Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Salantuose – pasaulio lietuvių vardai

  • Edita KALNIENĖ
  • Šventės
  • 2019-07-09

Sugiedoję Lietuvos himną salantiškiai žiūrėjo režisieriaus Arvydo Baryso (dešinėje) pristatytų dokumentinių filmų ciklą „Žymiausi pasaulio lietuviai“.

Salantiškiai Pasaulio lietuvių metus ir Liepos 6-ąją paminėjo šventiniu koncertu „Dainuok, širdie, gyvenimą“. Taip pat mieste apsilankė ir režisierius operatorius Arvydas Barysas, kuris parodė dokumentinių filmų ciklą „Žymiausi pasaulio lietuviai“. „Jis noriai su mumis bendradarbiauja, taip pat liko sužavėtas mūsų kraštu“, – apie susitikimą kalbėjo Salantų kultūros centro direktorė miesto bendruomenės pirmininkė Stasė Preibienė. Šventinį koncertą vainikavo „Tautiškos giesmės“ giedojimas. „Giedojome už Lietuvą, laisvę, vaikų ateitį“, – sakė S. Preibienė. Anot Salantų kultūros centro direktorės, himną giedoti ateinančių kraštiečių atsiranda vis daugiau: „Devintą valandą susirinko daug žmonių, visi kartu, vienu metu, visame pasaulyje giedojome „Tautišką giesmę“. Tai po truputį tampa ir žmonių įpročiu.“

Po Lietuvos himno giedojimo režisierius A. Barysas pristatė dokumentinių filmų ciklą „Žymiausi pasaulio lietuviai“. „Juos žiūrėti susirinko įvairaus amžiaus žmonės. Režisierius ne tik rodė filmus, bet ir papasakojo apie juos“, – teigė S. Preibienė.

Dokumentiniai filmai sukurti apie žymiausius pasaulio lietuvius – mokslo, švietimo ir kultūros žmones. „Šie žmonės yra tuo ypatingi, kad apie juos lietuviai beveik nežino, o pasaulio elitas žino. Galbūt todėl, kad jie jau labai ilgai gyvena išeivijoje ir retai grįžta į Lietuvą“, – pasvarstė A. Barysas.

Šiuo metu režisierius su kūrybine grupe yra sukūrę maždaug 40 įvairaus ilgumo filmų apie pasaulyje savo darbais garsėjančius lietuvius. „Labai norėjosi truputį pakeisti žiūrovo sąmoningumą, kelti jį. Daugelis televizijų pataikauja auditorijai, o nesistengia jos lavinti, ugdyti. Tai būtų tarsi alternatyva tokioms laidoms, – kalbėjo A. Barysas, atskleidęs, kad filmų ciklą norėtų transliuoti per televiziją. – Kol kas viešiname tik uždaresnėse erdvėse. Juos pristatyti jau teko ir Niujorke, Čikagoje, Los Andžele.“

Pirmiausia filmų ciklą kūrybinė grupė pristatė užsienyje. „Kadangi pasaulio lietuviai gyvena ten, juos pirmiausia pristatėme ne Lietuvoje“, – paaiškino A. Barysas.

Vienas filmas pastatytas apie garsų fotografą Algimantą Kezį, kuris fotografiją atvedė iš dokumentikos į meną. „Dar tada fotografija nebuvo tokia, kaip meno forma, tai buvo dokumentika“, – tvirtino A. Barysas.

Dokumentinių filmų cikle yra įamžintas ir vienas lietuvis, gyvenantis Lietuvoje, tai – Jurgis Brėdikis. „Jis yra kardiochirurgas, širdies elektrostimuliacijos ir tachikardijos chirurginio gydymo pradininkas Lietuvoje“, – įvardijo režisierius, patikslinęs, kad filmai kuriami apie lietuvius, kurie šalį savo darbais garsina visame pasaulyje, nesvarbu, kur jie gyventų.

Kuriant filmus režisierius aktyviai dalyvauja herojų gyvenime. „Sutinkame daug įdomių žmonių, kurie labai myli savo darbą. Darbas jiems yra viskas. Filmuodami dalyvaujame jų gyvenime, filmuose yra labai mažai vaidybinių epizodų“, – apibūdino jis.

Pasak režisieriaus, bendruomenės būna nustebintos, kad pasaulio lietuviai puoselėja lietuvybę, gerai kalba lietuviškai ir kad pasaulyje yra tokių žinomų mokslininkų, kultūros, švietimo atstovų, gimusių Lietuvoje. „Ypač Valdo Adamkaus karta namuose niekada nekalbėdavo angliškai, tik lietuviškai“, – atkreipė dėmesį A. Barysas.

Dokumentiniai filmai bus kuriami ir toliau. „Dabar mūsų tikslas – filmų ciklą paskleisti per televiziją. Svarbu, kad jie turėtų auditoriją, kuri norėtų žiūrėti šiuos filmus“, – atskleidė A. Barysas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas