Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sveikata

Brandžiam žmogui stebuklo nereikia

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-12-02

Kasmet su viltimi žmonės laukia didžiųjų metų švenčių, kurios žada stebuklingą laiką: atrodo, kad tuomet, lyg burtų lazdele pamojus, išnyks visos bėdos ir rūpesčiai, o supantys žmonės taps geresni ir dėmesingesni vienas kitam. Juk retas sau tyliai nepasižadame, kad nuo Naujųjų metų pradėsime reguliariai sportuoti ar kantriai mokytis užsienio kalbos, į šalį nustūmę mintis, jog tokius planus galėtume įgyvendinti jau šiandien. Šventės praeina, o stebuklas neįvyksta. Kodėl? Apie tai – pokalbis su Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Palangos filialo psichologu psichoterapeutu Evaldu Simučiu.


Kai šventinį šurmulį pakeičia baltas chalatas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-12-02

„Mes gyvename skirtingu režimu negu kiti žmonės. Atėjo eilė – ir dirbi, nesvarbu, ar Kūčios, ar Naujieji metai. Ir dėl to jokios problemos nėra – mes tiesiog nežinome, kaip reikėtų gyventi kitaip“,- apie tai, kaip medikams didžiąsias metų šventes tenka sutikti ne artimųjų draugijoje, o budint ligoninėje, be jokio dramatizmo kalbėjo Vilius Matulionis, buvęs Kretingos ligoninės vadovas, o šiuo metu dirbantis Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vedėju ir vidaus ligų gydytoju.


Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) pradėjo taikyti naują vėžio gydymo metodą – citoredukcinę chirurgiją. Ji pirmoji Baltijos šalyse įsigijo tik šiam gydymo metodui skirtą geriausią šiuo metu pasaulio rinkoje esančią PERFORMER RT technologiją.


Ar skiepysitės nuo gripo?

  • Sveikata
  • 2011-11-04

Neringa Bišienė:

- Nesiskiepysiu. Jei bus lemta sirgti, tai ir susirgsiu. Neprisimenu, kada paskutinį kartą sirgau – matyt, turiu stiprų imunitetą. Tikiu, kad skiepytis yra naudinga. Skiepas neapsaugo šimtu procentų nuo ligos, bet bent jau padeda lengviau persirgti.

Ingrida Nostienė:

- Niekada nesu skiepijusis nuo gripo. Nors sirgti teko. Nuo ligos gyniausi arbatomis, gėriau vaistus. Profilaktiškai nieko nedarau, kad gripo išvengčiau, tačiau vaikų imunitetą stiprinu vitaminais.

Aleksandras Pukinskis:

- Ne. Ačiū Dievui, esu sveikas ir be skiepų. Yra tekę sirgti gripu, bet liga praėjo lengvai, be komplikacijų. Esu girdėjęs, kad skiepai nuo gripo nėra tokie jau veiksmingi, bet nuogirdomis netikiu, vadovaujuosi savo galva.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotojos Reginos Ščerbavičienės komentaras:

- Skiepytis būtinai reikia kasmet. Kiekvienais metais gripas keičia savo genetinę struktūrą, todėl kasmet skiepas būna vis kitoks. Mitas, kad skiepytis neva neapsimoka, nes į Lietuvą atkeliauja pasenę skiepai. Tai – netiesa. Mokslininkai stebi, atlieka tyrimus ir kiekvienais metais pagamina vakcinas, tinkančias tų metų gripui. Skiepas nebūtinai absoliučiai apsaugo nuo gripo, bet tikrai padeda ligą ištverti lengviau, gripas praeina be komplikacijų. Skiepyti galima ir mažus vaikus, ir senus žmones. Vyresni negu 65 metų pacientai yra skiepijami nemokamai, nes jie patenka į rizikos grupę. Nemokamai taip pat skiepijami lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, slaugos, globos namų gyventojai, medikai. Skiepas įprastai kainuoja nuo 28 iki 35 litų. Geriausias metas skiepytis nuo gripo yra spalio arba lapkričio mėnuo, nors dar tinka ir gruodis. Gripo epidemija įprastai prasideda vasario mėnesį.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Prieskoniai – ne tik skanu, bet ir sveika

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-11-04

Sveikos gyvensenos, ajurvedinės mitybos specialistas, sveikuolis Žilvinas Užkuraitis teigia, kad prieskoniai ne tik pagardina maistą, bet gali padėti išlaikyti gerą nuotaiką bei prailginti gyvenimą.


Teisingas fizinis aktyvumas – sveikatos garantas

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-11-04

Posakis, kad sportas – sveikata, visiems žinomas, tačiau ne visada teisingas. Fizinis aktyvumas žmogui yra reikalingas kasdien, bet judėjimas privalo būti saugus, pritaikytas kiekvienam individualiai ir teikiantis malonumą. Norint palaikyti gerą formą, nebūtina užsirašyti į prabangų sporto klubą – užtenka lipti laiptais, pasidarbuoti sode ar išlipti ankstesnėje autobusų stotelėje.


Kai 24-erių Gražina (vardas pakeistas) pradeda pasakoti savo istoriją, jos rankos nevalingai sugniaužia arbatos puodelį – jaunai moteriai vis dar skauda, prisimenant baisiausias savo gyvenimo savaites. Tačiau Gražina patikina: papasakosianti viską, kad ir kaip ją smaugtų ašaros. Didžiausias moters troškimas yra savo pavyzdžiu įrodyti, kad įmanoma ištrūkti iš ten, kur, atrodo, visos durys užrakintos, - prostitucijos.


Panikuoti dėl meningokokinės infekcijos nereiktų

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-10-11

Išgąsdinti fakto, kad meningokokinė infekcija nusinešė vieno vilniečio gyvybę, o netrukus ji buvo diagnozuota ir vienam palangiškiui, žmonės sunerimo dėl savo saugumo. Tačiau medikai ramina, kad panikuoti neverta – meningokokinė infekcija nėra epidemija.


Justinas Lubys:

- Veikia. Drėgnas oras labai blogai sveikatai – iš karto pradeda skaudėti sąnarius. Jie įspėja ir apie artėjančią orų permainą. Pasikeitę metų laikai veikia nuotaiką. Ateina ruduo, tamsu, žiūrėk, ir atsikeli be nuotaikos. Bet vaistų nuo to nėra – reikia laukti, kol praeis.

Virginijus Jonauskas:

- Manęs oro permainos neveikia. Tačiau jei žmogus turi problemų su sveikata, metų laikai ir besikeičiantys orai įspėja: kai kuriems skauda galvą, kitiems – sąnarius. Metų laikai neveikia ir mano nuotaikos. Nėra blogo oro, tik blogas požiūris į gyvenimą.

Janina Galdikienė

- Mano savijautą veikia ruduo. Nepatinka man drėgmė – pradeda skaudėti sąnarius. Nemėgstu tamsaus laiko – būna, kad ir nuotaika, atrodo, ne tokia giedra. Geriausiai jaučiuosi pavasarį. Rudenį, žiemą stengiuosi daugiau skaityti, žiūriu televizorių, einu pasivaikščioti.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja daktarė Audronė Galvonaitė:

Tai, kad besikeičiantis oras veikia žmogaus savijautą, nėra joks įsikalbėjimas. Jei pacientas gydytojui skundžiasi, kad besikeičiant metų laikams jį kamuoja negalavimai, reikėtų labai atkreipti dėmesį į tokius nusiskundimus. Oras yra labai geras diagnostikas – jis parodo silpnąsias žmogaus vietas. Jei besikeičiant orams gelia sąnarius, nereikėtų numoti į tai ranka – vadinasi, kažkas negerai. Jei galvoje jaučiamas spaudimas, tai gali signalizuoti apie sutrikusią kraujotaką. Ruduo taip pat yra ir depresijos laikas. Ilgėja naktis, žmogui trūksta šviesos. Rudeninė depresija – tarsi rudeninė musė: žmogus jaučiasi nejudrus, apatiškas, pasyvus. Pavasarį depresija būna aktyvi – tarsi bundanti gamta. Tokiu metu ypač reikia saugoti žmones, kurie neturi darbo, kažko yra netekę. Kadangi gamtoje vyksta veiksmas, žmogus taip pat nori veiklos – tik ta veikla kartais būna virvės ieškojimas. Oras ir metų laikai net daro įtaką kriminalams: vasarą vagys apiplėšinėja gatvėje, o žiemą dažniau – butuose.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Kalbos sutrikimus šalina ir aktyvus judėjimas

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-10-07

Kuo vaikas miklesnis, tuo jo kalba sklandesnė. Marijono Daujoto vidurinės mokyklos logopedė Birutė Simaitienė sako, kad tėvai augančiam vaikui turi būti labai atidūs – ne tik klausytis, kaip atžala taria garsus, bet ir atkreipti dėmesį, kaip juda jo pirštai, ar mažylis moka šokinėti ir ar ne per dažnai naudoja žavius, tačiau ateityje problemų sukelsiančius išgalvotus žodžius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas