Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Medinė Kartenos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia skaičiuoja 131 metus. Joje esantys istoriniai vėlyvojo baroko-klasicizmo stiliaus vargonai - vieni archaiškiausių rajone. Kartenos parapijos klebonas Rolandas Karpavičius sakė, jog vargonai bažnyčiai reikalingi ne tik kaip puošmena, bet ir daug kilnesniam tikslui - kad jų skleidžiama muzika padėtų tikintiesiems pakilti iki Viešpaties.

Atgaivinti Kartenos bažnyčiai labai svarbią relikviją – vargonus – yra bendra Kartenos klebono Rolando Karpavičiaus (kairėje) ir rajono paminklotvarkininko Algirdo Mulvinsko mintis.

Dabartinė aliejiniais dažais liaudies meistrų tapyta bažnyčia yra gana subtili, kaip ir visos žemaičių bažnyčios. Klebono R.Karpavičiaus žodžiais, medinės bažnyčios - unikalus paveldas, išskirtinai būdingas tik Lietuvai. Liaudies meistrų profesionaliai atlikta bažnyčių vidaus apdaila ir puošyba stebina ir besisvečiuojančius užsieniečius. Dar vienas dalykas, be kurio neįsivaizduojama bažnyčia - vargonai. Pasak kunigo R.Karpavičiaus, vargonai - apskritai dar pakankamai jaunas instrumentas, sukurtas būtent sakralinei muzikai. “Jei bažnyčia turi vargonus, vadinasi - turi visą orkestrą”,- tikino R.Karpavičius.

Anot klebono, Kartenos bažnyčioje stovinčių vargonų leidžiami garsai jau seniai nebeprimena sakralinės muzikos. “Jų jau neįmanoma klausytis liturgijos metu - tai labiau panašu į siaubo filmą. Instrumentas visiškai išderintas”,- kalbėjo klebonas R.Karpavičius.

Pagal darbo stilistiką ir įrašus su datomis bei analogus, autentiškoji Kartenos vargonų dalis datuojama XVIII a.pab. - XIX a.pr. Manoma, kad dabartiniai vargonai perkelti iš senosios, 1873 m. sudegusios Kartenos bažnyčios.

Kretingos rajono savivaldybės paminklotvarkininko Algirdo Mulvinsko žodžiais, iš pradžių buvo manoma, kad šie vargonai - kiek jaunesni, tačiau juos “pasendino” ant vieno vargonų prospekto vamzdžio aptikta graviūra su 1774 m. data.

Atgaivinti šią bažnyčiai labai svarbią relikviją - bendra Kartenos klebono ir paminklotvarkininko A.Mulvinsko mintis. “Visada labai svarbu kalbėtis tiek šeimoje, tiek ir gyvenime. Tuomet gimsta visų problemų sprendimai, atsiranda bendrų pažįstamų”,- atviravo klebonas.

Paraiška, kurioje prašoma apsvarstyti Kartenos vargonų restauravimo galimybę, jau atgulė ant Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos specialistų darbo stalo ir bus svarstoma lapkričio mėnesį. Paminklotvarkininkas A.Mulvinskas “Pajūrio naujienoms” teigė, jog vien Kretingos rajone registruota per 700 kultūros paveldo objektų. “Valstybės parama, kurios tikimės,- tiesiog būtina”,- sakė A.Mulvinskas.

Medinės bažnyčios, kokia ir yra Kartenos bažnyčia, - unikalus paveldas, išskirtinai būdingas tik Lietuvai.

Kultūros paveldo centro specialisto, vargonų restauratoriaus-technologo, vargonų istoriko dr. Girėno Povilionio skaičiavimais, preliminari vargonų restauracijai reikalinga suma - 115 tūkst. Lt.

Vos 11 mėnesių Kartenos bažnyčioje klebono pareigas einantis R.Karpavičius prisipažino, jog parapija informuota apie visus bažnyčios reikalus, tačiau nepajėgi surinkti nė pusės restauracijai reikalingos sumos. “Ir be vargonų rūpesčių netrūksta. Klebonija, bažnyčios stogas, elektros instaliacija - visa tai laukia remonto. O parapiją sudaro vos 2,5 tūkst. gyventojų. Todėl raginu visus geros valios žmones aukoti vargonų restauracijai ir kitiems būtiniems darbams”,- sakė klebonas. Visus, prisidėjusius prie minimų darbų, planuojama pagerbti ir įamžinti kaip aukotojus.

Pasak klebono, Kartenos vargonai - mechaniniai, juos renovuoti ir remontuoti daug paprasčiau negu kitokius. “Nors restauracija gali tęstis kelerius metus, tačiau sutvarkius bent vieną šių vargonų dalį iš trijų, būtų galima groti. Visiems vargonams reikia nuolatinės priežiūros, o kadangi mūsų bažnyčios nešildomos - instrumentai greitai išsiderina”,- sakė A.Karpavičius.

Studijas Romoje baigusio klebono žodžiais, tikri, senoviniai vargonai - tai sąšauka su Dievu. Būtent vargonų skleidžiami garsai suteikia iškilmingumo, pakylėja, skleidžia pulsuojančią energiją, kurios neįmanoma perteikti jokiais įrašais, todėl autentiką būtina išsaugoti.

Kartenos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios vargonai pagal amžių nusileidžia tik Kretingos bažnyčioje esantiems Gintališkių bažnyčios vargonams, restauruotiems pranciškonų lėšomis ir datuojamiems 1754 m. Kartenos vargonai - bendraamžiai su Kretingos Evangelikų bažnyčios vargonais.

Iš viso Kretingos rajone išlikę septyneri tikri, senoviniai vargonai, kuriuos prikėlus antram gyvenimui, būtų galima dalyvauti tarptautiniuose sakralinės muzikos festivaliuose.

Viktorija VAŠKYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas