Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1253) 2018-05-15

Bedarbiais tampa dėl išskaičiavimo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Dažnas užsienyje gerai uždirbantis lietuvis trumpam grįžta į Lietuvą ir registruojasi Darbo biržoje tam, kad kaip bedarbis gautų nemokamą sveikatos draudimą.

Geroji žinia, kad Kretingos rajone nedarbas siekia vos 4 proc., – pasaulio mastu tai jau net nebevadinama nedarbu. Tačiau darbdaviai rėžia tiesiai šviesiai – dirbti norinčių žmonių jau net ne trūksta, o tiesiog nebėra. Vadinamieji bedarbiai į Darbo biržą šiandieną dažniausiai kreipiasi dėl išskaičiavimo – tam, kad gautų socialines garantijas.

Žmonių vagystė iš Lietuvos

„Apie tai, kad Lietuvoje trūko darbo, galėjome kalbėti prieš kokį 10-metį. Vėliau – kad trūko kvalifikuotų darbininkų, o dabar – kad išvis Lietuvoje žmonių nebėra. Ir tai aš vadinu žmonių vagyste iš Lietuvos: valstybė šitiek investavo į žmogų, o visi išvažiuoja. Tam, kad išlaikytume tą patį gamybos tempą, mes, darbdaviai, nuolat investuojame į technologijas. Perki brangią įrangą iš Vokietijos, o paskui vokiečiams parduoti pigią produkciją ir atidavinėji paskolą bankui“, – apie dabartinę situaciją kalbėjo bendrovės „P. Varkojis ir KO“, vienos stambiausių medienos įmonių Kretingos rajone, vadovas Pranas Varkojis.

Jis neslėpė, jog jo įmonėje, įsikūrusioje Kurmaičiuose, pastaruoju metu darbuotojų sumažėjo nuo 120 iki 100, tačiau neužilgo jų dar sumažės: „Geri darbininkai išeina į pensiją, o į jų pakeisti nėra kam. Ateina arba atsitiktiniai žmonės, kurie nenori dirbti, arba visiškai nekvalifikuoti. Lietuvoje kvalifikuotų darbininkų nebelikę, vien vadybininkai, kurių „prikepė“. Nė vienam premjerui ar Seimo nariui nerūpėjo ir nerūpi, kad jų nebereikia.“

Žibininkuose veikiančios bendrovės „Atostogų parkas“ vadovas Ričardas Jovaišas taip pat patikino, jog gerus specialistus jie ypač vertina: „Kaip sakoma, už 1 muštą 10 nemuštų atiduotum.“

Jo vadovaujamoje įmonėje šiuo metu įdarbinti 125 žmonės. Ligi šiol trūko 15 darbuotojų, bet vasaros sezonui jau pavyko sutelkti komandą. Iš pradžių ieškoję darbuotojų per Darbo biržą: „Bet šie pakiša popierių ir prašo, kad parašytum, jog tokio darbuotojo nereikia. Kitas atvirai pasako: grįžau iš Norvegijos, stojau į Darbo diržą dėl draudimų, susitvarkysiu reikalus ir lėksiu atgal“, – kalbėjo R. Jovaišas.


Savo žiniomis forume dalijosi garsūs pasaulio chirurgai koloproktologai: (iš kairės) Raimundas Lunevičius iš Didžiosos Britanijos, Kyu Joo Park iš Pietų Korėjos, Phil Caushaj iš JAV, Ho-Kyung Chun iš Pietų Korėjos bei Narimantas Evaldas Samalavičius iš Lietuvos.

Klaipėdos universitetinės ligoninės iniciatyva uostamiestyje buvo surengta tarptautinė koloproktologų konferencija, – į ją suvažiavo chirurgai iš 6 pasaulio šalių: Pietų Korėjos, JAV, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos Rusijos bei Lietuvos, kurie pasidalijo patirtimi ir naujausiais pasiekimais storosios žarnos chirurgijos srityje. Šis forumas surengtas pagal Lietuvos bei Korėjos koloproktologų draugijų bendradarbiavimo programą, talkinat Pasaulinei kolorektalinės chirurgijos draugijai.

Subūrė stiprų medikų branduolį

Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgijos departamento vadovas, Lietuvos koloproktologų draugijos prezidentas ir Tarptautinės universiteto kolorektalinių chirurgų draugijos generalinis direktorius profesorius Narimantas Evaldas Samalavičius pabrėžė itin glaudžių Lietuvos ir Korėjos bendradarbiavimo ryšių, kurie užsimezgė 2002-aisiais, tačiau labiausiai išsiplėtojo per pastaruosius 4-erius metus, svarbą.

„Korėjos chirurgai koloproktologai yra stipriai pažengę pasauliniu mastu, savo praktikoje pritaikantys naujausius atradimus, pirmaujantys robotų chirurgijoje. Mes vykstame pas juos, o jie – pas mus. Mums labai džiugu, kad jie finansuoja ir Lietuvos medikų mokymus – šiais metais 2 gydytojai iš Klaipėdos universitetinės ligoninės jau stažavosi Seulo nacionalinėje universitetinėje ligoninėje. Mokytis iš jų, susipažinti su naujausiais moksliniais pasiekimais mums labai svarbu, o tai, kad jie atvyksta į Lietuvą, parodo ir mūsų šalies chirurgijos lygį“, – kalbėjo N. E. Samalavičius.

Jo žodžiais, konferencijos tikslas ir buvo per trumpą laiką surinkti garsiausius šios srities profesorius chirurgus, kad sudarytų sąlygas Lietuvos chirurgams pasisemti inovatyvių žinių. „Garsiausios pasaulio bendrovės siekia apsaugoti savo išradimus, tačiau chirurgams pasaulis neturi sienų, – jie atvirai dalijasi dėl žmonių sveikatos ir pasaulio gerovės“, – pabrėžė 28-erius metus koloproktologo stažą turintis medikas.


Sidabro diplomas – vienas pirmųjų tarptautinių laimėjimų naujos sudėties Kretingos kultūros centro kameriniam chorui „Kristale“, kuriam vadovauja Kristina Rimienė (stovi su diplomu).

Kretingos rajono kultūros centro kamerinis choras „Kristale“ iš XXIV-ojo tarptautinio chorų sakralinės muzikos festivalio, gegužės 11–13 dienomis surengto Slovakijos Namestovo miesto bažnyčioje vyskupo Jan Vojtašak garbei, sugrįžo su sidabro diplomu.

Šio choro vadovė Kristina Rimienė, vakar naktį kolektyvui sugrįžus iš kelionės, sėkme suskubo pasidžiaugti ir su „Pajūrio naujienomis“: „Esame labai pakylėti ir laimingi, į savąjį miestą parvežę sidabrą. Mūsų chorui tai – didelė paspirtis augti profesionalumo prasme ir kelti kartelę aukštyn.“

Pasak K. Rimienės, festivalyje chorai varžėsi trijose kategorijose – gospel, ortodoksų bei epochinės chorinės muzikos. Kretingiškiai dalyvavo epochinės muzikos kategorijoje ir atliko 4 skirtingų epochų kūrinius: Vaclovo Augustino „Tėvyne, mūsų“, Donato Zakaro „In monte oliveti“, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio „Sanctus“ ir Jakobo Arcadelto „Ave, Marija“.

„Mūsų kategorijoje iš viso dalyvavo 6 chorai, be mūsiškio, dar – 2 chorai iš Slovakijos, Ukrainos, Lenkijos ir Kauno miesto Juozo Naujalio menų gimnazijos. Visi chorai buvo labai stiprūs, o kūriniai – sudėtingi. Kai buvome pakviesti į festivalį, nemanėme, kad suvažiuos tokio aukšto meninio lygio kolektyvai, ir kai pirmą dieną išgirdome slovakų bei lenkų chorus, šiek tiek suglumome. Tačiau pasirodymo dieną susitelkėme ir programą atlikome puikiai, – buvo tokių, kurie po paskutinio mūsų atlikto kūrinio net ašarą braukė“, – tvirtino choro vadovė.


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOJE.

ŠVENTOSIOS g. Gegužės 13 dieną 15.27 val. neblaivus nuolatinės gyvenamosios vietos neturintis vyras (gim. 1986 m.), kuriam nustatytas 2,84 promilės girtumas, priėjo prie 1998 m. gimusio vaikino ir be jokios priežasties pradėjo jį užgaulioti bei vadinti necenzūriniais žodžiais. Paprašius nepažįstamojo atsitraukti, šis iš kuprinės išsitraukė peilį ir juo grasino. Įtariamasis uždarytas į areštinę, įvykio aplinkybės tiriamos.

TRANSPORTO g. Gegužės 12 dieną užregistruotas moters (gim. 1944 m.) pareiškimas, kad apie 13.30 val. namuose į laidinį telefoną paskambino nepažįstamas vyriškis. Jis prisistatė gydytoju iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės ir apgaulės būdu, teigdamas, kad jos dukra sužalojo kitą asmenį, pareikalavo pinigų dėl atliekamos operacijos. Atėjus į namus nepažįstamam vaikinui, moteris padavė 1 tūkst. Eurų ir apie 250 JAV dolerių.

KRETINGOS r.

GREIČIŲ k. Gegužės 12 dieną užregistruotas vyro (gim. 1977 m.) pareiškimas dėl to, kad nuo 2018 metų gegužės 11 dienos 23.30 val. iki gegužės 12 dienos 6 val. iš ūkinio pastato neužrakintos patalpos pagrobta 80 litrų pieno, kurio vertė – 30 eurų.

ŽIBININKŲ k. Venecijos aklg. Gegužės 12 dieną apie 20 val. pastebėta, kad pramogų parko persirengimo kambaryje, iš neužrakintos spintelės, pavogta kuprinė, kurioje buvo rūbai, piniginė su pinigais ir dokumentais, namų, automobilio ir kiti raktai. Padarytas 747 eurų nuostolis.

PALANGOJE.

LIEPOJOS pl.–ELIJOS g. sankryžoje. Gegužės 12 d. apie 9 val. 30 min. automobilis „VW Polo“, vairuojamas moters (gim. 1961 m.), sukdamas į kairę, nepraleido ir susidūrė su priešpriešiais atvažiuojančiu automobiliu „Toyota Avensis“, kurį vairavo Latvijos pilietis (gim. 1995 m.). Eismo įvykio metu sužaloti automobilio „VW Polo“ vairuotoja, kuri dėl politraumos paguldyta į Klaipėdos ligoninę bei kartu važiavę keleiviai vyras (gim. 1978 m.) ir moteris (gim. 1974 m.) – jie taip pat dėl politraumų paguldyti į ligoninę. Kiti du keleiviai – moteris (gim. 1996 m.), kuri patyrė kūno sumušimus ir vyras (gim. 1991 m.), kuriam diagnozuoti galvos ir peties sumušimai – gydomi ambulatoriškai. Automobilio „Toyota Avensis“ vairuotojas ir kartu važiavusi keleivė (gim. 2000 m.) dėl politraumų paguldyti į Klaipėdos ligoninę.im

„P. n.“ informacija


Jau šį savaitgalį Kretingos motodrome – pirmosios sezono varžybos. Į Kretingą atvyksta svečiai iš Vokietijos – „MBC 70/90 Halle“, kurie pas mus svečiuosis net dvi dienas – draugiškų rungtynių sužais ne tik su „Kretingos motobolo klubu“, bet ir Skuodo „Bartuva“.


„Kretingos Minijos“ ir „Palangos B“ komandų susitikimas baigėsi be įvarčių – 0:0.

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) II lygos Vakarų zonos pirmenybių susitikimą išvykoje savaitgalį sužaidė „Kretingos Minija“ – ji rungtynes su Palangos „Palanga B“ sužaidė lygiosiomis – 0:0.

„Pajūrio naujienoms“ kaimynų dvikovą pakomentavęs „Kretingos Minijos“ vartininkas Martynas Viluckas šias lygiąsias prilygino pralaimėjimui. „Buvo tikrai gerų momentų įmušti įvarčius, bet mes to nepadarėme. Komandos vadovai prieš sezoną iškėlė aukštus tikslus, todėl tokios lygiosios yra tolygios pralaimėjimui“, – teigė jis.

Rungtynių I kėlinį varžovai, kurių komandoje keletas buvo žaidžiantys aukščiausioje lygoje, pirmąsias 20 min. ilgiau kontroliavo kamuolį, bet nieko pavojingo prie „Kretingos Minijos“ vartų nesukūrė. Kėlinio viduryje šimtaprocentinę progą pasižymėti turėjo mūsų komandos puolėjas Daniil Rubtsov, po grubios palangiškių vartininko Roberto Kazbario klaidos iššokęs vienas prieš jį, tačiau pelnyti įvarčio Daniil nepavyko. Pirmą kėlinį „Kretingos Minija“ turėjo dar dvi realias progas pakeisti rezultatą, bet jomis nepasinaudojo.


Didžiųjų dančiasnapių šeimyna Kretingos dvaro parko tvenkinyje pakeliui į Akmenos upę.

Džiugia žinia su „Pajūrio naujienų“ skaitytojais pasidalino Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė: Dvaro parke viename inkilų sėkmingai apsigyveno ir 9 vaikučius išperėjo didžiųjų dančiasnapių pora, beje, vaikus jau išvedusi į Akmenos upės vandenis.

„Mūsų, žmonių vadinamajame pirmajame, tvenkinyje dančiasnapiams nėra, kur pasislėpti, jų ramybę trikdo žvejai, parko lankytojai. Todėl paukščiai su savo jaunikliais ir išplaukė į Akmeną, kurios pakrantėse daugiau žolynų, krūmų“, – teigė J. Tertelienė.

Didieji dančiasnapiai yra įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Kretingos muziejaus dvaro parke jie buvo pastebėti prieš trejus metus. Pasirodžius dančiasnapiams, mūsų kraštietis Romualdas Beniušis šiems paukščiams užsakė 2 specialius inkilus ir juos padovanojo Kretingos muziejui. Tačiau tiek pernai, tiek šiemet dančiasnapiai apsigyvena ir peri tik viename jų.

Pernai pavasarį dančiasnapių pora taip pat atsivedė 9 jauniklius.

Atėjus laikui patelė vaikus išstumia iš lizdo ir šie keliauja prie vandens. Didžiausi mažų pūkuotukų priešai – katės, varnos, kiaunės, o kartais – ir žmonės, kurie, nesuprasdami natūralaus gamtos dėsnio, paukščiukus surenka ir ieško gyvūnų globotojų. Tai – didelė klaida, nes į laisvę po to paleisti paukščiai įprastai savo motinos nebesuranda.

Dančiasnapiai įdomūs tuo, kad savo snapo viduje jie turi tarsi mažyčius dantukus, kuriais jiems lengva sučiupti žuvis – šios bei įvairūs moliuskai ir yra pagrindinis dančiasnapių maistas.

„P. n.“ informacija


Evakuojamus asmenis imitavo Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokiniai – jie, lydimi šaulių ir Lietuvos Raudono Kryžiaus draugijos savanorės, buvo nuvežti į laikino apgyvendinimo vietą

Praėjusią savaitę Kretingoje buvo surengtos savivaldybės lygio civilinės saugos pratybos – jų metu imituotas žmonių evakavimas ir laikinas apgyvendinimas Simono Daukanto progimnazijoje.

Pratybų metu iš Bendrojo pagalbos centro buvo gautas pranešimas, jog iš Plungės rajono savivaldybės yra evakuojami 24 gyventojai – imituota, esą juos vežęs autobusas sugedo ties Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetine gimnazija, tad į vietą iškviestas „Kretingos autobusų parko“ autobusas. Po apžiūros į šį autobusą buvo sulaipinti evakuojamus žmones imitavę Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokiniai – jie nuvežti į Simono Daukanto progimnaziją, kuri yra numatyta kaip laikino apgyvendinimo vieta.

Pasak šių pratybų koordinatorės Rasminos Beniušienės, kuri yra Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja, pratybų metu buvo sudaryta galimybė pasitikrinti, kaip sektųsi Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui kontaktuoti ir koordinuoti veiksmus su kitomis įstaigomis ir partneriais – Lietuvos šaulių sąjungos Kretingos šaulių 305 kuopa bei Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija. „Pastebėjome, kad, apgyvendinant asmenis Simono Daukanto progimnazijoje, gana ilgai užtrunka jų registracija, tad kitąkart šiai užduočiai skirsime daugiau pajėgų“, – sakė R. Beniušienė, kurios pastebėjimu, pratybos pavyko gana sklandžiai.

„P. n.“ informacija


Aleksandro Gridino labdaros fondo inicijuotas ir „Lietuvos energijos“ paramos fondo remiamas socialinis projektas „Sveika, aktyvi vasara“ sportiniu inventoriumi ir aktyvaus laisvalaikio žaidimais aprūpino 10 Lietuvos vaikų dienos centrų. Tarp jų – ir Kretingos šv. Antanos dienos centrą. Iš viso rėmėjai dienos centrams paskirstė 5 tūkst. Eur.


Po susidūrimo transporto priemonės liko gerokai apgadintos, kol jos buvo patrauktos nuo kelio, eismas kurį laiką buvo uždarytas.

Vakar kelyje Kretinga–Kūlupėnai, netoli posūkio į Šukę, susidūrė traktorius MTZ ir vilkikas „Scania“. Dėl šio eismo įvykio kurį laiką eismas keliu buvo užblokuotas.

Laimei, vairuotojai sužalojimų nepatyrė, tačiau patyrė didelį stresą, abi transporto priemonės buvo gerokai apgadintos.

Prie traktoriaus buvo prikabinta priekaba, kuria buvo vežamos trąšos iš Voveraičių į Kretingą. Ta pačia kryptimi iš paskos važiavusio vilkiko vairuotojas nusprendė atlikti lenkimą – kodėl šis manevras baigėsi susidūrimu, iš karto po įvykio vyras negalėjo paaiškinti.

„P. n.“ informacija


Dainiou ėr gruo jau 30 metu

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Būkem žemaitē
Palonguos onsambli „Miegova“, katras gyvoun jau 30 metu, vaduovės Zita Baniulaitytė ėr Diana Šeduikienė (dešėnie).

Yr Palonguo tuoks folkluora onsamblis „Miegova“ („Mėguva“), katram vadovau dvė muotrėškas – Zita Baniulaitytė ėr Diana Šeduikienė. Anos ėr pasėdalėna naujyna, kad Palonguos kolturas ėr jaunėma cėntra folkluora kolektyvs šes metas atšvėntė sava gyvastėis 30-meti.

Ka pamėnavuotu ton sokaktė, miegovėške švėntė per Jorgėnes. „Anuos dūšė gal ožgaut tėktas tyms, katrėi myl gamta, parkus, žemė, o ne tyms, katrėi vėsa laika žiūr televizuoriu“, – rokava Z. Baniulaitytė, katra ėr paaiškėna, kad onsamblė vards yr kėlės ėš istuorėnės koršiu žemės, katros cėntros bova Palonga, pavadėnėma.

Diel tuo „Miegovas“ repertuare ėr skomb pamarė krašta ėr žemaitiu dainas, gėismės, ruomansa, yr sekamas sakmės, rokoujama, sokas ratele, žaidami žaidėma, šuokama, skomb instrumėnta. Onsamblis ėkorts 1988 metas, nu 1997 m. muzėkėne dale vadovaun Diana, o šep pradėninka yr Regina Andriekutė, Petras Kazlauskas, Petras Domeika, Kazys Jakubauskas. Ka 1999 metas Lietuvos nacionalinės koltūras cėntros „Miegova“ prėpažėna geriausio miesta folkluorėniu onsambliu, i Palonga atskrėda „Auksa paukštė“. O kor da keliuonės ė Latvėjė, Čekėjė, Francūzėjė, Bielarosėjė, Belgėjė, Rosėjė, Vengrėjė, Okraina...

O kap kėla mintis ėkortė onsambli?

„Bova laiks, kumet kūriės vėsi – vėsi nuoriejė būtė lietuves, dainioutė lietoviška. Sava laisvė beatgaunantėis ejuom pri Bėrutas kalna ne vėina, o po kelis kartus i metus, svarbi bova ėr Vasari 16-uojė. Metus bovuom be vaduova – rinkdavuomės ėr dainioudavom“, – puorėna Z. Baniulaitytė.


Gėid maju – jautas gluobuojami Dieva muotėnas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Būkem žemaitē
Gėiduore sosieda pryšas Žemaitėjės dievdėrbiu Marėjės skolptūras.

Bova laiks, kumet Kretinguos rajuona Padvariu kaima gėiduore gėiduotė majaus rinkdavuos pri padvarėškiu pastatyta kryžiaus, katras men tuo kaima trėmtinius ėr anu kančias. O šion pavasari Kretinguos moziejaus Etnuografėjės skyriaus vediejė Nijolė Vasiliauskienė kaima gėiduorius sokvėitė gėiduotė i senuojė malūna, katram gėiduore sosieda pryšas žemaitiu dievdėrbiu Marėjės skolptūras, iškeltas ėš moziejaus fuondu. „Pamėslyjau – toram tuokės gražės erdvės, tuokė ėšskėrtėnė pavelda – dievdėrbiu skolptūras. Diel ko nesuejus ėr čia nepabovus tuokė poikė – majaus – pruoga“, – ruokava N. Vasiliauskienė.

Anuos paragėnti majaus gėiduotė sosirinka padvarėške Vida ėr Kazimieras Rojai, Onutė Stončienė, Antanina Lipskienė, Danutė Einikytė, pri anu prėsėdiejė ėr miestietės Kretinguos Jorgė Pabriežas malduos grupelės muotrėškas Kleta Gindvilienė, Morta Jautakienė, Halina Šakinienė, Angelė Pazdrazdienė, Irena Varkulevičienė, moziejaus darbuotojės Jolanta Klietkutė, Aušrinė Kasparavičiūtė ėr pati Nijolė Vasilliauskienė. Paskiau, sakė, ates gėiduoriu ėr daugiau – jok maju gėiduos vėsa gegožė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas