Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Restauravo brolijos įkūrėjo Šv. Pranciškaus altorių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2019-11-15
Auksavimo darbai buvo patikėti kretingiškei Anastasijai Šopagienei.

Švenčiant Mažesniųjų brolių ordino įsikūrimo Lietuvoje 550-ąsias ir sugrįžimo iš pogrindžio į Kretingą 30-ąsias metines, Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje buvo baigtas restauruoti brolijos įkūrėjo Šventojo Pranciškaus altorius. Altoriaus šventinimo iškilmės įvyks sekmadienį, lapkričio 17-ąją, 12.30 val., – į jas ketina atvykti Jo Eminencija kardinolas Sigitas Tamkevičius.

Surinktas iš senųjų altorių

Prieš savaitę, užkėlus skulptūras ir įtvirtinus paveikslus, buvo nuardyti pastoliai. Uždengtas liko tik titulinis Pranciškaus paveikslas su apkaustais, – jis kol kas lieka Juozo Žilinsko galerijos restauratorių dirbtuvėse Kaune. Į Kretingą jį ketinama pargabenti po Naujųjų metų.

Kairiojoje bažnyčios navoje esančio Šv. Pranciškaus altoriaus restauravimo darbai užtruko dvejus metus: dalis vyko restauratorių dirbtuvėse, kiti – Kretingos parapijos namų rūsyje.

Atkurti šį altorių buvo patikėta kaunietės restauratorės Linos Katinaitės įmonei. Tai – jau trečiasis L. Katinaitės ir jos komandos darbas Kretingos bažnyčioje, – prieš kelerius metus ji taip pat atkūrė Švč. Mergelės Marijos altorių bei greta jo prigludusią nedidelę koplytėlę „Esse Homo“.

Restauratorės L. Katinaitės žodžiais, Šv. Pranciškaus altorius buvo sukurtas gerokai vėliau už kitus, – jis datuojamas XIX a. pab.–XX a. pr. Altorius sukonstruotas iš medžio, išskyrus skulptūras – šios nulipdytos iš gipso. „Altorius įdomus tuo, kad visas surinktas iš skirtingų detalių – sutrūnijusių ir dar visai geros būklės, atlikusių nuo kitų altorių. Kretingos bažnyčia nesyk degė ir vėl buvo atstatoma, todėl prieš 100-metį meistrai sugebėjo išlikusias detales panaudoti, konstruojant Šv. Pranciškaus altorių“, – akcentavo restauratorė.

Aptaisas atkeliavo iš vienuolyno rūsių

Imantis darbų, buvo puikiai išsilaikęs tabernakulis – vieta, kur saugoma monstrancija. Tačiau altorius stokojo dekoratyvaus aptaiso, vadinamojo antepedijaus. Restauratoriai lyg ir rado jį buvus, bet uždengtą kitomis detalėmis.

Pranciškonų vyskupas Linas Vodopjanovas, dar būdamas šios bažnyčios klebonas, vienuolyno rūsiuose prisiminė aptikęs kitą, autentišką antepedijų iš labai seno Šv. Pranciškaus altoriaus su šventojo simboliais – sukryžiuotomis rankomis. Iškilo dilema – ar bandyti atkurti ankstesnįjį, ar panaudoti aptiktąjį.

„Komisija – restauratoriai, broliai pranciškonai ir paveldosaugininkai – vieningai nusprendė sumontuoti abu: ant ankstesniojo viršaus – aptiktą autentiškąjį antepedijų. Didžiausias netikėtumas, atkuriant šį altorių ir buvo antepedijaus atradimas ir tai, kad visas altorius surinktas iš gabalų, todėl atkuriant buvo panaudotos skirtingos technikos“, – darbo ypatumus apibūdino L. Katinaitė.

Į altorių sugrąžintos atkurtos Šventųjų Pranciškaus ir Klaros skulptūros.

Išskirtinis ženklas – sukryžiuotos rankos

Šv. Pranciškaus altorius, kaip ir dauguma kitų Kretingos katalikų bažnyčioje, yra 3 aukštų. Pirmąjį aukštą sudaro antepedijus su tabernakuliu. Antrajame aukšte – dar restauruojamas pagrindinis šv. Pranciškaus paveikslas su sidabro ir aukso apkaustais. Šventasis jame pavaizduotas stovintis: dešinėje laikąs kryžių, o kairėje – pergamentą, kurį prilaiko angelas. Iš dešinės jam stovi šv. Klara, kairėje – šv. Antanas Paduvietis.

Viršutiniame trečiajame aukšte įtvirtintas paveikslas, kuriame vaizduojama Jėzaus Apsireiškimo šv. Pranciškui scena: šventasis klūpi prieš Kristų, apgaubto angelais. Iš dešinės – šv. Augustino, o iš kairės – šv. Bernardo Seniečio skulptūros. Šį paveikslą taip pat atkūrė J. Žilinsko galerijos restauratoriai. Ten pat sumontuotas pranciškonų ženklas – sukryžiuotos šv. Pranciškaus ir Jėzaus rankos. Altorių viršuje užbaigia kryžius ir iš šonų dvi vazos.

Šv. Pranciškaus altoriaus kapiteliai, arba dekoratyvios kolonų viršūnės, palyginus su įmantriais dekoruotais Švč. Mergelės Marijos altoriaus kapiteliais, restauratorės žodžiais, yra gerokai paprastesni.

Be marmuro imitacijos

Šv. Pranciškaus altorius, tikino restauratorė, yra labiausiai panašus į kitoje – dešinėje – bažnyčios navoje, prie įėjimo į raštinę ir vienuolyną, atkurtą Kristaus Kančios altorių. Manoma, kad tai – to paties laikotarpio ir tos pačios mokyklos meistrų darbas.

Medinėje abiejų altorių dalyje dominuoja ruda spalva, – L. Katinaitės žodžiais, paviršius ne perdažytas, o retušuotas taškuojant. Ant visų reljefinių detalių rasta paauksavimo liekanų. Auksavimo darbus atliko kretingiškė menininkė ikonų kūrėja Anastasija Šopagienė.

„Nuvalę senąsias apnašas, ant Šv. Pranciškaus, kaip ir Kristaus Kančios altorių, neradome kitų altorių kolonoms būdingos marmuro imitacijos“, – restauratorė patikino, kad senieji meistrai marmuro imitaciją ant medžio naudojo tik Kretingos bažnyčioje.

Kretingos bažnyčioje iš 7 altorių neatkurtas beliks tik vienas – Šv. Barboros, esantis taip pat kairėje bažnyčios navoje, netoli įėjimo į Kankinių koplyčią, taip pat – unikali sakykla.

Trys iš atkurtų Kretingos bažnyčios altorių – centrinis, Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Antano Paduviečio – yra įrašyti į šalies Kultūros vertybių registrą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas