Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Naujųjų rytą – ledinės maudynės

  • Edita KALNIENĖ
  • Sveikata
  • 2020-01-03
Kretingiškio Evaldo Šlušnio iniciatyvai pasiryžo ir moterys – Naujųjų metų rytą šoko į tvenkinį.

Išgirdus apie maudynes žiemą iškart kyla mintis apie Palangos ruonius, tačiau pirmą kartą ledinės maudynės persikėlė ir į Kretingą. Tokiu būdu šeši entuziastai Sausio 1-ąją pradėjo 2020-uosius metus. Taip Naujuosius sutinka ir daugiau šalies miestų gyventojų, tuo pačiu paminėdami ir Pasaulinę ruonių dieną. Subūrė ir kitus

Pirmąją Naujųjų metų dieną daugumoje pasaulio šalių vyksta vadinamosios „Polar Bear Swims“ – ledinės maudynės. Pirmasis toks renginys užfiksuotas dar 1904 metais Bostone. Kiekvienais metais daugėja entuziastų, norinčių save išbandyti maudydamiesi šaltame vandenyje ir taip pradėti naujus metus.

Kretingiškiai taip pat nusprendė įgyvendinti šią iniciatyvą ir pirmąją Naujųjų metų dieną susirinko prie Kretingos dvaro parko I tvenkinio, kretingiškių vadinamo trečiuoju, kur, atlikę maudynėms skirtą mankštą ir nubėgę 2 km, šoko į vandenį.

Renginyje dalyvauti galėjo visi norintys, tačiau pasinerti į šią avantiūrą panoro 6 žmonės, 4 jų – Kretingos bėgimo klubo nariai, kiti – šalčio nepabūgę rajono gyventojai.

„Kiekvienais metais Naujųjų rytą maudydavausi, tačiau nieko per daug nekviesdavau. Ši tradicija gyva visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Tokios maudynės vykdavo Palangoje, Klaipėdoje, pagalvojau, kad Kretingoje irgi galėtų vykti kažkas panašaus. Smagu, kad dvi moterys atvyko ir iš kitų miestų – Klaipėdos, Palangos“, – iniciatyvos pradžią įvardijo jos iniciatorius kretingiškis Evaldas Šlušnys.

Vyras šia veikla susidomėjo pradėjęs gyventi sveikai. „Atsisakiau alkoholio, pradėjau gyventi sveikiau ir vieną kartą vykau į Dainiaus Kepenio sveikuolių mokyklą, kur vakare išklausėme paskaitą, o rytą jau lipome į vandenį“, – prisiminė E. Slušnys.

Po to vyras vandens telkinyje maudydavosi kiekvieną rytą, dabar tai daro įvairių progų metu, per šventes. Kitą kartą į ledinį vandenį jis bris per vasario mėnesį įvyksiančią šventę Palangoje. „Niekada nesiskiepiju, man tai kaip skiepai – nesergu peršalimo ligomis. Žinoma, prie to prisideda ir sveikas gyvenimo būdas, sportas, tačiau maudynės, manau, – ne paskutinėje vietoje“, – svarstė iniciatorius.

E. Šlušnys mano, kad tuo užsiimti gali kiekvienas žmogus, tačiau pirma turi įveikti savo baimes. Žmogus turi daug baimių, kaip ir jas, taip ir baimę lipti į ledinį vandenį, jis turi nugalėti. Kai pirmą kartą lipau į šaltą vandenį, prieš tai nesigrūdinau, maniau, kad maudymasis ir yra grūdinimasis“, – kalbėjo jis, atskleidęs, kad, nors atvirame vandens telkinyje nesimaudo kiekvieną dieną, tačiau rytais lenda po šaltu dušu.

Maudynių iniciatorius tikisi jas pakartoti ir kitais metais: „Sulaukiau gerų atsiliepimų, todėl norėtųsi pakartoti. Tačiau tai gali pasikeisti tuomet, jeigu ledinėse maudynėse dalyvaučiau kitame mieste.“

Sukūrė tradicijas

Maudynėse dalyvavęs Ričardas Viknius tikino, kad norėjo palaikyti gerą iniciatyvą, todėl nusprendė dalyvauti, tačiau maudymasis lediniame vandenyje jam nėra svetimas. „Kiekvienas kvailiojame savaip. Tai yra puiki galimybė nuo naujų metų priimti iššūkius. Turiu tradiciją Naujuosius pasitikti maudydamasis jūroje, kai visi šaudo fejerverkus, aš brendu į šaltą vandenį“, – kalbėjo jis. Šią tradiciją vyras palaiko jau penktus metus iš eilės.

Vis dėlto dalyvis nusivylė, kad šią iniciatyvą palaikė nedaug kretingiškių, tačiau maudynėse dalyvavo ir moteris, kuri tai darė pirmą kartą. „Pirmą kartą lipant į šaltą vandenį yra jaučiama baimė, todėl tokiems žmonėms yra labai reikalingas kitų palaikymas“, – patirtimi dalijosi R. Viknius.

Kitas dalyvis Robertas Kniukšta savo gimtadienį pamini maudynėmis jūroje, todėl dalyvavimas sausio 1-osios ledinėse maudynėse vyrui buvo ne pirmas kartas. „Balandžio mėnesį nepriklausomai nuo oro jau ketvirtus metus maudausi jūroje. Vieną kartą švenčiau savo gimtadienį prie jūros ir pasiryžau tai padaryti. Dabar maudynės tapo tradicija, tačiau iš artimųjų ir draugų niekas neprisideda prie šios iniciatyvos, tik stebi, kaip tai darau aš. Man tai – kaip iššūkis, kurį turiu įveikti“, – sakė jis, pritaręs, kad pirmą kartą svarbiausia nusiteikti šiam dalykui.

Prieš lipdami į vandenį dalyviai turėjo apšilti. „Prieš lipant į vandenį būtina pamankštinti sąnarius, kad kraujas patektų į galūnes, prabėgti apie 2 km ir apšilti taip“, – paaiškino R. Viknius.

R. Kniukšta pritarė, kad reikia padaryti apšilimą prieš lipant į vandenį, tačiau pats prisipažino to nedarąs: „Nedarau jokio apšilimo, tiesiog bėgu į vandenį, nors, žinoma, prieš tai reikėtų apšilti.“

Abu vyrai tvirtino nežinantys, kokią naudą tai turi sveikatai, tačiau jau kurį laiką nėra sirgę. „Nežinau, ar tai padeda sveikatai, ar ne, bet 8-erius metus nėra tekę imti nedarbingumo lapelio“, – pasvarstė R. Viknius.

Nebūna šalta

Trečius metus Palangoje gyvenantis dziudo treneris Erikas Cchovrebovas jau tradiciškai naujųjų metų rytą pasitinka su iššūkiu – maudosi lediniame jūros vandenyje. „Pirmą kartą su vienu bendraminčiu nutarėme išsimaudyti jūroje, dabar tai tapo tradicija“, – kalbėjo jis.

Dabar vyras jūroje maudosi kartu su Veiklių vyrų bendruomene. „Smagiau maudytis, kai tai daro ir daugiau žmonių, negu vienam“, – tikino Erikas.

Veiklių vyrų bendruomenė jūroje maudosi kiekvieną šeštadienį 6 val. ryto ištisus metus, nepriklausomai nuo oro sąlygų – ar lauke 20 laipsnių šalčio, ar 6 laipsniai šilumos.

Vyras kartu su bendruomene jūroje maudosi ne kiekvieną šeštadienį. „Esu sportininkas, mane visada žavėjo iššūkiai, savęs išbandymai“, – apie apsisprendimą užsiimti tokia veikla kalbėjo E. Cchovrebovas.

Prieš bėgdami į vandenį dalyviai apšyla – padaro mankštą, kad pakiltų kūno temperatūra, pabėgioja, tada brenda į jūrą ir maudosi. „Svarbu turėti kepurę, rankšluostį, o daugiau nieko nereikia, – patarė Erikas. – Išlipus iš jūros iš tikrųjų nėra šalta, kaip tik pasidaro šilta. Kai maudėmės, iš jūros išlindau paskutinis, nes buvo labai gera, atrodo, kad vasarą vanduo būna šaltesnis.“

Dziudo treneris prisiminė ir bandymą pasirengti pirmą kartą šokti į ledinį vandenį: „Kai pirmą kartą nutariau tai padaryti, dieną prieš tai kelioms sekundėms palindau po šaltu dušu, tuomet pagalvojau, kam man to reikia. Tas pats buvo tądien, kai pirmą kartą bridau į šaltą vandenį. Ir dabar ruošdamasis maudynėms pagalvoju, kam man to reikia, tačiau savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje prieš tai pasiskelbiau, kad tradiciškai maudysiuos lediniame vandenyje, todėl tai buvo paskatinimas nepersigalvoti.“

Žmogus, pirmą kartą brendantis į šaltą vandenį, anot E. Cchovrebovo, turėtų pasirengti psichologiškai. „Kai visi gruodžio 31 d. švenčia, stengiuosi nevartoti alkoholio, nes bandau susidėlioti savo mintis, susitaikyti, kad lįsiu į šaltą vandenį“, – savo patirtimi dalijosi Erikas.

Tokia iniciatyva vis labiau užvaldo visą pasaulį, lįsti į ledinį vandenį tampa madinga ir mūsų šalyje. „Mano artimieji Vokietijoje jau 8-erius metus tai daro – motina su dukra maudosi lediniame vandenyje. Pas juos per Naujuosius buvo ir šiek tiek ledo, o pas mus šiemet kaip niekada šilta. Nepamenu tokių šiltų Naujųjų metų“, – tikino E. Cchovrebovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas