Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žygio vadovas Vilius Adomaitis (iš kairės), jo dalyviai Adelė Danutė Osterberg, Simonas Baltūsis, Edgaras Zaboras, Kipras Melnikovas, Justas Vilčinskas, Erikas Ruzgaila, Emilija Razmaitė įveikė 33 km maršrutą.

Paskutinį gegužės savaitgalį grupė Pranciškonų gimnazijos mokinių išbandė savo jėgas 33 km žygyje. Tai buvo viena iš keturių DofE tarptautinių apdovanojimų programos veiklų, kurias sėkmingai užbaigę mokiniai galės dalyvauti birželį arba vasaros pabaigoje vykstančiuose DofE apdovanojimuose ir gauti sertifikatą bei ženklelį už savo pastangas.

Ugdo visapusiškas asmenybes

DofE tarptautinė apdovanojimų programa yra pasaulinė saviugdos programa, įkurta Didžiosios Britanijos princo Filipo ir skirta jauniems žmonėms nuo 14 iki 25 metų. Visos Lietuvos mastu šioje programoje dalyvauja per 100 mokyklų.

Kretingos Pranciškonų gimnazijoje ši programa vyksta pirmus metus, joje dalyvauja 10 jaunuolių.

„Vienas pagrindinių DofE tikslų – ugdyti visapusišką asmenybę“, – sakė DofE vadovė Kretingoje Pranciškonų gimnazijos matematikos mokytoja Violeta Baltūsienė.

Programoje jaunuoliams siūloma tobulėti keturiose skirtingose veiklose. Pirmoji – įgūdžių lavinimo veikla, kurią vykdydamas žmogus tobulėja įgydamas naujų įgūdžių pasirinktoje srityje. Antroji – aktyvi veikla, kurios metu žmogus tobulina savo kūną, pasirinkęs jam priimtiną aktyvaus judėjimo sritį. Trečioji sritis – savanorystė, ketvirtoji veikla – žygis.

Pastaroji apima socialinių, bendravimo kompetencijų ugdymą. „Žygis leidžia patikrinti save netikėtose, neįprastose situacijose, nes žygio aplinka šiuolaikiniam žmogui nėra įprasta“, – paaiškino DofE vadovė. Be to, yra lavinami ir įvairūs planavimo įgūdžiai, nes žygį mokiniai turi atlikti visiškai savarankiškai. Tos keturios sritys yra visapusiškas asmenybės ugdymas, akcentuojant į tai, kad žmogus turi ir padėti, ir bendrauti su kitais.

Pirmus metus Pranciškonų gimnazijoje vykstančios DofE programos vadovė V. Baltūsienė pastebėjo, kad ši programa lavina ir laiko planavimo įgūdžius, ugdo atsakomybės jausmą, nes be to, kad vykdo veiklą, žmogus pirmiausia turi ją pats sugalvoti, pasirinkti, suplanuoti.

Tikrino galimybę įrengti dviračių taką

Per dvi dienas septynių žmonių komanda savarankiškai pėsčiomis nukeliavo nuo poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ iki Senosios Įpilties piliakalnio.

Žygis turėjo ne tik patikrinti dalyvių ištvermę, bet ir turėti tam tikrą tikslą. Kretingiškių išsikeltas tikslas buvo patikrinti, ar būtų galima įrengti dviračių taką jų įveiktame maršrute.

Žygis vyko visiškai savarankiškai. Mokiniai patys brėžė ir matavo trasą žemėlapyje, iš anksto pasirinko vietas, kuriose sustodavo pasistiprinti ar nakvoti. Visomis reikalingomis maisto atsargomis, vaistinėle taip pat pasirūpino iš anksto, nes žygio metu nebuvo galima gauti jokios pašalinės pagalbos ar tiesiog užeiti į parduotuvę reikalingų daiktų. Naudotis mobiliuoju telefonu buvo galima tik norint kažką nufilmuoti. Telefone negalėjo būti SIM kortelės.

Žygį stebėjo ir vertino jo vadovas bei iš Kauno atvykęs DofE vertintojas, kurie visos kelionės metu stengėsi išlikti nepastebėti. Vieno dalyvio Simono Baltūsio nuomone, ši kelionė pirmiausia formuoja komandinius įgūdžius, santykius su kitais dalyviais, kadangi jame netrūko laiko ir žaidimams: „Taip pat tai ugdo ištvermę ir užsispyrimą, nes pradėtą trasą reikia užbaigti, kad ir kaip sunku kartais bebūtų.“

Atsikvėpti žygio dalyviai galėdavo stovyklaudami.

Apjungia visas veiklas

Vienas DofE programos dalyvių Kipras Melnikovas teigė apie šią programą sužinojęs iš savo matematikos mokytojos V. Baltūsienės, kuri taip pat yra ir DofE vadovė. „Visos tos vertybės, kurias ugdo programa, sutapo su manosiomis ir pasirodė aktualios. Be to, pažįstami žmonės irgi galvojo apie dalyvavimą, todėl kartu apsitarėme ir nusprendėme, kad galbūt visai nieko būtų išbandyti save“, – savo sprendimą pagrindė vaikinas.

Visas veiklas reikia dokumentuoti ir suprantamai apie jas papasakoti, kad koordinatorius ar mentorius galėtų patvirtinti, jog tos veiklos tikrai vykdomos. „Tuo pačiu mokausi ir dokumentavimo, taip pat komunikabilumo ir aiškumo savo minčių reiškime, nes reikia visą informaciją perduoti aiškiai, suprantamai. Tarkim, iš programavimo pusės kai kurie dalykai gali būti gana sudėtingi, tai aš stengiuosi ir mokausi tai perteikti suprantamai ne tik programuotojams“, – paaiškino K. Melnikovas.

Vaikinas pasakojo nesigailintis dalyvavęs šioje programoje: „Man iš tikrųjų patinka ir artimiau bendrauti su kitais dalyviais, nes, sakyčiau, visi dalyviai yra tikrai draugiški, savanoriški.“

Norint dalyvauti šioje programos pirmiausia reikia turėti tinkamą nusistatymą, kad nebus taip, jog ateisiu ir nieko neveiksiu. „Šią programą rekomenduočiau tiems, kurie iš tikrųjų nori išbandyti kažką naujo, susipažinti su bendraminčiais, kurie turi panašių tikslų“, – patarė programos dalyvis.

Adelė Osterberg, taip pat nusprendusi dalyvauti DofE programoje, tikino besidžiaugianti dėl šio sprendimo: „Programa suteikia galimybę ne tik smagiai praleisti laiką, bet tuo pačiu įgyti patirties, lavinti savo įgūdžius bei patirti naujų įspūdžių.“ Mergina DofE programoje pasirinko lavinti piešimo skaitmeninėmis programomis įgūdžius, lankyti vaikus dienos centre ir sportuoti žaidžiant tinklinį. Nors oro sąlygos kelionės metu nebuvo pačios geriausios, o antrą dieną pasireiškė dalyvių nuovargis, komanda iš žygio grįžo kupina pozityvių emocijų. Dalyviai pasvarstė panašius žygius rengti ir ateityje, nes tai ne tik įdomus užsiėmimas, bet ir puiki galimybė atsigręžti į gamtą, aktyviai praleisti laiką ir atitrūkti nuo kasdienybės.

Simona ARMALYTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas