Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atšilus orams pabunda erkės

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2006-04-07

Oro temperatūrai pakilus iki 8 laipsnių šilumos, erkės suaktyvėja. Kartu atsiranda ir galimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu ar susirgti Laimo liga.

Erkės – vieni seniausių parazitų, jų aptinkama apie 70 rūšių.

Erkių aukomis galima tapti vaikštant miške, sodyboje ar net miesto parke. Erkės aukos tyko atviroje vietoje, žolėje ar ant neaukštų krūmokšnių, nors subrendusių erkių kartais galima aptikti ir pusantro metro aukštyje.

Pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos filialo gydytojos epidemiologės Jeronimos Šiaulienės, Lietuvoje yra du periodai, kai į gydymo įstaigas kreipiasi žmonės dėl erkių sukeliamų ligų: tai pavasaris, kai sušyla orai, ir rudens pradžioje - rugsėjo mėnesį, vėl keičiantis orams. Šiltėjant klimatui, erkės ilgesnį laiką lieka aktyvios, todėl ir sergamumas erkių sukeliamomis ligomis nemažėja.

- Žmogus erkių platinamomis ligomis užsikrečia įsisiurbus infekuotai erkei, kuri, siurbdama aukos kraują, į žaizdelę išskiria seiles bei kitus organizmo skysčius, o su jais - ir ligos sukėlėjus,- sakė J.Šiaulienė, pridurdama, kad erkės įsisiurbimas neskausmingas, todėl žmogus ar gyvūnas jo beveik nepajunta.

Erkinio encefalito virusas į žmogaus organizmą patenka ne tik įkandus erkei, bet ir vartojant nepasterizuotą, infekuotą ožkų ar karvių pieną. Erkinis encefalitas paplitęs visoje Europoje ir yra viena iš sunkiausių, sunkiai gydomų infekcinių ligų. Virusas tarpsta erkių seilių liaukose, o įsisiurbusios jos užkrečia ir žmogų. Šios ligos požymiai labai apgaulingi ir panašūs į gripą: skauda galvą, krečia šaltis, pakyla temperatūra, pykina. Pirmieji ligos požymiai atsiranda praėjus kelioms dienoms ar savaitėms nuo erkės įsisiurbimo. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį, ūmai susirgus “vasaros gripu”.

Praėjusiais metais šia liga persirgo vienas rajono gyventojas.

Pasak J.Šiaulienės, efektyviausia priemonė nuo erkinio encefalito – skiepai. Pasiskiepijus du kartus, darant vieno mėnesio pertrauką, ligos išvengiama vienerius metus, net ir užsikrėtus. O jei po metų pasiskiepijama dar kartą, tai atsparumas erkiniam encefalitui įgyjamas dar trejiems metams.

Dar viena erkių sukeliama liga - Laimo liga. Šios ligos sukėlėjas erkės įkandimo metu patenka į odą, o po to - į kraują ir išplinta po visą organizmą. Būdingiausias simptomas - klajojanti eritema, tai yra paraudusi odos dėmė, kuri gali keisti formą ir dydį ir nepranykti net kelis mėnesius. Vakcina nuo Laimo ligos dar neišrasta. Praėjusiais metais šia liga persirgo 9 rajono gyventojai. Du iš jų nepastebėjo, jog erkė įsisiurbusi, o kiti nesikreipė į medikus dėl erkės pašalinimo.

- Noriu priminti, kad įsisiurbus erkei, reikia kuo skubiau kreiptis į medicinos įstaigą, kad ją pašalintų. Jei tai neįmanoma, erkę reikia ištraukti turimomis priemonėmis, tik negalima niekuo jos tepti. Žaizdelę reikia dezinfekuoti, ir esant galimybei pasikonsultuoti su gydytoju,- sakė pašnekovė.

Ji patarė, kad norint neužsikrėsti erkių platinamomis ligomis, būtina skiepytis nuo erkinio encefalito, vartoti tik pasterizuotą karvių ir ožkų pieną, vykstant į gamtą tinkamai apsirengti (galvą apsirišti skarele, rūbai – ilgomis rankovėmis, kelnių klešnės prispaustos prie kūno kojinėmis ar aulinukais ir kt.). Einant į gamtą - vartoti specialias priemones, purškiamas ant rūbų ir odos, o grįžus iš miško - apsižiūrėti kūną.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas