Pajūrio naujienos
Help
2018 Balandis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 5 %
Naktį1°C debesuotumas 8 %
Apklausa

Ar dalyvaujate aplinkos švarinimo talkose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikata

„Gidentus“ odontologijos klinikos gydytoja odontologė, besispecializuojanti endodontijos srityje, Dovilė Drungilaitė išsamiai atsako į visus pacientams iškylančius klausimus apie dantų šaknų kanalų gydymą.

– Kas tai yra kanalų gydymas ir kada jis yra reikalingas?

– Endodontinis, arba šaknies kanalų, gydymas yra būtinas, kai dantų kariesas pasiekia pulpos kamerą, tai yra danties nervą. Vietinėje nejautroje šaknų kanalai yra kruopščiai išvalomi mechaniškai, apdorojami cheminėmis medžiagomis, suformuojami ir plombuojami. Jei šaknies kanalai infekuoti, pirmojo vizito metu kanale paliekama gydomoji pasta.

– Kokia danties prognozė po endodontinio gydymo?

– Po gydymo būtinas danties vainiko hermetiškas atstatymas. Endodontiškai gydytas dantis dėl savo pažeidimo ir likusių silpnų sienelių turi būti sutvirtinamas stiklo pluošto kaiščiais ir atstatomas plombuojant ar protezuojant.


Agota VILUCKIENĖ:

– Daug metų nesergu, nes, tik prasidėjus šaltajam sezonui, pradedu gerti arbatas su citrina, imbieru. O higienos priemonė paprasta, nors, mano manymu, labai efektinga – grįžus iš miesto ar iš kitos viešos vietos tuoj pat švariai su muilu nusiplauti rankas. Kai jau ligos daugiau įsisiautėja, stengiuosi nebūti žmonių susibūrimo vietose.

Tomas JOKŠAS:

– Su vaistinėse parduodama medicinine kauke, kuri taip pat galėtų pagelbėti, nevaikštau, bet, kai aplink skraido daug bacilų, gerokai dažniau plaunuosi rankas. Be to, žinau, kad, norint neapkrėsti kitų, čiaudint burną ir nosį užsidengti reikia alkūne, o ne delnu, kaip buvome įpratę. Mat bacilos nuo delno lengvai paliekamos ant durų rankenų, kurias liečia ir kiti žmonės.

Laura MIKALAUSKIENĖ:

– Geriausia profilaktika – stiprintis citrinomis, imbieru, medumi, valgyti kuo daugiau daržovių. Aš ir ne gripo periodu dažnai vėdinu namus, plaunuosi rankas, ypač grįžusi iš miesto ar iš parduotuvės, kurioje liečiau prekių krepšelį, pinigus. Tuos įpročius skiepiju ir savo vaikams – vienam jų 12-a, o kitam 2-ji.

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Viktorijos PETRUTYTĖS komentaras:

– Norint išvengti gripo, reikia dažnai vėdinti ir drėgnai valyti gyvenamąsias patalpas. Jose turėtų būti ne per šalta ir ne per karšta. Lietuvos higienos normoje dėl gyvenamųjų patalpų mikroklimato nustatyta, kad gyvenamųjų ir lankytojams skirtų visuomeninių patalpų oro temperatūra šaltuoju metų laiku turi būti ne mažesnė kaip 18 laipsnių šilumos. Viena svarbiausių gripo profilaktikos priemonių – rankų higiena. Darbovietėse ir ugdymo įstaigose tam taip pat privalu sudaryti sąlygas: turi būti muilo ir popierinių rankšluosčių. Nenusiplovus rankų venkime liesti savo veidą, ypač lūpas, akis, nosį. Taip pat nepamirškime, kad vienkartines nosinaites naudojame tik vieną kartą, o panaudojus iškart išmetame. Darbovietėse ir ugdymo įstaigose svarbu dažniau valyti ne tik patalpas, bet ir durų rankenas, laiptų turėklus, vandens čiaupus. Dažnai net nesusimąstome, kiek kartų per dieną juos liečiame, maigome telefoną, kompiuterio klaviatūrą, judiname pelę. Šių daiktų paviršiai taip pat gali būti užkrato šaltinis.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Kad antibiotikai būtų vartojami tikslingai

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Sveikata
  • 2018-02-02

Remiantis tyrimais, beveik 8 proc. pacientų Lietuvoje antibiotikus vartoja savo nuožiūra ir dažniausiai jų savo vaistinėlėse ieško tada, kai „kiti vaistai nepadeda“. Su tokiu gyventoju požiūriu vis dar susiduriantis Kretingos šeimos medicinos centro gydytojas Algimantas Žeiba perspėja: vartoti antibiotikus nepaskyrus gydytojui arba nutraukti šių vaistų vartojimą, vos pasijutus geriau, yra didžiausia klaida.


Rūpintis savo kūnu yra ne puikybė, o būtinybė

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Sveikata
  • 2018-02-02
Savo pirmąją knygą pristačiusi trenerė ir mitybos specialistė Rūta Beišytė-Aminova perteikė idėją, kad rūpintis savo kūnu yra tiesiog būtina, jei norima kuo ilgiau išlikti energingu, sveiku, o tuo pačiu ir naudingu savo artimiesiems, tapti pavyzdžiu atžaloms.

Pristatydama Kretingoje savo pirmąją knygą „Ideali figūra: tobulo kūno linijų paslaptis“, trenerė ir mitybos specialistė Rūta Beišytė-Aminova juokavo, kad iš savo klientų prašymo „spirti į vieną vietą, kad pradėtų sportuoti“ sulaukia taip dažnai, jog kyla mintis, ar tokios paslaugos nereiktų įtraukti į savo kainoraštį. R. Beišytė-Aminova įsitikinusi: pokyčiai ateis tik tada, kai žmogus supras, kad rūpintis savo kūnu yra būtinybė, o sportas taps tokiu įpročiu, kaip išsivalyti dantis.

„Ar jums reikia, kad kiekvieną rytą sutuoktinis spirtų į „tą vietą“, jog eitumėte į darbą? Tai kodėl to prašoma, kai kalba eina apie sportą? Jei kaskart tada, kai reikia sportuoti, bus spardoma sėdynė, ji liks mėlyna, – juokavo R. Beišytė-Aminova. – Atrodytų, kad rūpintis savo kūnu yra puikybė, bet iš tiesų tai yra būtinybė, jei norime kuo ilgiau išlikti sveiki, energingi, atitolinti senatvę.“

Lietuvos kūno kultūros akademijoje sporto bakalaurą įgijusi, o šiuo metu ir dietetiką studijuojanti R. Beišytė-Aminova savo knygoje perteikia idėją, kad ideali figūra yra tokia, kokiame kūne pats žmogus asmeniškai geriausiai jaučiasi, visiškai nesvarbu, kokios yra apimtys ar svoris. Tačiau jei jaučiamas energijos trūkumas, vangumas, kyla sveikatos problemų, R. Beišytė-Aminova ragina nieko nebelaukti ir kažką savo gyvenime keisti.


Sergamumas gripu didėja

  • Sveikata
  • 2018-02-02

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, ketvirtąją šių metų savaitę – sausio 22–28 d. bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 146 atvejai 10-iai tūkst. gyventojų. Palyginti su 3-osios metų savaitės duomenimis, sergamumas padidėjo visose Lietuvos administracinėse teritorijose.


Kretingos rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, tiek Savivaldybės, tiek privačios, turėtų gauti per 215,5 tūkst. eurų ES paramą pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumui didinti.


Liudas PETRAUSKAS:

– Atsargai pasidėjęs turiu vaistų tik nuo kraujo spaudimo, nes žinau, kad jų man reikia. Nesuprantu žmonių, kurie prisiperka tablečių ir laukia – gal kada nors suskaus? Į cheminius medikamentus apskritai žvelgiu atsargiai. Susirgus ir gydytojui paskyrus vaistus, stebiu, ar jie mano organizmui tinka. Jei ne, – ir tų pačių negeriu.

Diana MONTVILIENĖ:

– Truputį vaistų atsargų, pavyzdžiui, nuo peršalimo arba nuo virškinimo sutrikimų, visada turiu, tačiau tos atsargos ne specialiai kaupiamos, o susidaro iš likučių. Niekada medikamentų neperku su mintimi pasidėti ir laukti ligos. Pas gydytoją recepto, o su juo – į vaistinę einu tik tada, kai sunegaluoju.

Birutė STULGAITIENĖ:

– Vaistų namuose turiu tiek, kad galėčiau didelę vaistinę pripildyti. Nesunaudotų iki galiojimo termino pabaigos telieka gal viena kita tabletė. Visus medikamentus man paskiria šeimos gydytojas. Receptą gaunu iškart trims mėnesiams, ir taip sumoku beveik 100 eurų, tai nė norėdama nebegalėčiau dar kokių nors savo nuožiūra iš vaistinės parsinešti, jei ir be recepto parduotų.

Kretingos šeimos medicinos centro bendrosios praktikos gydytojos Silvijos ZAMULSKIENĖS komentaras:

– Kaupti medikamentus neverta jau vien dėl to, kad kiekvienas jų turi galiojimo terminą, kuriam pasibaigus, likučius reikia nunešti į vaistinę ir grąžinti. Be abejo, kiekvienas žmogus turi žinoti savo sveikatos problemas. Jei kam dažnai skauda galvą, savo namų vaistinėlėje galėtų turėti vaistų nuo skausmo, jei sutrikęs virškinimas – fermentų, spazmus nuimančių vaistų, jei kamuoja alergija – nuo alergijos. Sugriežtinus vaistų pardavimo tvarką, nereceptinių vaistų beveik ir neliko, tad daugelis pirmiausia kreipiasi į mus, šeimos gydytojus, ir išsirašo tokių medikamentų ir tokius kiekius, kokių pacientui iš tikrųjų reikia. Nebėra galimybės nereikalingų vaistų prisipirkti per daug.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Psichologas Evaldas Karmaza mano, kad bet kurio amžiaus žmogui yra vertinga savęs paklausti: ar aš vis dar augu? Juk, E. Karmazos pastebėjimu, žmogaus fizinius pokyčius dėsningai nulemia bėgantys metai, tačiau tai ne visada tinka kalbant apie psichologinę žmogaus brandą, kuri gali vystytis, tarsi prašokdama tam tikrus etapus.


Kretingos švietimo centro Suaugusiųjų ir jaunimo skyriaus delegacija, atstovavusi Lietuvai tarptautinio projekto partnerių susitikime, dalinosi gerąja patirtimi sveikos gyvensenos klausimais.

Kretingos rajono švietimo centras, sėkmingai įgyvendindamas tarptautinio Erasmus+ strateginių partnerysčių projekto „Sveika visuomenė – ateities garantas“ („Healthy we – future guarantee“) veiklas, jaunuolius moko sveikos gyvensenos: tobulina jų mitybos įpročius, skatina fizinį aktyvumą.

Pagal projektą yra užmegzti partnerystės ryšiai tarp mokyklų, su kuriomis dalinamasi gerąja patirtimi: Lietuvoje pirmasis projekto partnerių susitikimas, kuriame dalyvavo mokytojai iš Rumunijos, Italijos, Ispanijos, įvyko 2016 m. gruodį, kiti du susitikimai, kurių veiklose aktyviai dalyvavo ir mokiniai, vyko Ispanijoje ir Rumunijoje. O baigiantis 2017-iesiems, Kretingos rajono švietimo centro Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyriaus jaunimo klasių mokiniai Artūras Šeškus, Deivydas Jurgutis ir Leonid Norvayshas, taip pat projekto koordinatorė Aurelija Jedenkienė ir mokytoja Rasa Gadeikytė viešėjo Italijoje, Sicilijos mieste Kaltanisetoje. Pagrindinis vizito tikslas – įgyti žinių apie sveiką maistą bei formuoti sveikos mitybos įgūdžius, patobulinti užsienio kalbos žinias ir bendravimo bei bendradarbiavimo įgūdžius.

Pirmąją vizito dieną projekte dalyvaujančios šalys Lietuva, Rumunija, Ispanija, Italija bei joms atstovaujančios komandos apsilankė Kaltanisetos profesinėje mokykloje IPSIA „Galileo Galilei“. Visos šalys pristatė savo namų darbus – tradicinius judriuosius žaidimus, kuriuos vėliau susitikimo dalyviai kartu išbandė sporto salėje. Judrieji žaidimai suteikė puikią progą pažinti kitų šalių tradicijas, kultūrą, savo sportines veiklas mokiniai tęsė žaisdami stalo tenisą, tinklinį.

Kalnuose įsikūrusiame „Invidatia“ ūkyje vyko edukacinė paskaita „Nuo gyvūno iki sūrio“. Sūrio gamybos fabrike mokiniai bei juos lydėjusieji mokytojai degustavo ekologiškus, šviežius sūrius, susipažino su jų gamybos technologijomis, turėjo galimybę pamatyti natūralų ciklą nuo pieno iki sūrio.


Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė įsitikinusi, kad už medicinines žinias ne mažiau svarbus yra gydytojo ir paciento ryšys, pasitikėjimas vienas kitu.

„Šeimos gydytojo darbe žmogiškosios savybės lemia labai daug. Laikomės principo nė į vieną žmogaus išsakytą problemą nenumoti ranka“, – sakė Kretingos šeimos medicinos centro direktorė Augenija Juknevičienė, galinti pasidžiaugti, kad per 17 įstaigos gyvavimo metų pavyko pelnyti pacientų pasitikėjimą.

Augantis pacientų skaičius padiktavo ir permainas: jau daugiau kaip metus Kretingos šeimos medicinos centro filialas veikia naujoje vietoje – Vytauto gatvėje, kur ir lankytojams, ir gydytojams suteikiamos kur kas geresnės sąlygos.

Pasak A. Juknevičienės, sprendimas Kretingos šeimos medicinos centro filialą perkelti iš Birutės g. į Vytauto gatvę pasiteisino: čia kur kas patogesnis privažiavimas ir didelė automobilių stovėjimo aikštelė, kas ypač aktualu judėjimo problemų turintiems pacientams, o patalpose, kurios yra pirmajame pastato aukšte, atsirado galimybė įrengti erdvų laukiamąjį ir šiuolaikiškus kabinetus gydytojams bei slaugytojoms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas