Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Kretingiškiai Tautišką giesmę giedojo ir koncerto klausėsi šalia tvenkinio prie Vaidilos skulptūros.

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, po visą pasaulį išsibarstę lietuviai vieningai giedojo tautinę giesmę. Į šį chorą tradiciškai įsiliejo ir Kretingos rajono miestuose, miesteliuose ir kaimuose devintą valandą vakaro Lietuvos himną giedojusių žmonių balsai.

Rinkosi į pilietinę akciją

Į pilietinę akciją „Tautiška giesmė“ aplink pasaulį“ prie savo kultūros skyrių gyventojai tradiciškai rinkosi Grūšlaukėje, Lazdininkuose, Šukėje, Vydmantuose. Senojoje Įpiltyje himnas buvo giedamas kaimo poilsiavietėje, Baubliuose – prie paminklinio akmens 1940–1990 m. okupacijų aukoms atminti. Valstybės dienai skirtos pilietinės akcijos vyko Kalniškiuose ir Kūlupėnuose, prie tautodailininko Antano Lubio sukurtos medžio skulptūros „Verpstė“, Raguviškiuose vyko minėjimas „Lietuva mano, jaučiu Tave...“, Rūdaičiuose – akcija „Ir dainą, ir posmą Tėvynei skiriu“.

Kretingiškiai į renginį „Tu Mindaugo karūnoj sušvitai“ švęsti Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos rinkosi prie Kretingos rajono kultūros centro. Šįkart vėliavos plazdėjo ant tvenkinio kranto prie Vaidilos skulptūros. Prieš nuskambant „Tautiškai giesmei“ sveikinimo žodžius tarė ir garbingą Lietuvos praeitį, karalių Mindaugą bei valstybės per tūkstantį metų nueitą kelią minėjo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius ir vicemeras Dangiras Samalius. Lietuvos himną kretingiškiams giedoti padėjo solistė Giedrė Rimšaitė, koncertavusi kartu su diksilendu „Green Bridge Band“.

Tradiciškai prie Prezidento Aleksandro Stulginskio paminklo himnas buvo giedamas Jokūbave. Čia skambėjo ir Kretingos rajono kultūros centro Jokūbavo skyriaus moterų vokalinio ansamblio „Baltos ievos“ atliekamos dainos, kurioms pritarė į akciją atėję miestelio gyventojai, ir Lietuvai skirti Antano Miškinio, Bernardo Brazdžionio bei kitų poetų posmai, sudėti į literatūrinę-muzikinę kompoziciją „Tos žemės vardas – Lietuva“.

Tradicijos su naujais akcentais

Tradiciją išlaikė ir darbėniškiai, „Tautiškos giesmės“ giedoti susirinkę prie Lietuvos Nepriklausomybės 10-mečiui skirto paminklo. Su švente susirinkusiuosius sveikino seniūnas Alvydas Poškys, priminęs Prezidento Gitano Nausėdos Darbėnuose pasakytus žodžius, kad žemaičiai buvo ir yra tikri Lietuvos valstybės patriotai, gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė, nepamiršti istorinių šaknų raginęs kraštotyrininkas Stanislovas Burba ir klebonas Viktoras Dirvonskis. Šiemet gražiu šventės akcentu tapo rikiuotėn sustojęs ir ne tik himną, bet ir dainą „Augo kieme klevelis“ su darbėniškiais užtraukęs jaunųjų žvalgų būrys – prie Kašučių ežero vyko vasaros stovykla, į kurią suvažiavo vaikai ir paaugliai iš Klaipėdos apskrities.

Daug metų ant piliakalnio rinkęsi ir ten Lietuvos himną giedoję karteniškiai ir aplinkinių kaimų gyventojai šįkart, atsižvelgę į rekomendacijas dėl Covid-19 grėsmės, nusprendė rinktis aikštėje prie kultūros skyriaus. Tačiau buvo ir pageidavusių „Tautišką giesmę“ giedoti ant piliakalnio, tad jų balsai irgi įsiliejo į meno vadovo Rimanto Varkojaus užvestą ir karteniškių vieningai pagautą giesmę. Vien himnu nebuvo apsiribota: susirinkusieji kartu su kultūros skyriaus kolektyvais dainas traukė gerą pusvalandį. Ir džiaugėsi, kad prie jų prisijungė motociklais atgriaudėjęs jaunimo būrelis.

Iškilmingon eisenon sustoję akcijos dalyviai Kurmaičiuose žygiavo iki tilto per Akmeną.

Ne tik kurmaitiškiai, bet ir Tūbausių, Genčų bei Dimitravo gyventojai į pilietinę akciją rinkosi prie Kurmaičių centre esančio kryžiaus. Nuoširdžiai paploję sveikinimo žodžius tarusiems meno vadovui Donatui Žilinskui ir Kurmaičių bendruomenės pirmininkei Ingridai Rinkevičienei ir sugiedoję Lietuvos himną, visi patraukė Akmenos upės link. Čia, atsiliepdami į šiais metais organizatorių, raginusių užtikrinti saugumą, bet išsaugoti unikalų bendrystės jausmą, kuris kelioms šventinėms minutėms suvienija tautiečius įvairiausiuose pasaulio kraštuose, kvietimą tiesti vienybės tiltus, akcijos dalyviai tilto turėklus papuošė geltonomis, raudonomis ir žaliomis juostelėmis ir kaspinais, kurios plazdėdamos susijungė į Lietuvos trispalvę.

Giesmė sklido nuo piliakalnio

Bene gausiausias akcijos dalyvių būrys Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos vakarą nuo septintos valandos šventė ir laukė, kada bus galima įsijungti į viso pasaulio lietuvių chorą, ant Imbarės piliakalnio. Čia, Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus iniciatyva, kurią palaiko bendruomenė „Imbariečių draugija“, pakviesti kolegos iš Laivių ir Juodupėnų skyrių jau trečią kartą Valstybės dienos proga surengė dainų ir poezijos vakarą. Tiesa, kaip pripažino Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė, šiemet poezijos buvo mažiau, nes vakaras buvęs vėjuotas, tačiau liaudiškos kapelos iš Laivių, vokalinio ansamblio iš Žvainių, dueto iš Juodupėnų ir svečių iš Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos trio „Granto vyrai“ atliekamų dainų ir muzikos, perpintų šokiais ir žaidimais, tikrai netrūko.

Netrūko ir norinčių su švente pasveikinti tuos, kurie susirinko į šią išties išskirtinę vietovę: kalbėjo Seimo nariai Levutė Staniuvienė ir Antanas Vinkus, Kretingos rajono tarybos narė Dalia Martišauskienė, Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, „Imbariečių draugijos“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė. Gražiu šventės akcentu tapo neseniai įsikūrusios Barzdžių bendruomenės sveikinimas kaimynams ir iš toliau atvykusiems svečiams – nešini vėliavomis tiesiai per pievas atžygiavę iki piliakalnio barzdiškiai, prieš giedodami „Tautišką giesmę“, sugiedojo Barzdžių himną.

Dviejų valandų trukmės renginys baigėsi tradicine žuviene Žvainiuose.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas