Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sveikata

Kad fantazijų pasaulio nesupjaustytų melo šukės

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2012-04-06

Nė vienas žmogus neužaugo be pasakų – ir kitų pasektų, ir paties sukurtų. Tačiau dažnas, išgirdęs jau savo vaikus pasakojant išgalvotas istorijas, suglumsta: ar leidę savo atžalai gyventi fantazijų pasaulyje, neužauginsime Mikės melagėlio?


Sveikos gyvensenos įgūdžiai – nuo mažens

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2012-04-06

Laimingas vaikas – tai visų pirma sveikas vaikas. Tuo įsitikinę Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos pedagogai, kurie suorganizavo respublikinę konferenciją „Sveika gyvensena mokykloje: teorija ir praktika“ – joje dalyvavo ir savo patirtimi pasidalijo kolegos iš visos šalies.


Sula – pavasarinis energijos šaltinis

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2012-04-06

Pavasaris ne vieną sugundo paskanauti klevų ar beržų sulos. Nuo senų laikų žinoma, kad suloje yra vitaminų bei mineralinių medžiagų. Pagal beržo sulos tekėjimą žmonės spėdavo, kokia bus vasara: jei teka daug sulos – bus lietinga, jei mažai – sausa.


Žuvis gali būti ne tik skani, bet ir pavojinga

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2012-03-02

Žuvis – vienas vertingesnių maisto produktų. Žuvies baltymus lengvai įsisavina žmogaus organizmas. Niekas neabejoja ir naudingu žuvų taukų poveikiu. Tačiau, kaip teigia Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Zigmantas Lekavičius, maistui tinka tik sveika ir tinkamai paruošta žuvis.


Julius Jasinskas:

- Žiūrint, koks žalingas įprotis. Daug metų rūkiau. Tačiau išėjęs į pensiją perskaičiau knygą apie tai, kaip mesti rūkyti. Šio žalingo įpročio nebeturiu jau dvejus metus su trupučiu. Vis dėlto turiu prisipažinti – užtraukti dūmą vis dar norisi, bet geriau to nedaryti, nes visos pastangos bus perniek.

Bernardas Česnauskas:

- Lengva – daugybę kartų be jokio vargo esu metęs rūkyti. Paskutinį kartą tai padaręs priaugau daug svorio. Tačiau vėl pradėjęs rūkyti atsikračiau 30 kilogramų. Žinoma, tai nėra sektinas pavyzdys. Rūkyti metu labai paprastai – kasdien mažinu surūkomų cigarečių skaičių.

Elena Asauskienė:

- Žalingų įpročių yra įvairių. Turbūt dažniausi ir geriausiai žinomi – rūkymas, alkoholizmas, tinginystė. Tinginystės galima atsikratyti tik vienu būdu – reikia pradėti dirbti. O kaip nustoti rūkyti ar girtuokliauti, negalėčiau patarti – niekada pati to nedariau.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro I skyriaus ir ambulatorijos vedėjo Sergejaus Michalcovo komentaras:

- Žalingų įpročių, priklausomybių gali būti labai daug. Turbūt dažniausiai pasitaikantys ir žinomiausi – rūkymas, alkoholis, azartiniai lošimai, priklausomybė nuo kompiuterio. Daugėja žmonių, turinčių priklausomybę nuo azartinių lošimų, kompiuterio. Atsirandančios naujovės sukuria ir naujus žalingus įpročius. Kad atsirado priklausomybė nuo kažko, galima suprasti tada, jei naujas įprotis trukdo žmogui gyventi, atlikti socialines visuomenės funkcijas. Pavyzdžiui, įtarimą, kad žmogus yra priklausomas nuo kompiuterio, gali sukelti tai, kad asmuo iki nakties naršo internete, žaidžia žaidimus, sutrinka jo dienotvarkė, sveikata. Žmogaus, turinčio priklausomybę nuo azartinių žaidimų, nesulaiko net tai, kad kaupiasi skolos, pralošti visi pinigai. Norint mažinti žalingus įpročius, turėtų būti priimta bendra visuomenės, mokyklų, tėvų politika, kad būtų užkirstas kelias vaikų, paauglių žalingiems įpročiams. Jei žmogus suvokia turįs žalingą įprotį, jis turi pakankamai galimybių susidoroti su savo bėda pats. Tačiau būna ir taip, kad pacientas visiškai nenori atsikratyti savo žalingo įpročio ar priklausomybės. Tada reikalinga specialistų pagalba - nereikia bijoti pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, psichologu, psichiatru.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Lytinis gyvenimas – be kontracepcijos

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2012-03-02

„Vartotojiškoje visuomenėje vaisingumas yra vertinamas kaip liga, nuo kurios reikia gerti vaistus“,- šmaikščiai kontraceptinių priemonių populiarumą, siekiant išvengti nėštumo, apibūdino šeimos gydytoja Regina Grykšienė. Kretingos katalikų parapijoje per sužadėtinių kursus vesdama paskaitas apie natūralų šeimos planavimą, gydytoja laužo mitus apie šio metodo nepatikimumą ir jaunus žmones kviečia vienas kito artumu mėgautis be kontracepcijos.


Seną tabletę – į konteinerį ar į vaistinę?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-03-02

Dažnuose namuose susikaupia pasenusių ir nebenaudojamų vaistų. Iškyla klausimas: kur juos padėti – nuleisti į klozetą, išmesti į konteinerį, sudeginti ar užkasti darže? Vienintelis būdas saugiai atsikratyti nebenaudojamų ir pasenusių vaistų – nunešti juos atgal į vaistinę, o gyvsidabrio termometrus atiduoti ugniagesiams.


Eglė Miškinytė:

- Puikiai – visos bacilos iššąla, taigi sumažėja tikimybė susirgti. Svarbiausia - šiltai apsiauti kojas, dėvėti kepurę, šaliką ir nesušalti rankų. Blogo oro nėra, yra bloga apranga. Toks šaltas oras man daug geriau, o štai kai pavasarį atšyla, susergu daug dažniau.

Algirdas Martinkevičius:

- Turbūt neveikia niekaip. Esu pensininkas, todėl mažai kur išeinu, tokiu šaltu oru daugiau sėdžiu namuose. Todėl ir sumažėja tikimybė susirgti dėl šalčio. Be to, kai šalta, apima tingulys ir nosies į lauką kišti nesinori.

Janina Gaidjurgienė:

- Šaltis mano sveikatos neveikia – nei jo bijau, nei sergu. Žiemą kasdien su karštu vandeniu geriu imbiero ir medaus mišinį. Tai ir yra pagrindinis mano ginklas prieš šaltį ir ligas. Ir dar reikia valgyti daug svogūnų – jokia žiema nebus baisi.

Sveikuolio Alfonso Grikšo komentaras:

- Šaltis žmogui nėra toks kenksmingas, kaip yra įprasta manyti. Šaltas oras yra sveika, nes iššąla visos bacilos. Svarbiausia - tinkamai apsirengti. Pats kasdien bėgioju ir tvenkinyje maudžiausi iki 12 laipsnių šalčio. Maudyčiausi ir dabar, bet užšalo eketė. Grūdinimasis padeda išvengti ligų ir sėkmingai praleisti žiemą neperšalus. Dabar grūdintis nėra tinkamas laikas. Tačiau tiems, kurie nori būti sveiki, nesirgti peršalimo ligomis, pratintis prie šalčio patarčiau pradėti vasarą. Pabėgioti ir tada išsimaudyti vandens telkinyje. Tą patį procesą reikia tęsti rudenį, o po to – jau ir žiemą. Nebūtina tik pradėjus grūdintis pulti į šaltą vandenį – užtenka ir šalto dušo. Grūdinantis kūnas tvirtėja, didėja organizmo atsparumas ligoms

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Kad neužkluptų skerstuvių liga

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-02-03

Kad kaimiškos skerstuvės ar medžioklės laimikis nesukeltų rūpesčių ir nepaguldytų į ligos patalą, tereikia vieno – nevalgyti nepatikrintos, tai yra dėl trichineliozės neištirtos mėsos.


Mirtingumas nuo vėžio nebedidėja

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-02-03

„Sergamumas vėžiu Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, auga, tačiau mirtingumas nebedidėja. Taip yra todėl, kad ši klastinga liga vis anksčiau diagnozuojama, tam įtakos turi ir prevencinės priemonės bei tobulėjantys gydymo metodai“, - Kretingos pranciškonų vienuolyne surengtoje paskaitoje apie vėžio profilaktiką bei gydymo naujoves akcentavo Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas onkologas Alvydas Česas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas