Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kai maloniausiu dalyku tampa valgyti

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-04-07

Keturiasdešimtmetė dviejų vaikų motina sako esanti priversta pripažinti, kad serga bulimija.

„Gėda net pagalvoti, kad sergu jauniklių liga“, - sako moteris.

Skrandis pilnas, o valgyti vis norisi

Pirmą kartą moteris ryžosi atsikratyti suvalgytu maistu būdama 22-23 metų. Suvokusi, kad storėja greičiau negu spėja pirkti naujus drabužius, moteris prisimena sugalvojusi, kad reikia išvemti tai, kas suvalgyta. Tokiu būdu maistas netaps riebalų kaupimosi priežastimi. Tai puikiai pavyko – draugai nustebo pamatę, kad ji beturinti liemenį. Kūnas pagrakštėjo per trumpą laiką. Tačiau moteris atsimena, kad sukelti vėmimą nebuvo toks paprastas dalykas. Todėl liovėsi. Iš kažkur atsirado valios normuoti maistą.

Vieną po kito pagimdžiusi du vaikus moteris dar labiau suplonėjo ir ilgą laiką problemų dėl kūno apimčių nebuvo.

Tačiau prieš penkerius ar šešerius metus moteris sako vėl supratusi, kad vis ilgiau užsisėdi prie stalo, kad pamiršta valganti. Palengva ji pradėjo kimšti bet ką, kad tik valgytų. Net ir pripildžiusi skrandį moteris sako sotumo nepajutusi. Pastaruosius 5-6 metus ją kamuoja nepaliaujamas alkis. Moteris sako laukianti savaitgalių, švenčių, laiko, kai namuose nėra vaikų ir vyro, kad galėtų prisivalgyti. Ji tam rengiasi ir perka produktus, kuriuos žino išvemsianti. Paprastai tai yra pyragaičiai, sausainiai, dešros, mėsos gaminiai, t.y. sotūs produktai. Ir daug geria, kad būtų lengviau vemti.

Valgymo ir maisto atsikratymo priepuoliai dažnėja. Būna dienų, kai moteris sako vemianti ir vėl persivalganti po kelis kartus. Pagalbos ji pradėjo ieškoti pajutusi, kad kažkas negero darosi su širdim, kad dažnai svaigsta galva. Ji sunerimo dėl sveikatos. Moteris sako ieškanti priežasčių, kurios verčia be saiko valgyti, bet randa tik vieną – alkis.

Sukuria ritualus persivalgyti

“Valgymo sutrikimo priežastis yra ne alkis, o neišspręstos, persivalgymais slopinamos emocinės ir psichologinės problemos, - sakė Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centro Prevencijos projektų vadovė Ieva Brukaitė. - Tiesiog esant valgymo sutrikimams būdingam elgesiui, žmogus praranda tikrojo alkio ir sotumo jausmą. Sergantis nervine anoreksija mėgina įtikint ir apgaut save, kad apskritai nejaučia alkio, gali badmiriaudamas jausti „neapsakomą kūno lengvumą“ bei energijos antplūdį“.

Nervinės bulimijos ar pastovaus persivalgymo atveju žmogus jaučia žvėrišką alkį, kurio priežastys gali būti ir fiziologinis alkis, kai laikomasi griežtos dietos, ir psichologinis, kai žmogus jaučia nepasitenkinimą savo gyvenimu. Būdingi ritualai, susiję su maisto vartojimu, pavyzdžiui: planuojamas persivalgymas, sukuriama ypatinga atmosfera, valgomas ypatingas maistas, sudaromas leistinų ir draudžiamų produktų sąrašas ir panašiai. Tai daroma slapčia.

Nors dauguma kenčiančių nuo valgymo sutrikimų yra jaunos merginos ir moterys, tačiau valgymo sutrikimai – tai tokios ligos, kurios nesirenka amžiaus, lyties, socialinės padėties. Šiomis ligomis gali susirgti ir vaikai, ir tėvai, moterys ir vyrai, ekonomiškai stipresni ir silpnesni didmiesčių ar kaimų gyventojai.

Vėmimas žaloja sveikatą

Kadangi moteriai būdingas vadinamasis „kompensacinis elgesys“ – maisto pašalinimas dirbtinai sukeliant sau vėmimą (kitais atvejais tai gali būti griežtos dietos, badavimai, besaikis sportavimas, laisvinamųjų vaistų, diuretikų vartojimas), tai greičiausiai jai būtų diagnozuota bulimija.

„Bulimija, kaip ir kiti valgymo sutrikimai, labai pažeidžia visą žmogaus sistemą: žaloja organizmą, psichiką, keičia elgesį, - sakė I.Brukaitė. - Nuo bulimijos labai kenčia širdis, ypač, jei vemiama – sutrikdomas elektrolitų balansas, ir tai tiesiogiai veikia širdį, gali išsivystyti aritmija ir kitokie širdies veiklos sutrikimai“.

Taip pat būdingas greitas nuovargis, bendras silpnumas, galvos svaigimas, atrodo, kad trūksta oro. Skrandžio rūgštys pažeidžia dantų emalį, ilgainiui gali išsivystyti dantų emalio erozija. Dėl to suprastėja gyvenimo kokybė, didėja depresijos rizika. Kamuoja nuotaikų kaita, padidėja dirglumas, sunku susikaupti, sunku sutarti su aplinkiniais, pradedama vengti bendravimo.

Moters teiginys, jog „atsirado valios normuoti maistą“, pasak I.Brukaitės, atskleidžia ligos mechanizmą: maisto ribojimas siekiant spręsti iš tiesų gilesnes negu figūros ir svorio problemas sukuria iliuziją „aš keičiu arba kontroliuoju“ ne tik maisto kiekį, svorį, bet ir savo emocijas bei gyvenimą. Vėliau atsiranda nebekontroliuojami persivalgymo priepuoliai, kurie vis dažnėja, ir jiems neįstengiama pasipriešinti (nors tokios pastangos dažnai yra), kol galiausiai žmogus pajunta atsidūręs spąstuose – jis „nebevaldo“ ne tik savo gyvenimo, bet ir, atrodo, tokio paprasto dalyko, kaip valgymas.

Būtina kreiptis į specialistus

Susiformuoja užburtas ratas, kurį suka neišspręstos vidinės problemos, baimė priaugti svorio, nevykę mėginimai pakelti savivertę metant svorį, siaubingi gėdos, kaltės, pasišlykštėjimo savimi, neapykantos sau jausmai, vis didėjantis nerimas, siekimas nuraminti, o greičiau - save nubausti persivalgant.

Kadangi valgymo sutrikimai nėra valios sutrikimai, dažniausiai išsivaduoti iš šio ydingo rato nepakanka vien gerų norų ir valios pastangų, reikia specialisto pagalbos.

„Efektyviam valgymo sutrikimų gydymui prireikia ne vieno specialisto, labai svarbu komandinis jų darbas ir, žinoma, paties žmogaus noras keistis, pastangos sveikti, - akcentavo I.Brukaitė. -Besigydantis žmogus turi būti pasiryžęs atpažinti savo mąstymo klaidas, žalingą požiūrį į kūną, svorį, maistą ir stengtis pasikeisti. Pasiryžęs gydytis turi žinoti ir tai, kad valgymo sutrikimų gydymas yra ilgas, nelengvas procesas, galimi atkryčiai, kurie yra ir sveikimo proceso dalis. Kuo anksčiau kreipiamasi pagalbos į specialistus, tuo didesnė tikimybė visiškai pasveikti“.

Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje www.valgymosutrikimai.lt


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas