Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Seimo narė Levutė Staniuvienė (dešinėje) Nasrėnų vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus vadovė Violetai Čėsnienei įteikė Lietuvos valstybės vėliavą.

„Ir numiręs norėčiau būti jums naudingas ir būsiu, jeigu laikysitės mano pamokymų, kaip gyventi“, – vyskupo Motiejaus Valančiaus žodžius priminė Nasrėnų vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus vadovė Violeta Čėsnienė. Šiemet šiam muziejui – 50 metų.

Šeštadienį Nasrėnuose įvyko muziejaus sukakties minėjimas. „Stengėmės parodyti muziejaus veiklą, akcentuojant pagrindinius renginius, kurie vyksta čia, edukacinius užsiėmimus, mokėmės žaisti senovinius žaidimus, demonstravome, kaip austi juostas, įvyko skaitovų šventė, kuri muziejuje vyksta jau 25 metus“, – vardino V. Čėsnienė. Skaitovų šventėje dalyvavo moksleiviai iš Klaipėdos, Skuodo ir Kūlupėnų. Šventė buvo skirta ir Žemaitijos 800 metinėms paminėti, todėl skaitovai iš Skuodo ir Kūlupėnų tekstus skaitė žemaičių tarme.

„Motiejaus Valančiaus asmenybė – ką ji davė Lietuvai ir kuo ji yra svarbi mūsų istorijai“, – muziejaus svarbą įvardijo jo direktorė. Muziejus įkurtas 1969 m. „Įkurti muziejų buvo iššūkis“, – tikino V. Čėsnienė. Įkūrėjai – tuometinis Kretingos muziejaus direktorius Juozas Mickevičius, kraštotyrininkas Ignas Jablonskas, fizikas akademikas Adolfas Jucys. „Tada muziejus labiau buvo įkurtas ne kaip vyskupo, o kaip blaivybės platintojo, šviesuolio, rašytojo, visuomenės veikėjo muziejus, apie vyskupą tada nešnekėjo“, – pasakojo V. Čėsnienė.

Muziejaus 50 metų jubiliejaus minėjimą stebėję nasrėniškai Arvydas (iš kairės) ir Alina Zaleckiai bei kūlupėniškė Stasė Butkevičienė

M. Valančiaus gimtosios sodybos ieškojimu susidomėta dar 1901 m., kada buvo minimas 100 metų jubiliejus. „I. Jablonskis ištyrinėjo ir sudarė žemėlapį, kur galėjo stovėti M. Valančiaus gimtosios sodybos pastatai, ir jis nustatė, kad tai buvusi kalvė, nes vyskupo tėvas buvo kalvis. Paskui buvo prieita bendros nuomonės, kad būtent Barboros ir Antano Malačių sodyba yra gimtoji vieta. Tada jie užleido kambarį, kur buvo įrengta ekspozicija, taip pat klėtelėje buvo įrengta etnografinė ekspozicija“, – istoriją priminė muziejaus direktorė.

Nasrėnuose tai yra bendruomenės susiėjimo vieta. „Neturime kitos vietos, todėl čia vyksta viskas – ir kultūriniai renginiai, ir bendruomenės susirinkimai. Muziejus būna nuolat gyvas, bendruomenės jis yra mėgstamas“, – tvirtino V. Čėsnienė.

Kad muziejus gyvas ir šiandien, patvirtino ir bendruomenės nariai nasrėniškiai Arvydas ir Alina Zaleckiai bei kūlupėniškė Stasė Butkevičienė: „Muziejų žinome nuo gimimo, mes čia užaugome. Ši vieta mus traukia, sunku pasakyti, kuo. Čia vyksta visa mūsų bendruomenės veikla, todėl jis nuolat šurmuliuoja.“

Ne tik muziejus, bet ir vyskupo tuo metu skleistos idėjos yra gyvos. „Skleidžiamos M. Valančiaus idėjos, tokios, kaip blaivybė, tarpusavio žmonių santykiai, meilė artimui, netikėjimas prietarais, kalbos, tradicijų, papročių saugojimas, meilė gimtajam kraštui, kalbai, aktualios ir šiandien. Už tai jis sirgo, jis norėjo matyti žmogų blaivų, apsišvietusį, žinantį savo vertę ir norintį geriau gyventi“, – kalbėjo muziejaus direktorė.

Renginyje taip pat dalyvavo Seimo narė Levutė Staniuvienė, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus specialistė Irma Žąsytienė, režisierius Petras Bielskis, Rotary klubo „Maris“ įkūrėjas Valdemaras Vaičekauskas, Rotary klubo „Maris“ prezidentas Andrejus Semionovas, Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas