Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paskui norintį dirbti vaiką – „vežimas“ draudimų

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-06-20
Viktorija (dešinėje) ir Gintarė neplanuoja, kiek uždirbs ir ką pirks, pardavusios pačių suvertus papuošalus, nes vienuolikmetėms įdomiausia – būti turguje.

Vienuolikmetės kretingiškės Viktorija ir Gintarė turguje prekiauja savo pačių padarytais papuošalais. Mergaitės perka karoliukus ir veria apyrankes bei vėrinius. To vienuolikmetes išmokė vienos iš jų mama.

Gintarė turi du mažesnius broliukus, tad vasarą reikėtų juos prižiūrėti. Mergaitė mieliau keliasi anksti ir eina į turgų, negu būna savo brolių aukle. Mergaitės sakė nežinančios, ką darys su uždirbtais pinigais, nes kol kas joms maloniausia - prekiauti.

Vaikui dirbant, verslininkais tampa tėvai

Viktorija ir Gintarė ką tik baigė pradžios mokyklas. Mergaitės eina į turgų dėl to, kad joms tai yra malonu. Tačiau yra daug vaikų – jaunuoliško amžiaus, - kurie per vasaros atostogas nori užsidirbti pinigų, bet neranda darbo. Tačiau ne vienas jaunuolių dirba nelegaliai, nes darbdaviai nenori vargti formindami jaunuolius – nepilnamečių darbas griežtai reglamentuojamas.

Jeigu vaikas dirbs pagal verslo liudijimą, tai tėvai nenoromis taps verslininkais, kuriems privaloma deklaruoti pajamas.

„Vaikai nuo 14 metų gali dalyvauti individualioje veikloje pagal verslo liudijimą kartu su savo tėvais, - aiškino šią situaciją Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė spaudai Karolina Kažukauskaitė. - Liudijimą savo vardu turi išsiimti vienas iš tėvų ar globėjų. Tam, kad vaikas galėtų dalyvauti veikloje, jis turi būti nurodytas vienam iš tėvų išduotame verslo liudijime. Tai nėra sudėtinga, tereikia rašant prašymą dėl verslo liudijimo išdavimo įrašyti vaiko duomenis. Jei vienas iš tėvelių jau turi verslo liudijimą, vaiką įrašyti galima bet kuriuo verslo liudijimo galiojimo metu arba kartu su prašymu pratęsti verslo liudijimą“.

Tačiau verslo liudijimai įsigyjami su visomis iš to kylančiomis mokestinėmis prievolėmis. Jei užsiimant šia veikla buvo gauta pelno, asmuo, išsiėmęs verslo liudijimą, metų gale privalo Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti pajamų deklaraciją. Vadinasi, jei vaikas vasarą dirbo įrašytas į vieno iš tėvų verslo liudijimą, tai pajamų deklaraciją turės pateikti tas iš tėvų, kuris išsiėmė verslo liudijimą.

Darbdavys susiduria su draudimais ir reikalavimais Jeigu nepilnametis dirba pas darbdavį, šis turi laikytis tvarkos, kurią nustatė Vyriausybė.

Darbdavys gali įdarbinti jauną asmenį, prieš tai įvertinęs, ar darbas, į kurį numatoma jį skirti, nepriskiriamas asmenims iki 18 metų draudžiamam darbui, ar darbo aplinkoje nėra sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių, kuriems esant į tokį darbą negalima skirti jauno asmens.

Įstatymai draudžia skirti jaunus asmenis dirbti naktį, viršvalandžius. Jauni asmenys negali būti skiriami dirbti darbo, kur didesnė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė.

Darbdavys, sudarydamas darbo sutartį su vaiku nuo 14 iki 16 metų, dirbti leidžiamus lengvus darbus, turi pateikti mokyklai, kurioje vaikas mokosi, taip pat vienam iš tėvų ar kitam vaiko atstovui pagal įstatymą ir vaiko sveikatą prižiūrinčiam gydytojui numatomų darbo sutarties sąlygų aprašymą, gauti mokyklos, vieno iš tėvų pagal įstatymą raštišką sutikimą ir vaiko sveikatą prižiūrinčio gydytojo leidimą su išvada apie vaiko sveikatą ir tinkamumą dirbti konkrečius darbus, numatytus darbo sutarties sąlygų aprašyme.

Paaugliams galima dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per parą ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę. Vaikams – iki 7 valandų per dieną ir 35 valandų per savaitę.

Įdarbinimo tvarka - keistina

Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus teisininko Juozo Noreikos nuomone, ne visa, kas nurodyta reglamentuojančiuose dokumentuose, iš tiesų yra reikalinga. Teisininkas mano, kad darbinant vaiką, užtektų tėvų sutikimo, galima būtų atsisakyti mokyklos ir gydytojų pažymų, nes jų rinkimas apsunkina ir tėvus, ir vaikus. Teisininkas mano, kad reikėtų peržiūrėti ir 14 – 16 metų vaikų darbų sąrašą.

„Augesni jaunuoliai galėtų dirbti barmenais. Jei jis nešios alkoholį, dėl to alkoholiku netaps, - sakė J.Noreika. – O pavojingų darbų sąrašą galima būtų ir papildyti“.

Bendrovė „Damba“, kuriai vadovauja rajono Tarybos narys Antanas Barasa, vasaromis pagalbiniais darbininkais priima po 10 – 12 moksleivių. Ne vienas jų dirba nebe pirmus metus. A.Barasa pritaria teisininko teigimui, kad tiek daug dokumentų nereikėtų, nes nepilnamečiai dirba prižiūrimi suaugusių žmonių, už juos atsako darbdaviai.

Kretingos darbo birža 52-iem darbdaviams išsiuntė paklausimus dėl galimybės įdarbinti nepilnamečius, tačiau atsiliepė tik du. Jų atsakymai buvo neigiami – dėl laisvų darbo vietų jie jau yra susitarę.

„Įdarbinti vasarą nepilnamečius yra vienas iš būdų užpildyti tuščias darbo vietas, - sakė Darbo biržos direktorės pavaduotoja Virginija Domeikienė. – Baigę mokyklą galbūt jie sugrįžtų dirbti į bendrovę“.

Pavaduotojos žodžiais, nepilnamečiai galėtų dirbti pagalbinius darbus statybose, prekių išnešiotojais prekybos centruose, darbus, kuriems dirbti trūksta žmonių.

Praėjusią savaitę Darbo biržoje darbo ieškojo 10 nepilnamečių, bet kol kas jiems nebuvo ko pasiūlyti. Vykdant viešųjų darbų programą, Darbo birža ketina 40 moksleivių iš socialiai remtinų šeimų įdarbinti mokyklose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas