Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną-5°C debesuotumas 79 %
Naktį-13°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar registruoti, bet ilgus metus nebegyvenantieji savivaldybėje turėtų rinkti jos valdžią?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1212) 2017-12-19

Pranciškonų mieste auginama prakartėlių tradicija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Kretingos parapijos dizainerė Giedrė Gagilaitė, kurdama prakartėlę bažnyčioje, panaudojo manekenus, daug audinio atraižų ir sumaniai paslėpė restauruojamo altoriaus pastolius.

Kretingos katalikų bažnyčia prieš šias Kalėdas pasipuošė originalia prakartėle su žmogaus dydžio šventųjų Marijos bei Juozapo skulptūromis, o galerijoje užvakar buvo atidaryta nacionalinio prakartėlių konkurso „Pasitikim kūdikėlį Jėzų su šv. Pranciškumi“ paroda, į kurią kretingiškiai ir bendruomenės pristatė 21 kompoziciją.

Aprengė ir išdažė manekenus

Bažnyčios prakartėlę prie restauruojamo šv. Pranciškaus altoriaus sukūrė parapijos dizainerė Giedrė Gagilaitė. Ji sakė tam panaudojusi įprastus manekenus – išdažė jų veidus ir aprengė, o medžiagos ieškojusi pigių rūbų parduotuvėse. Šventųjų – Marijos ir Juozapo – veiduose jai pavyko įrašyti laukimo nerimą ir būsimą džiaugsmą. Tačiau ėdžios kol kas tuščios. Tradiciškai kūdikėlis į jas atguls tik Kūčių naktį, kai kunigas aukos Bernelių mišias – per jas simboliškai ir paguldys tvartelyje užgimusį Pasaulio išganytoją.

Dangų viršum Betliejaus tvartelio lengvu audeklu su daugybe lempučių sumaniusi apšviesti G. Gagilaitė sakė, jog tam pasitarnavę restauruojamo altoriaus pastoliai: „Toks sprendimas ir vizualiai pasiteisino, taip pat užsidengė ir patys pastoliai“, – sakė dizainerė, neslėpdama, jog apie šiųmetinę prakartėlę žmonės atsiliepia labai šiltai.

Prakartėlę abipus įrėmina dešimt sniegu išpuoštų eglučių, – jas dovanojo Kretingos miškų urėdijos medelynas.

„Kasmet stengiamės sugalvoti kažką originalesnio: pernai prie centrinio altoriaus buvo įrengta nedidelė prakartėlė, prieš kelerius metus bažnyčios navoje statydavo rąstinį namelį. Pernai tą namelį perkėlėme prie miesto eglės, į Rotušės aikštę. Šiemet ją vėl prieš pat Kalėdas ten įrengsime, – tai klebono Antano Blužo iniciatyva, nes jam norėjosi ir tiems žmonėms, kurie neateina į bažnyčią, parodyti, kokia yra tiktoji Kalėdų prasmė“, – kalbėjo G. Gagilaitė.


„Pajūrio naujienų“ skaitytojai atsiliepė į kvietimą dalyvauti ne tik nacionalinėje iniciatyvoje „Idėja Lietuvai“, bet ir savotiškame jos tęsinyje – „Idėja Kretingai“. Redakcija sulaukė trijų laiškų, kurių vieną, šmaikščiai išdėstydami aktualiausias problemas, pasirašė grupė autorių. Pateiktas idėjas, kurios, skaitytojų manymu, Kretingos rajoną padarytų patrauklesne vieta gyventi ir čia svečiuotis, pasiūlėme įvertinti ir pakomentuoti įvairių sričių ekspertams.


  • Aktualijos

KRETINGOJE.

ŽEMAIČIŲ G.Gruodžio 15 dieną apie 0.30 val. sustabdytas automobilis „Ford Focus“, vairuotas neblaivaus (2,06 prom.) 1985 m. gimusio vyro. Ligoninėje paimtas vairuotojo kraujo mėginys girtumui patikslinti.

LAUKŲ G. Gruodžio 13 d. gautas Kretingos rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus pranešimas, kad gruodžio 12 d. namuose, vyras (gim. 1980 m.), pasiguldęs ant kėdės sūnų (gim. 2005 m.), sudavė diržu 7–8 kartus. Vaikas paimtas iš šeimos ir laikinai apgyvendintas Kretingos socialinių paslaugų centre. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

KRETINGOS R.

KRETINGSODŽIO K. Gruodžio 15 d. 22 val. 30 min namuose blaivus vyras (gim. 1970 m.) sumušė nepilnametį (gim. 2000 m.) sūnų. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į medikus nesikreipė. Vyras uždarytas į areštinę.

PADVARIŲ K. Gruodžio 14 dieną 17.30–19 val., įsibrovus per virtuvės langą, iš buto pavogti treji auksiniai auskarai, 4 žiedai, 3 grandinėlės. Visas nuostolis – 2,2 tūkst. Eur. Signalizacija bute neįrengta, bet turtas apdraustas.

PALANGOJE.

Taikos g. Gruodžio 16 dieną prekybos centre 1990 m. gimęs neblaivus (1,93 prom.) vyras, mokėdamas už prekes pastebėjo, jog greta buvusį neblaivų tėvą (2,34 prom.) užgaulioja nepažįstamas taip pat neblaivus 1983 m. gimęs vyras, todėl trenkė pastarajam pilnu stikliniu buteliu per galvą. 1983 m. gimusiam vyrui diagnozuota kirstinė galvos žaizda.

„P. n.“ informacija


Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir ūkio subjektų grupė, sudaryta iš UAB „Hidrostatyba“, UAB „Šilutės automobilių keliai“ ir „Leonhard Weis RTE AS“, pasirašė rangos darbų sutartį dėl Kretingos gatvės Palangoje rekonstrukcijos. Dideli pokyčiai vyks šios gatvės ruože nuo įvažiavimo į miestą iki sankryžos su Klaipėdos plentu ir Klaipėdos plento ruože nuo Virbališkės tako iki sankryžos su Vasario 16-osios ir Vėžių gatvėmis.


Tradicinis, kas dvejus metus vykstantis, angliškų dainų festivalis „Būk laimingas/ Be happy“ šįmet išaugo rajoninio renginio marškinėlius – į jį atvyko kolektyvas ir iš Klaipėdos rajono. Itin gausiu dalyvių skaičiumi besidžiaugiantys festivalio organizatoriai įsitikinę – angliškų dainų atlikimas pradinukus ne tik lengvai išmoko naujų žodžių, bet ir suteikia patirties, kaip nugalėti scenos baimę.


Jaunuosius kūrėjus nešė žodžių burės

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas

Vydmantų gimnazijoje įvyko antroji Žemaitijos regiono mokyklų jaunųjų literatų šventė „Žodžių burėm – į savo pasaulį“.


Pastarosiomis dienomis nuo telefoninių sukčių nukentėjo dvi palangiškės.

Gruodžio 15 dieną apie 11.30 val. telefono skambučio sulaukė 1938 m. gimusi moteris – skambinęs asmuo nurodė, kad ji turinti galimai padirbtų pinigų ir pasakė, kad jų patikrinti atvyks tariamas „ekspertas“. Šis į palangiškės namus pristatė jau po pusvalandžio – moteris nepažįstamajam atidavė turėtus 6,5 tūkst. Eur. Supratusi, kad buvo apgauta moteris tą pačią dieną kreipėsi į policiją ir pas ją namuose apsilankiusį vyrą apibūdino taip: apie 25 m. amžiaus, juodaplaukis, dėvėjo sportinę striukę.

Skambučio iš telefoninių sukčių sulaukė ir dar viena palangiškė (gim. 1943 m.) – gruodžio 17 dieną apie 17 val. paskambinęs asmuo pristatė komunalininku ir pasakė, kad ji yra atsiskaičiusi už paslaugas netikromis kupiūromis. Netrukus į namus atėjo ir „policijos ekspertas“ – jis iš moters paėmė 920 Eur ir juos išsinešė. Įtariamasis buvo neaukštas, smulkaus kūno sudėjimo, trumpais tamsiais plaukais, vilkėjo sportiškai.

„P. n.“ informacija


  • Sportas
Kretingos sporto mokyklos boksininkai, rajono garbę gynę Marijampolėje: (iš kairės) Dominykas Barma, Deivydas Griguola, Nedas Šeškus, Edgardas Jašinskas, Domas Andriuškevičius, Vygantas Jucys ir treneris Aivaras Balsys.

Boksininkų medaliai

Marijampolėje įvyko Lietuvos moksleivių jaunučių bokso pirmenybės, kuriose varžėsi 116 vaikinai ir 26 mergaitės.

Kretingos sporto mokyklai šiose sporto varžybose skirtingose svorio kategorijose atstovavo 6 sportininkai, iškovoję 4 įvairių spalvų medalius.

Geriausiai pasirodė Vygantas Jucys, iškovojęs I v., II v. pelnė Edgardas Jašinskas, trečiąsias vietas užėmė Domas Andriuškevičius ir Dominykas Barma. Per žingsnį nuo medalių buvo Nedas Šeškus ir Deivydas Griguola.

Jaunuolius varžyboms parengė treneriai Aivaras Balsys ir Tomas Balsys.

„P. n.“ informacija


Nugalėtojo medalį Steponas Baltuonis pelnė 50 m nuplaukęs per 33,91 sek.

Savaitgalį Šiauliuose, plaukimo mokykloje „Delfinas“, įvykusiose atvirose Šiaulių miesto veteranų plaukimo varžybose Steponas Baltuonis, plaukdamas laisvu stiliumi, savo amžiaus grupėje tapo nugalėtoju. 50 metrų jis nuplaukė per 33,91 sek., antras finišavęs Šiaulių plaukimo klubo „Cunamis“ atstovas Sergiej Jakovenko šią distanciją įveikė per 42,06 sek.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas, bendrovės „Kretingos grūdai“ vykdomasis direktorius Steponas Baltuonis teigė, jog sportas ir ypač plaukimas yra geriausias būdas atsipalaiduoti po įtempto darbo, stiprinti tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą.

Dalyvaudamas bendrovės „Atostogų parkas“ kasmet organizuojamose plaukimo varžybose, kuriose plaukikai rungiasi dėl kuo didesnių bilietų į „Atostogų parko“ baseinus nuolaidų atstovaujamos Savivaldybės gyventojams, S. Baltuonis Kretingos miesto ir rajono gyventojams yra iškovojęs didžiausią – 50 proc. – nuolaidą. Šiemet kretingiškiai gali naudotis jo pelnyta 15 proc. nuolaida.

„P. n.“ informacija


Geriausi Kretingos sporto mokyklos, atskirų sporto šakų sportininkai, jų treneriai, rajono vadovai po apdovanojimų. Priekyje – sportininkus savo šokiu pasveikinusios Kretingos sporto mokyklos aerobikos šokėjos, treniruojamos Irinos Šlimienės.

Į šventinį vakarą rajono vadovai, rajono Savivaldybės Kūno kultūros ir sporto bei Švietimo skyriai sukvietė geriausius rajono sportininkus – suaugusiuosius, jaunimą, sportiškiausių mokyklų atstovus. Rajono meras Juozas Mažeika, Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, įteikdami geriausiems sportininkams simbolines dovanas, visiems linkėjo ir toliau siekti sportinių aukštumų.

Rajono Švietimo skyriaus inicijuotą sportiškiausios mokyklos konkursą šiais metais laimėjo: tarp I–IV kl. – Kurmaičių pradinė mokykla, vadovaujama direktorės Loretos Jurgutienės; tarp V–VIII kl. – Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinė mokykla, vadovaujama Vido Kelpšos; tarp IX–XII kl. – Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija, vadovaujama Astos Burbienės. Sportiškiausios mokyklos titulas mokymo įstaigų bendruomenėms suteikiamas, atsižvelgiant į sportinius pasiekimus bei sportinę veiklą.


Praėjusį savaitgalį įpusėjo Regionų krepšinio lygos A diviziono kovos. „Kretingos komanda, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, iškovojo dar dvi pergales ir su 11 pergalių bei 4 pralaimėjimais užima II turnyrinės lentelės poziciją.


Kretingos muziejaus tradicinių amatų centras įkurtas 2013 m. ir jau spėjo išpopuliarėti – šiandieną čia ankšta ir ne turizmo sezono metu.

Šią vasarą Kretingos muziejaus aikštelė tarp tradicinių amatų centro ir ratinės bus išgrįsta trinkelėmis, joje bus pastatyti 3 mediniai nameliai. Tai kainuos per 109 tūkst. eurų, o muziejininkams suteiks galimybę užsiėmimų amatų centre skaičių padidinti nuo 330 iki 370 kasmet.

Viename namelyje bus sandėliuojamos malkos duonai kepti, kurios dabar sukrautos po atviru dangumi. Kiti 2 nameliai bus pritaikyti amatams demonstruoti. Lankytojai čia galės susipažinti su drožybos, mezgimo, šaukščiaus, žvakininkystės amatais. Nameliuose bus uždaros erdvės, kur rodys filmus apie garsius šitų amatų meistrus. „Tai labai aktualu užsieniečiams sudominti, taip pat ir turistams iš visos Lietuvos“, – teigė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. (Šiemet į Klaipėdos jūrų uostą buvo atplaukę 12 kruizinių laivų.) Tautodailininkai čia pardavinės pačių pagamintus suvenyrus. Muziejininkai yra sumąstę renovuotoje 920 kv. m ploto aikštelėje įkurti ir ekologiškų paveldo produktų – medaus, duonos, vaistažolių ir kt. – turgelį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas