Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kartenoje gyvenantis Viktoras Mačernis džiaugėsi paties išskaptuotu ąžuoliniu baubliu ir teigė, kad šis kūrinys – išskirtinė sodybos puošmena.

E. ir V. Mačerniai pasakojo, kad ši sodyba – Viktoro tėvų, namui daugiau nei šimtas metų, jis pastatytas 1900 metais. Ilgą laiką šeima iš Klaipėdos į Karteną atvykdavo vasaromis arba savaitgaliais, o nuolat miestelyje Mačerniai pradėjo gyventi prieš ketverius metus, kai Elena Mačernienė išėjo į pensiją. Persikėlę gyventi į Karteną, Mačerniai suremontavo kieme buvusį pieninės pastatą, kuris sodybai suteikė dar daugiau jaukumo.

Pasak pašnekovų, aplinkos tvarkymas jiems nesvetimas. „Sodyboje gali plušėti nuo ryto iki vakaro. Pjauti žolę, ravėti gėlynus, juos prižiūrėti reikalauja nemažai laiko, tačiau norisi gražios aplinkos. Nors dabar jau abu esam laisvi nuo ryto iki vakaro, vis dėlto kartais laiko pritrūksta“, – tikino E. Mačernienė.

Moteris teigė, kad jai labiausiai patinka tulpės ir rožės. Pastarųjų kerų šioje sodyboje netrūksta, vienam jų – daugiau nei pusšimtis metų. Pasak pašnekovės, vasaros pradžioje sodybą puošė gausūs bijūnų žiedai. „Dar norėčiau įsigyti levandų – jos man labai patinka“, – ateities planus atskleidė sodybos šeimininkė. E. Mačernienės puoselėjamus gėlynus juosia Juozo Želvio pinta tvora iš karklų vytelių.

Sodybos kiemą taip pat puošia V. Mačernio pagamintas baublys. Vyras prisiminė, kad grįžus jo šeimai iš tremties 1959 metais, žaibas trenkė į šį ąžuolą ir maždaug apie penkiasdešimt metų medis puvo iš vidaus, ilgainiui šakos, nebeišlaikiusios svorio, nulūžo. „Nusprendžiau šį ąžuolą nupjauti ir jo dalį parsivežti namo. Šį sumanymą įgyvendinti prireikė daug pastangų, medis svėrė daugiau nei tris tonas, mašina jo nepakėlė, tad turėjom jį sutrumpinti“, – tvirtino pašnekovas.

Baublio nišoje – rūpintojėlis, kurį išdrožė Antanas Songaila.

Pasak V. Mačernio, ranka nekilo išmesti tokio medžio. Vyras užtruko dvi vasaras, kol sutvarkė baublį – jį nužievino, išskobė vidų ir įrengė. Pradėjus šiuos darbus teko pakovoti su širšėmis – pašnekovas teigė, kad jos ąžuolo viduje buvo susukusios lizdą. Kad baublys išsilaikytų ilgiau, vyras keletą kartų impregnavo medžio paviršių bei uždengė baublio stogą – jį sukonstravo kaimynas Tomas Drungilas. Vėliau baublys buvo pastatytas ant akmenų, kad nepūtų. Jo viduje įrengtas staliukas ir du suolai, apšvietimas. Šiame V. Mačernio įrengtame dirbinyje vasarą leisti laiką mėgsta ir Mačernių anūkė Marija.

„Ąžuolas nuo Mačernių kalno“ – taip vietiniai gyventojai vadino kalvą netoliese esančiame Vėlaičių kaime, ant kurios augo šis lapuotis. Anot V. Mačernio, šiam medžiui turėtų būti 800–1000 metų. Šio ąžuolinio baublio skersmuo – šeši metrai. Kalbėdamas apie savo dirbinį vyras neslėpė pasididžiavimo ir teigė, kad jis toks vienintelis.

Baublį puošia ir keletas skulptūrų – pelėda, kurią padarė šalia gyvenantis kaimynas, ir katinas, kuris baublį papuošė iškart jį įrengus. Katiną V.Mačernio kūriniui padarė karteniškis skulptorius Jeronimas Ubys. Jis pernai išdrožė ir žaltį, kuris apraizgė baublio išorę. Vienoje baublio nišų – rūpintojėlis, jį išdrožė Antanas Songaila. Anot V.Mačernio, baublys turi savo kvapą, o vasarą įėjus į jo vidų galima pasislėpti nuo kaitrios saulės.

Sodybos šeimininkas prisiminė, kad, tik įrengus baublį, sulaukė nemažai lankytojų dėmesio iš visos Lietuvos. „Žmonės vasarą keliaudami į pajūrį ar rudenį per Vėlines atvykę aplankyti artimųjų kapų užsukdavo ir čia, pamatyti baublio. Buvo atvykęs ir Lietuvos nacionalinis transliuotojas parengti reportažo“, – tvirtino vyras.

ašnekovo pagamintam baubliui beveik dešimt metų. Ant jo durų – užrašas, skirtas V. Mačernio giminei: „Brangiems tėveliams ir seneliams atminti.“

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas