Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vienoje rajono ugdymo įstaigų šią savaitę radus galimai narkotinių medžiagų, švietimo bendruomenė sunerimo. Problemai abejingos neliko ir kitos institucijos, kurios trečiadienį susitiko aptarti nepilnamečių narkotikų vartojimo, jų platinimo problemos sprendimui skirtas prevencines priemones.

Psichotropinės medžiagos ar ne?

„Viena moksleivė prie klasės durų rado neaiškių geltonos spalvos tablečių, kurios galimai yra narkotinė medžiaga, – situaciją apibūdino Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas, akcentuodamas, kad, kol tyrimas nepatvirtino įtarimų, sunku pasakyti, ar tai tikrai narkotinės medžiagos. – Įprastai psichotropinės medžiagos būna pažymėtos tam tikrais ženklais ir panašiai, o ant šių to nebuvo. Tai gali būti ir įprasti vaistai.“

Dėl šio įvykio pradėta ikiteisminis tyrimas. „Ekspertizė parodys, ar tai narkotinė medžiaga, ar ne“, – paaiškino R. Kačinas.

Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyrius taip pat vykdo prevencines priemones, kurių metu užfiksuoja nepilnamečius, vartojusius narkotinių medžiagų. „Per praėjusį mėnesį įtarimą sukėlė 9 asmenys, informavus tėvus, su jų sutikimu, patikrinome jaunuolius ir padarius testus iš devynių septyni buvo teigiami“, – problemą apibrėžė Kretingos jaunųjų šaulių kuopos vadas Gintautas Pogoželskas.

Jo teigimu, nepilnamečiai dažniausiai alkoholį, narkotikus ir kitas psichotropines medžiagas vartoja Kretingoje esančiose poilsio zonose: „Dažniausiai sulaikome parkuose, prie Saulės laikrodžio ir kitose susibūrimo vietose.“

Dėl viešosios tvarkos pažeidimų Savivaldybės specialistai bendradarbiauja su ugdymo įstaigomis. „Bendradarbiaujame su rajono mokyklomis dėl prevencinių priemonių, susijusių su alkoholiu, cigaretėmis, narkotikais ir panašiai“, – sakė G. Pogoželskas.

Vis dėlto dėl visuomenei itin jautrios temos ne visos ugdymo įstaigos ryžtasi aktyviai bendradarbiauti su kitomis institucijomis. „Pranciškonų gimnazija daro patikrinimus, imasi kitų prevencinių priemonių savo iniciatyva, tačiau kitos rajono švietimo įstaigos bendradarbiauja per mažai“, – apie visuomenei jautrią temą kalbėjo komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas.

Pranciškonų gimnazijos direktorius Alvydas Virbalis tikino, kad bendradarbiavimas yra būtinas: „Stengiamės neperspėję vykdyti patikrinimus mokykloje bendradarbiaudami su Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės Palangos užkarda. Kol kas narkotinių medžiagų per patikrinimus nesame radę.“

Tokiems patikrinimams dauguma tėvų pritaria. „Tėvai yra pasirašę, kad bet kuriuo metu galime tikrinti dėl galimai psichotropinių medžiagų“, – vieną problemos sprendimų įvardijo A. Virbalis.

Jis taip pat pridūrė, kad mokykla imasi ir kitų priemonių, tokių, kaip paskaitų vedimas šia tema, nuolatinės diskusijos su mokyklos bendruomene.

Bendradarbiaus su mokyklomis

Problemą spręsti pradėjo dar prieš tai buvusi rajono valdžia. „Trečiadienį įvykusiame tarpinstituciniame susitikime naujai išrinktą valdžią supažindinome su prevencinėmis priemonėmis, kurias jau vykdome, jai pritarus tęsiame darbus toliau“, – kalbėjo Savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Lina Bruzdeilynienė.

Pasitarimo metu Savivaldybės vadovai susipažino su institucijų veiksmais, sprendžiant vaikų narkotikų vartojimo problemą aptarė papildomas priemones, kurios galėtų būti veiksmingos. Vienas žingsnių – administracijos direktorės Jolantos Girdvainės planuojamas susitikimas su ugdymo įstaigų vadovais, per kurį susipažins su ugdymo įstaigų direktoriais ir aptars narkotikų prevencijos programų įgyvendinimą mokyklose, jų efektyvumo didinimą.

„Jau ne laikas neigti, kad nėra šios problemos. Turime dėti visas pastangas, kad to nebūtų. Reikia šviesti mokytojus, tėvus, mokinius, kaip elgtis, kaip atpažinti narkotines medžiagas, kur kreiptis, ką daryti ir panašiai. Visuomenė turi būti sąmoninga šiuo klausimu“, – tvirtino J. Girdvainė.

Kretingos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Viktorija Arlauskienė paaiškino, kad psichotropinių medžiagų vartojimas sukelia įvairių neigiamų fiziologinių sveikatos pasekmių ir priklausomybę: „Jei tėvams kyla įtarimas, kad vaikas vartoja narkotines medžiagas, reikėtų pamėginti tai išsiaiškinti remiantis netiesioginiais požymiais. Patariama apžiūrėti vaiko kambarį, kuprinę, rūbus. Galima atrasti kažką neįprasto: neaiškių tablečių ar miltelių, aprūkusių folijos gabaliukų, rūkomojo popieriaus, mažyčių šokolado įpakavimo likučių, švirkštų, adatų, apdegusį šaukštą, tuščių buteliukų, kišenėse išbirusių neaiškių augalo sėklų ar susmulkintos žolės degtukų dėžutėje.“

Įtariant, kad vaikas vartoja narkotikus, specialistė siūlė jo šlapimą nuvežti ištirti arba naudoti greitus narkotikų ištyrimo testus, kurių galima nusipirkti vaistinėse: „Tyrimus galima atlikti patiems, tiesiog namuose. Visos narkotinės medžiagos žmogaus organizme išsilaiko 3–5 paras, kai kurios dvi savaites ar net kelis mėnesius, pavyzdžiui, marihuana.“

Kai vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, pagalbos kreiptis galima į Kretingos psichikos sveikatos centrą ar Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyrių.

Turint informacijos apie narkotines medžiagas platinančius asmenis reikėtų pranešti Kretingos rajono policijos komisariato viršininkui A. Pužauskui telefonu 8 647 23131. Komisariatas įsipareigojo nenustatinėti informaciją teikiančių asmenų tapatybės, jų neieškoti ir užtikrinti visišką pranešėjų konfidencialumą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas