas dažniausiai puošiamas privačių asmenų iniciatyva, ne išimtis – ir užeiti į parką kviečiantis metalinis gaidys.

Salantų dvaro parko prieigose ant didžiulio akmens nutūpė žmogaus ūgį viršijanti, iš skirtingo dydžio vamzdžių sukonstruota spalvinga gaidžio skulptūra, – tai klaipėdiečių bendrovės „Vakarų vamzdynų sistemos“ dovana Salantų miestui. Kaip žinia, gaidys nuo seno yra Salantų miesto simbolis.

Bendrovės „Vakarų vamzdynų sistemos“ vadovas Viačeslavas Čumakovas papasakojo Salantuose įkurdintos skulptūros atsiradimo istoriją.

„Mūsų įmonėje dirba per 100 kvalifikuotų darbininkų, dauguma jų – jauni iniciatyvūs žmonės, tarp kurių yra ir salantiškių. Sugalvojome, kad mums reikėtų turėti savo sėkmės simbolį – taip gimė idėja prieš kiekvienas Kalėdas iš savo produkcijos – įvairios apimties bei formų vamzdžių – pasigaminti šmaikštų ir nuotaikingą gyvūną pagal tų metų rytietišką horoskopą. Tuos simbolius kuriame jau penkerius metus: pirmoji buvo gyvatė, dar pasigaminome beždžionę, šunį, gaidį ir tigrą. Ceche turime vietą, kur tas skulptūras laikome“, – pasakojo vadovas.

V. Čumakovo žodžiais, jo įmonės darbuotojams salantiškiams ir kilo mintis, kad pernai švęstų Gaidžio metų simbolis galėtų papuošti jų miestą. „Paskambinome Salantų seniūnui, pasiūlėme skulptūrą, ir jis sutiko pastatyti“, – kalbėjo V. Čumakovas. Jų įmonės žmonės pakeliui patys ir atvežė gaidį į Salantus.


Šventėje pirmą kartą apsilankę kretingiškiai ragavo žolininkės paruošto „saulės gėrimo“. Iš Kairės – Kazys, Bronius ir Visvaldas Stirbliai.

Dalintis sveiko gyvenimo receptais, rišti šluotas ir vantas, vaišintis gardžiu šiupiniu ir pasiklausyti skambių dainų savaitgalį Baubliuose, tradicinėje šventėje „Šluota 2018“ rinkosi visi norintieji. Šventėje, kurią surengė Baublių kaimo bendruomenės centras bei Kretingos rajono kultūros centro Baublių skyrius, susirinko svečių iš Kretingos, Gargždų, Plungės ir Vydmantų.

Renginyje, kaip ir pridera, daugiausiai dėmesio skirta šluotai. Ją susirišti mokė ir savo patirtimi dalinosi Sigitas Ivanauskas. „Šluotelėms pasiruošti reikia iš anksto, pradedam jau sausį, vasarį. Prisipjaunam šakelių, parsinešam ir laukiam, kol atšils orai. Be abejo, šakelės turi būti be lapų, todėl ir renkam jas žiemą. Kovą, balandį jau galima rišti. Tada jos jau būna patvarios, gerai išsistovėjusios“, – ilgą šluotos gamybos procesą apibūdino S. Ivanauskas. Jis sakė, kad šluotų rišimo išmoko iš tėvo ir senelio, kurie šiuo darbu irgi užsiėmė. Pašnekovas patvirtino, kad patvariausios šluotos – iš beržo, nes kai jo šakos sudžiūva, nelūžta, būna lanksčios ir visus kampus puikiausiai iššluoja.

Šventėje susirinkę gamtos mėgėjai buvo kviečiami ne tik patys pasigaminti šluotų ar vantų, bet ir atrasti netikėtų, sveikatai naudingų receptų. „Žolinčių akademijos“ prezidentė Danutė Kunčienė visus vaišino “saulėje virtu“ gėrimu. Šaltinio vanduo kartu su žaliais beržo lapais, baltais šeivamedžio žiedais ir raudonomis, prisirpusiomis braškėmis priminė spalvingą vasaros mozaiką, ją D. Kunčienė vadino „saulės gėrimu”, kuris ne tik skanus, bet ir naudingas. „Šeivamedis skystina kraują, lengvina atsikosėjimą, o berželis – tvarkytojas visų reikalų, sustiprinantis šios šaltos arbatos poveikį. Dar įdėjau arbatos grybo, kuris gerina mūsų pilvo gyvenimą, ir graikinio riešutmedžio lapą, jis stiprina imunitetą.“


Pastarosiomis dienomis ugniagesiams Kretingos rajone teko gesinti atviras teritorijas ir užsidegusias šiukšliadėžes. Vyraujant sausiems orams, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas perspėja, kad gaisringumas kai kuriuose Lietuvos miškuose pasiekė stichinį lygį.


Birželio pabaigoje renovaciją atliekantys kelininkai atjungs šviesoforą kryžkelėje ties Marijono Daujoto pagrindine mokykla.

Kelio Palanga–Šiauliai 1,4 km ruožą palei Kretingą renovuojančios Telšių bendrovės „Žemaitijos keliai“ projekto vadovė Angelija Rupeikaitė sakė, jog netrukus bus pradėta asfaltuoti atkarpa nuo ligoninės ligi šviesoforo ties Marijono Daujoto pagrindine mokykla, o birželio pabaigoje bus išjungtas ir šviesoforas.

„Pradėsime platinti turbo žiedo juostas, o dabartinis šviesoforas atsidurtų vidury žiedo. Dėl to jį teks išjungti ir iškeldinti, o eismą reguliuosime kelio ženklais“, – patikino A. Rupeikaitė.

Kelio renovacijos darbai, jos žodžiais, vyksta kaip numatyta, tačiau jų pradžią pristabdė tai, kad bendrovė ESO vilkino iškelti elektros linijas bei transformatorinę. Kelio ruožo per Kretingąrenovacija turėtų būti užbaigta šį rudenį.

„Dabar visi mūsų atlikti darbai – ant akių: įrengti abiejų tiltų šlaitai, jie sutvirtinti eroziniais tinklais. Tačiau tilto statytojai antrojo tilto sijų dar nepaklojo, nes iškilo problemų dėl bendrovės „Kretingos vandenys“ įrenginių gedimo, – dėl nenumatytų potvynio sukeltų kliūčių teko papildomai kloti drenažą“, – kalbėjo projekto vadovė.

Kretingiškiams pastebėjus, kad vangiai ir per vėlai rytais laistomas dulkantis kelias, kenčia žmonės ir parko medžiai, A. Rupeikaitė sakė, kad jų žmonės darbą pradeda 7 val., o 8 val. palaisto kelią: „Laistome paprastu vandeniu, – cisterną tenka važiuot užsipildyti į upę ar į tvenkinius. Žmonėms taip atrodo, kad neprižiūrime kelio – per karščius jį laistome net tris kartus per dieną.“

„P. n.“ informacija


Mūsų rajono literatė kūrėja Laimutė Kasparavičienė Kartenos bibliotekoje pristatė ir savo eiles, ir tapybos darbus.

Tvyrantys karščiai nenuslopino mūsų rajono bendruomenių, kultūros ir švietimo darbuotojų iniciatyvos organizuoti ir dalyvauti renginiuose, siekti, kad gyvenimas būtų turtingesnis prasmingų įvykių, susitikimų.

Apie Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Kartenos filiale įvykusią literatūrinę-muzikinę popietę „Iš širdies į širdį“ pranešusi Kartenos bibliotekininkė Zinaida Viršilienė pasidžiaugė renginio svečiais: Biržų literatų klubo „Versmė“ literate Liuda Prunskiene, karteniškiams pristačiusia savo pirmąją poezijos knygą „Provincijos varnos lizde“ ir papasakojusia apie Biržų kraštą, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadove Adelė Daukantaitė ir šio lubo literatėmis Janina Matevičiene, Ona Valužiene, Daiva Rudelyte, Irena Stražinskaite-Glinskiene, kurios pristatė klubo veiklą, savo kūrybą. Renginio viešnioms bei karteniškėms savo kūrybos paskaitė ir kretingiškės literatės: Juzefa Jucienė, Laimutė Kasparavičienė. Knygos „Minčių ir žodžių šėlsmas“ autorė J. Jucienė visus susirinkusius sužavėjo žemaitiškais eilėraščiais, L. Kasparavičienė skaitė eiles iš savo neseniai išleistos knygos „Aš gyvenu“ bei pristatė Kartenos bibliotekoje eksponuojamą savo tapybos darbų parodą. Popietės svečius ir dalyvius prajuokino Kretingos rajono kultūros centro Kartenos skyriaus kaimo teatras, kuris, režisuojamas Martinos Žąsytienės, suvaidino Birutės Lengvinienės humoreską „Kaimynės“ iš kygos „Be rožėtų užuolaidų“. Poezijos posmus lydėjo muzika ir dainos, kurias atliko Kalniškių skyriaus saviveiklininkai Gintaras Pucas ir Rita Viskontienė. Kartenos seniūnė Genovaitė Petrauskienė literatams padovanojo knygų apie Karteną.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas