Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Patyrusieji smurtą - nelinkę apie tai kalbėti

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Teisėtvarka
  • 2006-07-04

Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras pristatė projektą “Grįžk į gyvenimą be smurto”. Projektą finansuoja Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Projekto pristatyme dalyvavo Socialinių paslaugų centro direktorė Beruta Dirvonskienė, Vaikų teisių apsaugos tarnybos vadovė Violeta Lukoševičienė, broliai pranciškonai, policijos atstovai - komisaras Jonas Petrikas, jo pavaduotojas Arturas Lingaitis ir kt.

Pasak A.Lingaičio, sunku suskaičiuoti, kiek šeimų rajone smurtaujama. Smurtas šeimoje – privatus dalykas ir neprašomas į šeimą nesibrausi.

Šį pusmetį atlikti keturi smurto prieš nepilnamečius tyrimai, dėl triukšmo namuose užregistruoti 44 pareiškimai. Į teismą su skundais kreipėsi 11 žmonių. Tačiau norint pateikti skundą teismui imamas nuo 1,5 iki 2 tūkst. Lt mokestis.

Pasak komisaro, apie 70 proc. žmonių į policiją kreipiasi norėdami šeimoje tik vienas kitą pagąsdinti ir pareiškimo rašyti nenori. Dalis moterų vengia kreiptis į policiją bijodamos keršto. Dažnai dar laikomasi minties, kad jei vyras muša žmoną, vadinasi , myli. Ne visos žino, kad Socialinių paslaugų centre veikia Pagalbos šeimai tarnyba, kur laikinai - vieną mėnesį - moterys gali prisiglausti. Pasak B.Dirvonskienės, kartais to mėnesio pakanka, kad moteris su vyru susitaikytu. O jei prireikia, moterims padedama susitvarkyti reikiamus dokumentus, susirasti būstą.

Moteris, ypač kaime, yra materialiai priklausoma nuo vyro, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl moteris taikstosi su smurtautoju. Kai kurios moterys bijo viešumos. Anot Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro socialinės darbuotojos M.Juškienės, dažnai kaimo moterys mano, kad yra tik fizinis smurtas. Jos neįsivaizduoja, kad gali būti psichologinė, ekonominė ar seksualinė prievarta.

Pasak Marijos Juškienės, projektas “Grįžk į gyvenimą be smurto” skirtas teikti informaciją ir pagalbą ne tik moterims, bet ir vyrams. Tai, kad vyrams reikalinga teisinė konsultacija ir mokymai, apklausos metu teigė pačios moterys.

Dalyvauti projekte - dailės terapijos programoje - kviečiama 12 savanorių vyrų, linkusių smurtauti. Bus sudarytos dvi žmonių grupės, kur individualiai ir slaptai su jais dirbs psichologas, socialinis darbuotojas. Todėl vyrai, linkę smurtauti, neturėtų bijoti, kad kas sužinos, ir aktyviai reikštų norą joje dalyvauti.

- Respublikiniame projekte numatyta, kad turi kurtis vyrų savipagalbos centrai. Jau anksčiau norėjome tokį centrą įkurti Kretingoje, tačiau nepavyko. Šis projektas padės realiai įsikurti vyrų savipagalbos centrui,- sakė M.Juškienė.

Projektas numato ir darbą su kaimo bendruomenėmis. Į šią veiklą įsijungė dešimt kaimo bendruomenių. Joms bus teikiamos konsultacijos bei bus bandoma išsiaiškinti, kokia smurtinė padėtis rajone. Projekte numatyta ir konferencija “Šeimyninio smurto padariniai visuomenei ir šeimai”.

Lapkričio mėnesį bus surengta Baltojo kaspino akcija, kurios metu vyrai ir vaikai, prisegdami gatvėse ir mokyklose žmonėms baltus kaspinėlius, pasmerks smurtą.

M.Juškienė paragino policijos darbuotojus pranešti apie smurtavimo atvejus, nuoširdžiai bendradarbiauti kovojant su smurtu.

Praėjusiais metais Jungtinių tautų atstovai, apsilankę Lietuvoje, akcentavo, kad Lietuva – viena iš šalių, kur moterys ir vaikai patiria daugiausia smurto.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas