Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Daugiabučio gyventojai nerimauja dėl kaimynės

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-07-19

J. K. Chodkevičiaus gatvėje esančiame viename daugiabutyje gyvenantys žmonės sunerimo dėl moters, kuri naktimis garsiai rėkauja, taip pat elgiasi kiek agresyviai. Jai padėti bando ir specialistai.

Vieno J. K. Chodkevičiaus gatvės daugiabučio namo gyventojus neramina kaimynės elgesys ir būklė. „Naktimis garsiai rėkauja, iš jos buto sklinda nemalonūs garsai, kurie gąsdina. Man dėl jos neramu, nes gyvena viena, užsidangsto langus“, – kalbėjo dėl moters būklės sunerimusi šalia esančiame daugiabutyje gyvenanti Regina Siurblienė. Pas tą moterį ne kartą yra važiavusi ir policija, ir medicinos pagalba.

Situacija – rimta

Anot šalia moters gyvenančiųjų, jai – beveik 80 metų, gyvena viena. „Girdėjau, kad yra labai tvarkinga, jeigu kur nors išeina, matau, kad susitvarkiusi, balkone gėlės taip pat prižiūrimos, – sakė R. Siurblienė, pridurdama, kad bandė pakviesti išeiti pasivaikščioti, tačiau ši nesutiko bendrauti. – Norėtųsi, kad jai būtų suteikta visa reikiama pagalba.“

Nepaisant to, namo gyventojams tenka išgyventi visokių situacijų – kai kurie bijo būti nustumti nuo laiptų, kitus moteris keikia necenzūriniais žodžiais, o naktimis sunku miegoti dėl jos klyksmų.

„Šalia jos gyvenantieji pasakojo, kad bijo praeiti, būti užpulti. Ant mūsų odontologijos klinikos langų ir durų randame priklijuotus lapus su užrašu „Uždaryta!”, mano padėjėją ne kartą yra iškeikusi įvairiais necenzūriniais žodžiais. Situacija yra tikrai rimta”, – patvirtino daugiabutyje esančio odontologijos kabineto gydytojas.

Daugiausiai problemų kyla naktį. „Kiek žinau, ji labiausiai triukšmauja naktį. Niekas nežinome, ką ji gali sugalvoti“, – pasvarstė odontologas, tikindamas, kad gyventojai nenori konfliktuoti, tačiau nežino, kaip spręsti šią problemą.

Gyventojai kreipėsi ne į vieną instituciją. „Viena kaimynė rinko parašus ir nunešė į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių. Atėję darbuotojai negalėjo patekti, vadinasi, – ir suteikti pagalbos. Ji nieko pas save neįsileidžia, – sakė toje pačioje laiptinėje gyvenanti moteris, kuri yra sunerimusi ir dėl kitų žmonių saugumo. – Niekas nesureaguos, kol neatsitiks nelaimė. Vieną kartą ji manęs vos nenustūmė nuo laiptų, o kas už tai atsakys?“

Žmonės spėja, kad moteris serga psichine liga, kuri ir iššaukia tokį elgesį. „Kiek žinau, ji visada buvo kiek isteriška, bet kuo toliau, tuo situacija tampa sudėtingesnė. Manome, kad jai reikia padėti ir vežti gydyti“, – pasvarstė namo gyventoja.

Pranešti medikams

Kretingos psichikos sveikatos centro specialistai bandė susisiekti su moterimi. „Bandėme su ja susisiekti. Šiuo atveju pagal Vyriausybės priimtą įstatymą reikalavimų dėl priverstinio gydymo ji neatitinka. Esame parašę atsakymą apie tai. Į tai gali reaguoti ir kitos institucijos, tokios, kaip policija“, – situaciją apibūdino Kretingos psichikos sveikatos centro direktorė Inna Viršilienė.

Sveikatos apsaugos ministerijos įsakyme yra nurodyta dėl pirminės asmens psichikos būklės patikrinimo tvarkos. „Policijos pareigūnai, jeigu įtaria asmens sunkius psichikos būklės sutrikimus, privalo kviesti psichiatrijos pagalbą, tai yra skambinti 112, arba patys pristatyti asmenį į psichiatrijos įstaigą“, – įsakymą įvardijo I. Viršilienė.

Kaimynai, nebežinodami, ką daryti, jau yra kreipęsi į policijos pareigūnus ne kartą, o pastarieji reagavo į iškvietimus. „Reaguojame į pranešimus, nepriklausomai nuo triukšmo šaltinio, prireikus informuojame medikus“, – patikino Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas. Dėl keliamo triukšmo moteriai yra pradėta administracinė teisena.

Apie situaciją žino ir kitos institucijos. Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius patikino, kad kaimynai yra informuoti, kaip elgtis tokiose situacijose. „Kai yra ligos paūmėjimas, žmonės turėtų kreiptis į atitinkamas institucijas, šiuo atveju pranešti medikams“, – paaiškino Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Sigita Barkauskienė.

Užmegzti ryšį

Norintys padėti, anot specialistų, turėtų bandyti užmegzti artimesnį ryšį. „Būtų gerai pabandyti komunikuoti su tuo žmogumi ir išsakyti tam tikrus nepasitenkinimus, nuogąstavimus bei pasiūlyti kreiptis pagalbos“, – teigė I. Viršilienė. Anot jos, Vyriausybė yra patvirtinusi įstatymą, kuriame išvardinti įrankiai, kuriais galima padėti žmogui, kokių priemonių reikėtų imtis.

„Tolerancija turi ribas, tačiau gyvename ne laukiniuose vakaruose ir žinome, kur reikia ieškoti pagalbos ir kreiptis. Niekada niekas nebūna paliktas vienas ir esant norui gali gauti pagalbą“, – atkreipė dėmesį I. Viršilienė. Dėl žmogaus veiksnumo ar neveiksnumo, galėjimo pasirūpinti savimi, sprendžia teismo ekspertai.

Depresijos gydymo centro Vilniaus įkūrėjas psichologas Antanas Mockus patarė žmonėms stengtis reaguoti kuo ramiau: „Mąstymo suvokimo sutrikimų turintys žmonės gyvena savo pasaulyje, jiems gali atrodyti, kad kas nors nori juos nuskriausti ir panašiai, todėl reaguoti į juos reiktų kuo ramiau. Dažnai būna taip, kad, kokio elgesio tikiesi, tokio ir sulauki. Todėl, jeigu žmogus jaučia grėsmę sau, jis tą gali išsišaukti.“

Psichologas taip pat pasiūlė bandyti užmegzti ryšį. „Niekas greitai nepasikeičia, tam reikia laiko. Bandyti su ja bendrauti, paklausti gal reikia pagalbos, susirinkti, visą reikiamą informaciją iš specialistų, kaip reikėtų elgtis tam tikromis situacijomis. Prireikus palydėti žmogų iki gydymo įstaigos, – kalbėjo jis, akcentuodamas, kad visuomenė vis dar vadovaujasi stereotipais. – Tokių žmonių yra ir jie gyvena tarp mūsų, vis dar norime jų nematyti, tačiau taip neturėtų būti.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas