Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bendruomenės projektai – kaimo žmonėms šviesti ir mokyti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-09-15

Įspūdingą išvyką-susitikimą su Babrungo seniūnijos (Plungės r.) šeimų bendruomenės “Tėviškė” pirmininke Janina Danieliene mūsų rajono ūkininkėms, kaimų bendruomenių atstovams padovanojo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos rajono biuras. Įsisavindamas rajono Savivaldybės lėšas, skirtas rajono žemdirbių poreikiams, LŽŪKT Kretingos biuras sumanė surengti tokią išvyką, kuri duotų apčiuopiamos naudos, t.y. - supažindinti mūsų rajono kaimo bendruomenių atstovus su kito rajono kaimo bendruomenių veikla, pasisemti patirties ir idėjų, kaip bendrai veiklai suburti kuo daugiau kaimo žmonių.

Išvykos dalyviai nusifotografavo su sodybos, kuriai jau 120 metų, šeimininke Janina Danieliene.

Babrungo seniūnijos šeimų bendruomenės “Tėviškė” vadovė J.Danielienė papasakojo apie šios bendruomenės vykdomus projektus. Visi jie skirti seniūnijos kaimų žmonėms šviesti ir mokyti. “Kad pradėtume savo projektinę veiklą, atlikome didelį darbą – surengėme kaimo žmonių apklausą, kad žinotume, ko iš tiesų reikia kaimo žmonėms, ką galima padaryti, kad kaimo žmonės nors kažkuo susidomėtų”, - sakė J. Danielienė, pripažindama, kad kaimo žmonės dar dažnai yra apatiški, sunkiai išjudinami bendrai veiklai.

Per pastaruosius dvejus metus, tuo pačiu numatant veiklos kryptis ir kitiems metams, “Tėviškei” pavyko sukurti ir įgyvendinti tokius projektus: “Gyvulininkystės vystymas, retų bei vaistingųjų augalų auginimas ir apsauga Babrunge”, “Požiūris į gamtą pagal šv. Pranciškų Asyžietį”, “Mobilioji bendruomenės ambulatorija”, “Sveikata ir vanduo Lietuvos kaime”, “Tarptautinė telyčia”. Pastarasis projektas jo vadovei šiuo metu kelia didelį rūpestį: dar nežinia, kam reikės perduoti pagal projektą nupirktas 20 ožkų, nes kaimo žmonės kratosi auginti šiuos, beje, ypač naudingus gyvulius. Projekto “Tarptautinė telyčia” esmė tokia: gavusieji nemokamai gyvulius (arklius, telyčias, ožkas, avis) ir bites, sulaukę prieauglio ir jį užauginę iki poravimosi, o bites – išspietę, juos padovanos kitoms bendruomenės šeimoms. Išvykos dalyvės juokavo: “Duokit ožkų mūsų rajono kaimų žmonėms, juk užaugintume”.

J. Danielienė gyvena Jodėnų kaime, 120 metų senumo sodyboje. Čia pagal vieną tarptautinių projektų yra įrengta bendruomenės arbatinė, kurioje kaimo žmonės skanauja arbatų iš Jodėnų laukuose surinktų vaistinių augalų. Kad galėtų išplaukti į tarptautinius vandenis ir sulaukti tarptautinių organizacijų finansavimo, Babrungo seniūnijos bendruomenė turėjo įrodyti, kad Jodėnų kaimas ir jo apylinkės yra unikalūs, bei pasižadėti, jog bus įrengta vaistinių augalų kolekcija, kad bendruomenė pasiryžusi mokyti ir kitus – rengti stovyklas, pažintinius seminarus ir pan.

Jodėnų kaime ir jo apylinkėse buvo surasti 78 augalai, du iš jų įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą, aštuoni pripažinti kaip nykstantys. Bendruomenės nariams pasisekė – Jodėnų apylinkėse buvo surastas kalninės arnikos krūmelis, kuris, anot J. Danielienės, ir “išgelbėjo” projektą, t.y. įrodė, kad Jodėnų kaimas negali išnykti iš Europos žemėlapio.

Janina Danielienė ypač išsamiai papasakojo ne tik apie projektinę bendruomenės “Tėviškė” veiklą, bet ir apie vaistinių augalų kolekciją. Nuotraukoje J. Danielienė pasakoja apie debesylą, kurio šaknų arbata liaudis gydosi kosulį.
J.Danielienė tik labai kukliai prisipažino, kad rengiant projektus, siekiant juos įgyvendinti teko praeiti daugybę komisijų, daugybę biurokratinių kliūčių. Ši moteris džiaugėsi tuo, kad jai pavyko išjudinti kaimo žmones, kad žmonės patikėjo projektų teikiama nauda, kad įsijungė į bendrą veiklą ir šiandien jau galvoja: o gal išties verta atitrūkti nuo karvės uodegos ir gauti naudos ten, kur iki šiol apie tai nė nepamąstė, pavyzdžiui, auginti, rinkti vaistinguosius augalus.

Vykdant projektą “Gyvulininkystės vystymas, retų bei vaistingųjų augalų auginimas ir apsauga Babrunge”, Jodėnų kaime buvo įkurdinta vaistinių ir retų augalų kolekcija. Ji kainavo 2 tūkst. litų, ir yra sukurta, gelbstint Lietuvos universitetams ir jų botanikos sodų darbuotojams, mokslininkams. Ši kolekcija sukurta, siekiant dvejopo tikslo: pirma – rodyti ją šviečiant ir mokant žmones, antra, - rinkti augalų sėklas, sodinukus ir visu tuo dalintis su kitais. Mūsų rajono ūkininkės taipogi iš J. Danielienės sodybos išvyko, pasirinkusios sėklų, sodinukų būtent iš šios kolekcijos.

Remiantis mokslininkų, žolininkų, farmacininkų rekomendacijomis, senoviniais rašytiniais šaltiniais, Jodėnų kaime jau ruošiama 17 arbatų bei mišinių. Per porą mėnesių tikimasi užbaigti modernios, europinius reikalavimus atitinkančios vaistažolių džiovyklos statybą. Džiovyklos įkurtuves turėtų vainikuoti respublikinė mokslinė konferencija fitoterapijos klausimais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas