Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kova su karščiu tęsiasi ir ministerijos lygiu

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-06-18

Kilus diskusijoms dėl ugdymo įstaigose, esant aukštai oro temperatūrai, sunkių mokymosi sąlygų, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija jau svarsto keletą galimybių, kaip spręsti šią problemą, viena jų – nutraukti ugdymo procesą. Tačiau apie mokslo metų trumpinimą kol kas nėra kalbama.

Karštis – daug sunkumų tiek mokiniams, tiek dirbantiems mokiniams sukėlęs reiškinys. Neseniai socialiniuose tinkluose kilusi sumaištis tik dar kartą tai įrodė. Niekam nesitikėjus, kad birželio pradžioje oro temperatūra gali kilti per 30 laipsnių, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai jau tenka svarstyti tam tikras įstatymų korekcijas, o mokyklų vadovams ir darbdaviams – suktis iš sudėtingos situacijos.

Sukasi iš padėties

Kaip kiekvienas pernešame aukštą oro temperatūra, priklauso nuo įvairių fiziologinių dalykų, o vaikai yra viena pažeidžiamiausių grupių. „Kuo mokinys jaunesnis, tuo jam sunkiau pernešti karštį“, – teigė Kretingos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Viktorija Arlauskienė.

„Norint spręsti problemą būtina vėdinti patalpas, tačiau visi suprantame, kad taip greitai nebus ši problema išspręsta“, – kalbėjo V. Arlauskienė.

Jai pritarė ir Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Ročys: „Kondicionierių, kurie padėtų ištverti karščius, mokyklos neįsives taip greitai, juolab kad anksčiau tokių karščių nebuvo, todėl reikia problemą spęsti kitaip – reikėtų nutraukti mokymosi procesą. Manau, kad apskritai reikėtų jį sutrumpinti, nes orai mūsų šalyje karštėja.“

Nesant techninių galimybių vėsinti pamokas, mokyklų administracijos kartu su pedagogais problemą sprendė kitais būdais. „Trumpinome pamokas, jas baigdavome iki 12 val., turėjome netradicines veiklas. Karščiausia pas mus buvo trečiame aukšte, tačiau mokytojai turėjo galimybę pasiskirti kitus kabinetus“, – įvardino Vydmantų gimnazijos direktorė Rasa Stonkuvienė.

Ji pritarė ir ugdymo proceso trumpinimui, bet įžvelgė ir dar vieną priežastį: „Gyvename pajūrio zonoje, mokiniai vasarą nori dirbti, todėl jie nebesimoko taip intensyviai.“

Kad problemą pavyko spręsti gan sklandžiai, patvirtino ir Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Lidija Šiškienė: „Trumpinome pamokas, organizavome edukacines veiklas, vežėme vaikus į ekskursijas, tėvams patys teikėme informacija apie pasikeitimus. Vis dėlto, kad sumažėjo klasėse mokinių, – pajutome.“

Daugiausiai mokyklai kilo problemų dėl mokinių pavėžėjimo. „Neturime pakankamai autobusiukų, kad galėtumėme visus mokinius vežti į ekskursijas“, – sakė L. Šiškienė, pasvarsčiusi, kad mokslo metus reikėtų trumpinti.

Spręs problemą

Kilus diskusijoms, kas turėtų priimti sprendimus dėl ugdymo proceso nutraukimo, buvo išdėstyta pozicija, kad tai turėtų daryti mokyklų vadovai. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teigimu, galimybė apsispręsti, ar esant aukštai oro temperatūrai turi būti nutrauktas ugdymo procesas, palikta mokyklos vadovui: „Jis įvertinęs realią situaciją savo mokykloje ir suderinęs su bendruomene, gali priimti sprendimą trumpinti pamokas ar kitaip koreguoti ugdymo procesą, pvz., leisti mokiniams neiti į mokyklą.“

Tokia sprendimo teisė nustatyta švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu dėl bendrųjų ugdymo planų. Apie priimtą sprendimą mokykla turėtų informuoti savivaldybę.

Kretingos rajono ugdymo įstaigos tokių sprendimų nepriėmė, tačiau koregavo ugdymo procesą. „Mokyklos trumpina pamokas, pakeičia jas į kitas ugdymo organizavimo veiklas kitose erdvėse, sudaro sąlygas mokiniams likti namuose. Jeigu pamokos nutraukiamos, prieš tai būtina informuoti mokinių tėvus“, – paaiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, skatindama, mokyklas atsižvelgti į savo situaciją ir drąsiai koreguoti ugdymo procesą minėtais būdais.

Kol kas higienos norma apibrėžia tik patalpų, kuriose vyksta ugdymas, mikroklimato reikalavimus tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. „Kadangi itin aukšta, teigiama temperatūra birželio pirmai pusei iki pastarųjų metų buvo nebūdinga, nebuvo pagrindo numatyti išimtį dėl karščio, tačiau tai bus padaryta – bendraujame su higienos normas tvirtinančia Sveikatos apsaugos ministerija“, –„Pajūrio naujienoms“ tvirtino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Artimiausiu laiku, anot ministerijos, numatyta, kad mokykloms bus perkamos ir įrengiamos naujoviškos vėdinimo sistemos: „Šių priemonių pirkimas bus įtrauktas į investicijų planus, tikimės tai įkalkuliuoti į 2020 metų biudžetą. Visų pirma, sistemos būtų įrengiamos mokyklose, kurios įgyvendina visos dienos mokyklos modelį, kadangi tose mokyklose vaikai išbūna iki vėlyvos popietės ar net vakaro.“

Teikia rekomendacijas

Karštis pavojų kelia ne tik mokiniams, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms. „Įvairiomis ligomis sergantys, vaistus vartojantys, turintys antsvorį asmenys yra jautresni karščiui ir turėtų labiau pasisaugoti“, – tikino V. Arlauskienė.

Nemažai pranešimų taip pat sulaukė Darbo inspekcija – į ją kreipėsi ir Kretingos rajono gyventojai. „Skambino mokinių tėvai, kurie klausė, ką daryti, nes mokykloje jų vaikas nualpo. Daugiausiai tai buvo mažesniųjų tėvai, kurie augina vaikus iki 10 metų. Pranešimų sulaukėme ir iš mokytojų, įmonių darbuotojų, teko lankytis ne vienoje gamykloje ar darbovietėje, tikrinant darbo sąlygas“, – problemą apibūdino V. Ročys.

Darbo inspektorius tikino, kad į kiekvieną pranešimą buvo sureaguota, kai kuriems darbdaviams buvo pateiktos rekomendacijos: „Važiavome pasižiūrėti, informavome darbdavius, teikėme jiems rekomendacijas, o kai kuriems ir reikalavimus. Didžioji dauguma atsižvelgė į mūsų išsakytas pastabas, – sakė V. Ročys, atkreipdamas dėmesį, kad nemažai gamyklų yra įsirengusios kondicionavimo sistemas, tačiau jos nėra itin efektyvios. – Suprantame, kad jas pakeisti reikia nemažai finansinių išteklių, todėl į tai atsižvelgiame. Vis dėlto mums svarbiausia darbuotojo sveikata, todėl, jeigu darbo sąlygos yra labai blogos, pateikiame reikalavimus neatsižvelgę į įmonės finansinę būklę ir įpareigojame juos palaipsniui įrengti kondicionavimo sistemą.“

Esant aukštai oro temperatūrai dirbti sunku ne tik gamyklose, bet ir kabinetuose. „Įsivaizduokite, yra 20 kabinetų, kad ir kiekvienoje mokyklos klasėje įrengti kondicionierių yra išties sudėtinga, todėl darbdavys turėtų pasirūpinti, kad tai būtų daroma palaipsniui ir žmogus kas kiek laiko galėtų išeiti į vėsesnes, tame pačiame pastate esančias, patalpas“, – tvirtino Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas.

Darbo inspekcija taip pat darbdaviams rekomenduoja keisti darbo organizavimą. „Galima darbus pradėti anksčiau, pavyzdžiui 6 val. ryto, dirbti iki 11 val., ir, padarius ilgesnę pertrauką, nuo 15 val. vėl grįžti į darbus. Įmonės taip daro. Teko kalbėti ne su vienu darbuotoju ir jie tikino esantys patenkinti tokiu sprendimu“, – vieną būdų įvardino darbo inspektorius. Jis taip pat darbuotojams rekomenduoja daryti pertraukas, kas valandą po 10 minučių.

Vis dėlto Darbo inspekcijai teko skirti baudas įmonėms, kurios nevykdė pateiktų reikalavimų. „Iš karto nebaudžiame, darbdavius įpareigojame per tam tikrą laiką, atsižvelgę į visas galimybes, įgyvendinti pateiktus reikalavimus. Jeigu to nepadaro, skiriame baudą nuo 80 iki 880 eurų“, – įvardino V. Ročys.

---

Specialistai pataria nuo 11 val. iki 15 val., kuomet saulė yra aktyviausia, nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose, nešioti galvos apdangalus, vėsesnius drabužius. Dirbantiems ar besimokantiems patalpose, atsidaryti langus, jeigu yra – naudoti kondicionierius. Siūlo daryti daugiau pertraukų, kas valandą po 10 minučių. Dirbantys lauke turėtų ilsėtis pavėsyje arba vėsioje patalpoje. Reikėtų neužmiršti gerti daug vandens, per dieną rekomenduojamas kiekis – apie 2 l, tai turi būti negazuotas, be cukrų, mineralų turintis vanduo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas