Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietuvoje smurtas prieš moterį pasiekė apogėjų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2006-06-13

Lietuva, tapusi ES nare, nebegali užsimerkti prieš vieną skaudžiausių visuomenės problemų – smurtą šeimoje. Statistika rodo, kad 82 proc. moterų šeimose yra patyrusios fizinį, emocinį ar psichologinį smurtą. 35 proc. iš jų kenčia vien nuo fizinio smurto. LR Seime yra inicijuojamas įstatymas, kuriuo vadovaudamasi policija pagal smurtautojų kaimynų signalus ar pranešimus žiniasklaidoje galėtų pradėti tirti įvykius šeimoje.

Kretingiškė prašo Seimo pagalbos

Du dešimtmečius kenčianti nuo smurtaujančio ir girtuokliaujančio vyro, kretingiškė V.Č. parašė laišką Seimo nariui Virginijui Domarkui.

Moteris rašo, jog ne kartą dėl vyro smurto ji kreipėsi į policiją. Iš ten sulaukdavo vienintelio atsakymo, jog nėra įstatymo, kuriuo remiantis galima būtų sutramdyti šeimoje siautėjantį girtą sutuoktinį.

„Ne tik savo, bet ir daugelio kitų, panašaus likimo moterų, vardu kreipiuosi į Jus ir į visą Seimą prašydama pagalbos. Sukurkite įstatymą, kuriuo remiantis policija galėtų juos – smurtautojus ir girtuoklius – sutramdyti, gydyti nuo alkoholizmo ar panaudoti veiksmingas poveikio priemones. Tokiu įstatymu jūs palengvintumėte ne tik mano ir kitų panašaus likimo moterų, bet ir tūkstančių vaikų, kenčiančių dėl tėvo girtavimo ir smurto, gyvenimą. Dabar mes turime tik vieną išeitį – susigriebus vaikus, bėgti iš namų ir ieškoti prieglobsčio. Sukurti įvairius nakvynės namus, kur nuo smurtautojų galima tik laikinai pasislėpti – ne išeitis. Tokie namai tik padidina smurtautojų viršenybę prieš kenčiančiuosius“, - rašoma laiške.

Policija nesikiša į privatų gyvenimą

Pasak Kretingos policijos komisariato viršininko pavaduotojo Artūro Lingaičio, policijos pareiga – palaikyti ir užtikrinti viešąją tvarką, o ne spręsti šeimos problemas. „Į žmonių privatų gyvenimą policija nesikiša. Jeigu sutuoktinis elgiasi agresyviai, moteris, išsikvietusi policiją, turi rašyti prašymą. Jei moteris yra sumušta, sutuoktinio elgesys traktuojamas kaip nusikaltimas ir tuomet pradedamas ikiteisminis tyrimas.

„Asmeninių santykių be nusikaltimo požymių policija negali tvarkyti. Neretas atvejis, kai vyras iškeikia, grasina žmonai ar net apmuša ją, o atvykus policijai žmona nenori rašyti prašymo“, - sakė A.Lingaitis.

A.Lingaičio nuomone, moteris pati turi būti atsakinga už savo gyvenimą. Jei šeimoje ji patiria vienokį ar kitokį smurtą, išeitis iš tos padėties yra skyrybos. O vaikų interesus nuo smurto šeimoje gina Vaikų teisių apsaugos tarnyba.

Seimo narys V.Domarkas kretingiškės laiške įžvelgia labai rimtą problemą. „Seime buvo diskutuota apie moters padėtį šeimoje. Yra užregistruotas įstatymo projektas, kad policija dėl smurto šeimoje pradėtų ikiteisminį tyrimą, nebūtinai gavusi skriaudžiamos moters pranešimą. Užteks, jei apie smurtą ir agresiją policijai praneš kaimynai, draugai ar giminės. Be to, policija turės atitinkamai reaguoti ir į žiniasklaidoje atspindėtus konkrečius smurto atvejus. Manau, kad iki kitų metų pradžios šis įstatymas turėtų būti apsvarstytas ir priimtas“, - tvirtino V.Domarkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas