Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Atėmė teisę dirbti medikėmis

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2007-01-12
Byla, kurioje buvo nagrinėjamos Antano ir Dijanos Rumšų kūdikio mirties aplinkybės, pritraukė visos šalies žiniasklaidos dėmesį.

Vakar teismas pripažino, kad gydytoja Stasė Madzajienė ir akušerė Nijolė Satkauskienė yra kaltos dėl naujagimio mirties. Iš jų atimta teisė dirbti medikėmis. Gydytoja dvejus metus negalės dirbti darbo, susijusio su žmonių gydymu, akušerė – pusantrų metų. Mirusio naujagimio tėvams Dijanai ir Antanui Rumšoms Kretingos ligoninė privalės sumokėti 120 tūkst. Lt neturtinei ir 2 tūkst. Lt turtinei žalai atlyginti. Rumšos buvo pareiškę 10 mln. Lt ieškinį.

Mano, kad bausmė – neadekvati nusikaltimui

Kretingos rajono teismo nuosprendžiu buvo nepatenkintos abi pusės. Medikės tikino esančios nekaltos, o nukentėjusieji, - kad bausmės - per švelnios, o priteista pinigų suma - per maža.

Nuteistos medikės savo kaltės nepripažino. N.Satkauskienė tvirtino tik vykdžiusi gydytojos nurodymus, o gydytoja S.Madzajienė tikino „veikus jėgas, kurios nepriklausė nuo jos valios“.

Nukentėjusiųjų Rumšų nuomone, bausmė - neadekvati nusikaltimui. Jų šeima patyrė baisias kančias, o teisiamos medikės jų net neatsiprašė. Nukentėjusieji mano, kad teisiami turėjo būti ir tuometinis ligoninės vyriausiasis gydytojas Vilius Matulionis bei gimdymo skyriaus vedėja Dalia Opulskienė. Rumšos netiki, kad vadovai nežinojo, jog S.Madzajienė nemoka atlikti cezario pjūvio.

„Jeigu ligoninės vadovas būtų ėmęsis priemonių anksčiau, mūsų kūdikis būtų buvęs gyvas“, - sakė A.Rumša.

Gydytoja kaltino likimą

Teismas pripažino, kas S.Madzajienė ir N.Satkauskienė dėl neatsargumo netinkamai atliko savo pareigas, tuo padarydamos didelės žalos nukentėjusiesiems.

2005 m. sausio pabaigoje D.Rumšienė Kretingos ligoninėje pagimdė sūnų, kuris mirė dėl hipoksijos gimdoje, t.y. deguonies trūkumo. Įvairios komisijos, tyrusios naujagimio mirties aplinkybes, nustatė, kad kūdikis neišgyveno dėl pavėluotai atliktos cezario pjūvio operacijos.

S.Madzajienė Kretingoje trylika metų dirbo akušere ginekologe, nemokėdama atlikti šios operacijos, nors normatyviniuose aktuose nurodyta, kad gydytojos akušerės licenciją turinti medikė privalo mokėti atlikti šią operaciją.

S.Madzajienė kaltės nepripažino, nes visuomet galėjusi per dešimt minučių pasikviesti kolegą, gebantį operuoti, t.y. skyriaus vedėją Dalią Opulskienę, kuri ir operavo D.Rumšienę.

Nei akušerė Nijolė Satkauskienė (kairėje), nei gydytoja Stasė Madzajienė savo kaltės nepripažino ir nukentėjusiųjų neatsiprašė.

S.Madzajienė tikino tą naktį buvus per didelį darbo krūvį vienai gydytojai, per daug sudėtingų gimdymų ir sunkių atvejų. Bet negalėjo paaiškinti, kodėl nesikvietė į pagalbą kolegų, nors tikino, kad skyrusi daugiau laiko D.Rumšienei, galbūt būtų praradusi kitos gimdyvės kūdikį. Kaltę gydytoja suvertė likimui.

Teismas tai įvardino žemiškiau – kaip nusikalstamą pasitikėjimą.

Ne operavo, o skatino gimdymą

Komisijos, tyrusios medikių veiksmus, pateikė išvadą, kad gydytoja S.Madzajienė nesielgė pagal kompetenciją. Ji laiku neįtarė ir nediagnozavo vaisiaus problemų, nesiėmė priemonių jas spręsti. Užuot koregavusi gydymo planą, pasirūpinusi operacija, S.Madzajienė gimdymą skatino vaistais, taip pablogindama vaisiaus būklę.

Liudytojų parodymais, cezario operacijos metu išimtas vaisius nekvėpavo, raumenys buvo be tonusų. Vaikų ligų gydytoja, liudijusi teisme, tokią naujagimio būklę pavadino prilygstančia klinikinei mirčiai. Vėliau ekspertai nustatė, kad tai buvo sunkaus laipsnio asfiksija, t.y. sunkus kvėpavimo, kraujotakos ir nervų sistemos sutrikimas, kuris atsiranda dėl deguonies trūkumo arba visiško jo nebuvimo.

Norėjo padėti kaip draugės dukrai

“Esu dėkinga Dijanai“, - po nuosprendžio paskelbimo su karčia ironija kalbėjo N.Satkauskienė.

Slauganti sunkiai sergančią motiną ir pati besiskundžianti silpna sveikata medikė teismo nuosprendžiu lieka be darbo.

Vyresnioji akušerė N.Satkauskienė ir gimdyvės motina buvo draugės, o pati gimdyvė, medikės žodžiais, buvusi kaip dukra. Nors tą dieną N.Satkauskienei buvo išeiginė, ją prižiūrėti žmoną atvežė pats A.Rumša.

N.Satkauskienė nuteista už tai, kad neįvertino vaisiaus būklės ir nesilaikė nurodymų nuolat rašyti kardiotopogramos. A.Rumša medikei priekaištavo už neįvykdytus pažadus, nes žmona Kretingos ligoninę pasirinko N.Satkauskienės, pažadėjusios geras sąlygas, kvietimu. Medikė žadėjusi ne tik nuskausminamųjų, bet ir linksminančių dujų.

Nuosprendį ketina apskųsti

Teismas nepatenkino Rumšų prašymo iš ligoninės priteisti 10 mln. Lt neturtinei žalai atlyginti. Nuosprendyje akcentuota, kad Kretingos ligoninė yra viešoji įstaiga, nesiekianti pelno ir teikianti sveikatos paslaugas žmonėms. Padarytas nusikaltimas yra nesunkus, nors jo pasekmės – sunkios. Rekordinio dydžio ieškinį teismas pavadino nepagrįstu.

D.Rumšienei ligoninė turi sumokėti 100 tūkst. Lt, jos sutuoktiniui – 20 tūkst. Lt neturtinei žalai atlyginti ir dar po tūkstantį litų turtinei žalai atlyginti. Nors Rumšos reikalavo neturtinės žalos atlyginimo ir savo vaikams iš pirmųjų santuokų, šis prašymas buvo atmestas.

Pasak A.Rumšos, ieškinį jie pateiks ir Sveikatos apsaugos ministerijai. Nukentėjusysis įsitikinęs, kad gydytojai, kurią komisija pripažino neturint tinkamos patirties, nesitobulinus, nemokėjus atlikti cezario pjūvio operacijos, licencija verstis akušerės ginekologės praktika negalėjo būti išduota. Tačiau nukentėję sutuoktiniai dar neįvardina būsimo ieškinio dydžio.

Kretingos rajono apylinkės teismo nuosprendį Rumšos ketina apskųsti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas