Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kiekvienas medikas pasakys, kad gydymas bus tuo sėkmingesnis, kuo daugiau jis žinos apie ligonio šeimos narių ir giminaičių ligas, gyvenimo būdą. Todėl Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, buvo pradėti ruošti šeimos gydytojai, steigiami Šeimos gydytojo kabinetai.

“Šeimos gydytojas yra patarėjas, koordinatorius, padedantis žmogui orientuotis sveikatos sistemoje. Jis konsultuoja elementariais sveikatos klausimais, stebi lėtinių ligų eigą, padeda surasti reikalingą specialistą“, - sako Boneta Baltrūnienė, jaunosios kartos gydytoja, medicinos studijas baigusi kaip šeimos gydytoja. Prieš porą savaičių ji pradėjo dirbti Kretingoje, „Northway medicinos centre“.

Šeimos gydytoja Boneta Baltrūnienė (kairėje) sako, kad svarbiausia – sutarti su pacientu. Šalia - bendruomenės slaugytoja Danutė Globienė.
Nuo kūdikystės iki paskutinio atodūsio

Šeimos gydytojas žmogumi rūpinasi nuo pat kūdikystės iki paskutinio jo atodūsio. Dirbdamas su visa šeima gydytojas žino paveldimas tos šeimos ligas, socialinę ir psichologinę aplinką. Įvertindamas tai, gydytojas gali savo pacientui skirti ne tik bendruosius tyrimus, bet ir tuos, kurie reikalingi dėl jų šeimoje paveldimų arba persirgtų ligų, įpročių.

Šeimos gydytoja B.Baltrūnienė pastebi, kad prieš tapdama kurios nors šeimos gydytoja`, ji neretai pirmiausiai tampa vaikų ir vyresnio amžiaus šeimos narių gydytoja. Tokį pasirinkimą dažnai lemia tai, kad gydytojas dirba netoli gyvenamosios vietos, taigi nei vaikams, nei vyresniems žmonėms nereikia važinėti toli. Tačiau laikui bėgant, nejučia gydytojos pacientais tampa ir kiti šeimos nariai. Rūpindamiesi vaikų sveikata, galimomis paveldėjimo ligomis, gydytojai iš tėvų sužino giminės, šeimos narių ligas, problemas, negales. Atvedę pas gydytoją vaikus, tuo pačiu pasitikrina ir tėvai.

Taigi prielaidas atsirasti šeimos gydytojui sukūrė pats gyvenimas.

Tikrina profilaktiškai

“Kiekvienas žmogus turi būti prisirašęs pas šeimos gydytoją, - sako „Northway medicinos centro“ vadovė Jolanta Baronienė. – Kaip mes turime savo kirpėjus, siuvėjus, taip turime turėti ir gydytojus“.

Centro vadovė pabrėžia, kad šeimos gydytojas nėra Greitoji medicinos pagalba, todėl pas jį reikia ateiti ne tik susirgus, bet ir tikrintis profilaktiškai. Valstybė neatsitiktinai remia įvairias profilaktines programas, nes uždelstos ligos labai brangiai kainuoja ir pačiam žmogui, ir valstybei. Šiuo metu valstybė vykdo gimdos kaklelio vėžio, krūtų vėžio patikros programą, vyrams atliekamas pirminis prostatos patikrinimas. Sykį per metus kiekvienas pas šeimos gydytoją prisirašęs žmogus gali pasitikrinti profilaktiškai. Šio patikrinimo metu atliekamas kraujo, šlapimo tyrimas, elektrokardiograma, tiriamas cholesterolio kiekis. Dirbantys žmonės dažniausiai nepasinaudoja šia galimybe, nes mano, kad užtruks daug laiko. Tačiau dauguma tyrimų atliekama viename kabinete, o dėl vizito, kad nereikėtų užtrukti ilgai, reikėtų tartis iš anksto.

J.Baronienės nuomone, neturėtų kilti klausimas, ar verta eiti pas gydytoją, pajutus pirmuosius negalavimo požymius, diskomfortą. Ne kaimynas turi patarti kaimynui, kaip gydytis, o šeimos gydytojas.

Suteikia informacijos apie ligą ir sveiką gyvenseną

Šeimos gydytojas gydo terapines ligas, jo pacientais yra vyrai ir moterys, nėščiosios, kurioms nereikia atskiros specialisto priežiūros. B.Baltrūnienės žodžiais, idealu, kai su kūdikiu šeimos gydytojas susipažįsta jam dar esant įsčiose. Toks kūdikis gimęs yra ramus, kai jį apžiūri tas pats medikas. Būdamas tos šeimos gydytojas, medikas gali anksčiau diagnozuoti paveldėtas kūdikio negales.

Šeimos gydytojo rūpestis yra vaikų sveikatos tikrinimas prieš jiems pradedant lankyti ugdymo įstaigas, o besimokant – kasmetiniai profilaktiniai sveikatos patikrinimai. Į šeimos gydytoją galima kreiptis prieš įsidarbinant, pavyzdžiui, kompiuterininkais, vietose, kur nuolat reikia stovėti, dirbti pasilenkus, esant vibracijai, tai yra besidarbinant darbo vietose, kur yra tam tikrų rizikos sveikatai veiksnių.

Sergant lėtinėmis ligomis, šeimos gydytojas vykdo profilaktiką: moko, kaip gyventi, maitintis, mankštintis.

„Mes suteikiame žmogui kuo daugiau informacijos apie jo ligą, paaiškiname, kaip gyventi susirgus, - sako šeimos gydytoja B.Baltrūnienė. – Svarbu, kad žmogus iš kabineto išeitų kuo daugiau sužinojęs, patenkintas bendravimu ir gautomis žiniomis. Šeimos gydytojas tam skiria daug dėmesio, nes nuo to priklausys, ar žmogus tave pasirinks kaip savo šeimos gydytoją“.

Dėl įvairių susirgimų dispanserizuoti pacientai lankosi pas šeimos gydytoją, kuris juos gydo, seka sveikatos būklę, atlieka tyrimus, siunčia konsultuotis pas specialistus.

Kada pacientą siųsti pas specialistą, sprendžia šeimos gydytojas. Tam nustatytos ir gydymo taisyklės. Tačiau gydytojas atsižvelgia ir į paciento valią.

„Žmogus ieško gydytojo, su kuriuo sutartų, todėl labai svarbūs yra tarpusavio santykiai – pacientas turi visiškai pasitikėti manimi“, - sako gydytoja B.Baltrūnienė.

Dirbti sugrįžo į gimtąjį miestą

“Northway medicinos centre“ šeimos gydytojai dirba pagal tokias pat metodikas, kaip ir jų kolegos visame pasaulyje. Centre dirbantys šeimos gydytojai pacientus priima vieni. Bendruomenės slaugytoja dirba šalia, bet atskirame kabinete. Į kabinetą, kuriame gydytojas priima pacientą, slaugytoja įeina tik prireikus jos paslaugų. Tokiu būdu pacientui garantuojamas privatumas.

B.Baltrūnienė yra jaunosios kartos gydytoja - ji ne persikvalifikavo, o Kauno medicinos universitete baigė šeimos medicinos rezidentūrą ir tapo diplomuota šeimos gydytoja. Pirmąja jos darbo vieta buvo Kartenos pirminis sveikatos priežiūros centras, vėliau dirbo šeimos gydytoja Klaipėdoje.

B.Baltrūnienė yra kilusi iš Kretingos, čia gyvena jos tėvai, čia su šeima įsikūrė ir pati gydytoja. Tai ir lėmė dar vieną posūkį jos darbinėje veikloje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas