Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mūsų kraštiečio Romualdo Beniušio viešnagė pas savo bičiulį Žaką Giuifo Bretanės Gerše sulaukė ir vietos žiniasklaidos dėmesio.

Mūsų kraštietis „Pajūrio naujienų“ bendraautorius Romualdas Beniušis, Geršo (La Guerche) mieste Bretanėje Prancūzijoje buvojęs bičiulio Žako Giuifo kvietimu, sulaukė ir žiniasklaidos dėmesio: vietos žurnalistę, dirbančią regiono laikraštyje „Ouest France“ („Vakarų Prancūzija“), domino jo viešnagė, bendrystė su Žaku ir jos ištakos.

„Tai buvo mano atsakomasis vizitas po to, kai Žakas 2017-aisiais viešėjo Lietuvoje“, – teigė R. Beniušis, kuris su Žaku Giuifo (Jacques Guiffault), prancūzų karo belaisvio Polio Giuifo sūnumi, susipažino po to, kai Žakas, surinkęs medžiagą apie savo tėvą, ją paskelbė internete, o R. Beniušis kaip tik domėjosi prancūzų ir belgų karo belaisvių, kalintų Šv. Antano namelyje Kretingoje ir dirbusių Klaipėdos krašto pramonės įmonėse, taip pat žemės ūkyje pas vietos stambius žemvaldžius ir ūkininkus, amatininkus, Kuršių nerijos žvejus ir viešbučių savininkus, likimu.

„Žakas ne tik surinko medžiagą apie savo tėvą – jis apie Antrojo pasaulinio karo įvykius pasakodavo mokiniams, vesdavo edukacijas, apie ką taip pat rašė vietos žiniasklaida. Apskritai, Žakas Giuifo savo miestelyje yra žinomas žmogus, jis dalyvauja kelių visuomeninių organizacijų veikloje, intensyviai domisi krašto istorija – štai ne per seniausiai tas pats laikraštis išspausdino jo surinktą medžiagą apie konclageriui pasmerktą vietos žydų šeimą, kas Geršo miestelio žmonėms irgi turėtų būti įdomu – Prancūzijoje tokių žydų žudynių, kaip mūsų krašte, nebuvo, tačiau žydai nacių buvo vežami į koncentracijos stovyklas ir taip pat patyrė skaudų likimą“, – bičiulio iš Prancūzijos kraštotyrinę veiklą apibūdino R. Beniušis.

Žurnalistė, parašiusi straipsnį apie lietuvio ir prancūzo pažintį, užsimezgusią bičiulystę, apskritai stebėjosi, kodėl prancūzo kario belaisvio istorija galėjo būti įdomi lietuviams, netgi – Mažosios Lietuvos istorijos muziejui, kurio parengtai Antrojo Pasaulinio karo ekspozicijai Žakas Giuifo padovanojo savo tėvo daiktus, – juos per Raudonojo Kryžiaus organizaciją šeimai Polis Giuifo išsiuntė prieš ateinant rusų armijai. Dėžutę su daiktais – kario knygele, fotografijomis, to meto pinigais, gautų pinigų deklaracija – Ž. Giuifo ir du jo broliai surado 1981-aisiais, tėvui mirus.

„Aš atsakiau paprastai – kad visa tai yra ir Lietuvos istorijos dalis“, – kalbėjo R. Beniušis.

Jo pastebėjimu, Prancūzijos spauda nemažai dėmesio skiria istoriniams praeities įvykiams: „Tik apie tai kalbama ne globaliai, o labiau per žmonių likimus.“

Šalia straipsnio apie dviejų bičiulių susitikimą, užsimezgusią pažintį žurnalistė publikavo ir Žako tėvo Polio istoriją, kas irgi papildys vietos žmonių žinias apie Antrąjį pasaulinį karą.

„Tėvas, į karą išėjęs 1939-aisiais, o į nelaisvę patekęs 1940 m., kalinamas belaisvių stovykloje, o vėliau atvežtas į Klaipėdą, kur, vietiniams taip pat išėjus į karą, labai trūko darbo rankų, nemėgo, netgi vengė apie tai kalbėti. Ir apskritai Prancūzijoje karo belaisvių istoriją stengiamasi nutylėti, be to, dabar ir nebėra, kas apie tai papasakotų – visi buvę karo belaisviai mirę“, – prieš dvejus metus viešėdamas Lietuvoje ir tuo pačiu – „Pajūrio naujienų“ redakcijoje atviravo Ž. Giuifo, kurio pastebėjimu, Prancūzija daugiau dėmesio skiria Pirmojo Pasaulio karo istorijai, o tai, kad per Antrąjį Pasaulinį karą į nelaisvę buvo paimta gerokai per 1 mln. prancūzų karių, nėra ko didžiuotis – vadinasi, kariuomenė buvo prastai valdoma ir ginkluota.

O dėl to, ar šeimos relikvijas – likusius tėvo daiktus – dovanoti Mažosios Lietuvos istorijos muziejui, jis su broliais svarstęs metus. Bet, kai susitiko su Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus darbuotojais, kai patyrė jų parodytą dėmesį, jautrumą, supratęs, kad šio muziejaus parengta Antrojo Pasaulinio karo ekspozicija bus pati geriausia vieta Giuifo šeimos relikvijoms saugoti.

Globojamas Žako, R. Beniušis turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su Bretanės regionu, jo paveldu, kas ne tik paliko gerą įspūdį, bet ir sugulė į kelionių straipsnį bei sukėlė įvairių pamąstymų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas